Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Dane osobowe w chmurach

21.07.2011

Nowa technologia spowodowała kilka istotnych wyłomów w europejskim, a więc i polskim systemie ochrony danych – zwraca uwagę radca prawny z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

Powszechnie znana prawda, że prawo ze swej natury pozostaje zawsze krok za realnym życiem, nigdy nie była tak aktualna jak dziś, w dobie błyskawicznego rozwoju technologii. Doskonałym tego przykładem jest zamieszanie, do jakiego w europejskim systemie ochrony danych osobowych doprowadziło upowszechnienie się technologii cloud computing, sprawiając, że niektóre podstawowe pojęcia i koncepcje, na których oparte zostały zarówno europejska dyrektywa o ochronie danych, jak i recypujące ją ustawodawstwo poszczególnych państw unijnych (w tym nasza ustawa o ochronie danych osobowych), wymagają pilnej rewizji. Niżej kilka uwag o najbardziej zasadniczych tylko, najczęściej wskazywanych przez specjalistów kłopotach, które przy przetwarzaniu danych sprawia nowa technologia.

Co to jest cloud computing

Cloud computing (przetwarzanie w chmurze, chmura obliczeniowa) to termin, który robi wielką karierę w świecie informatycznym, a zarazem technologia coraz powszechniej uważana za przyszłość usług informatycznych. Co kryje się za tym terminem? W największym uproszczeniu cloud computing polega na wykorzystywaniu do przetwarzania gotowych aplikacji online. Z punktu widzenia użytkowników rozwiązanie to ma wiele zalet – nie wymaga inwestowania w sprzęt, instalowania oprogramowania i zakupu licencji, zmniejsza koszty użytkowania aplikacji, zapewnia dostęp do zgromadzonych danych z każdego komputera z dostępem do sieci. Nie dziwi więc jego rosnąca popularność i coraz większa powszechność. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, już dziś większość użytkowników Internetu ma z chmurą do czynienia na co dzień, np. korzystając z Gmail czy popularnych aplikacji do przechowywania zdjęć lub innych danych (np. Picassa). Gwałtownie rozwija się również rynek aplikacji biznesowych dostępnych w chmurze, takich jak np. pakiet Business Productivity Services Suite firmy Microsoft. Jednakże w kontekście ochrony danych osobowych rosnąca powszechność tego rozwiązania stanowi nie lada wyzwanie dla prawodawców, organów ochrony danych osobowych, a także samych użytkowników i dostawców usług.

Źródło: Rzeczpospolita, 21 lipca 2011

Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF.

Bądź na bieżąco z DZP