Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Obszar doradztwa Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych obejmuje pełne spectrum tematyki prawnopracowniczej, czyli:

 • reprezentacja przed sądem pracy,
 • ubezpieczenia społeczne,
 • szkolenia,
 • doradztwo w sytuacjach kryzysowych,
 • white-collar crime,
 • rozwiązywanie umów z pracownikami,
 • układy zbiorowe i inne porozumienia pomiędzy pracodawcami a reprezentacją pracowników,
 • regulaminy, zasady etyki biznesu oraz polityki firmowe,
 • spory zbiorowe
 • negocjacje ze związkami zawodowymi,
 • przejęcia zakładów pracy
 • zwolnienia grupowe i restrukturyzacja w zakresie HR,
 • integracja zespołów pracowniczych po połączeniu / przejęciu firm,
 • plany emerytalne,
 • plany opcyjnie,
 • umowy o pracę i kontrakty menedżerskie,
 • umowy o zakazie konkurencji,
 • imigracja biznesowa,
 • bezpieczeństwo i higiena pracy,
 • organizacja i czas pracy,
 • przeciwdziałanie dyskryminacji, w tym mobbingowi,
 • doradztwo podatkowe w zakresie świadczeń pracowniczych.

Stale jesteśmy w kontakcie z naszymi klientami, reagując natychmiast na ich potrzeby, informując o nadchodzących zmianach w przepisach, organizując szkolenia i spotkania dyskusyjne dla współpracowników działów kadr i płac. 

Nasz zespół składa się w prawników z wieloletnim doświadczeniem w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Działamy w całej Polsce poprzez nasze lokalizacje w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Prowadzimy bloga, na którym "na gorąco” komentujemy newralgiczne zagadnienia pracownicze.

artykuły powiązane

Pracownicze Programy Kapitałowe: jak się przygotować?

24.10.2017 Zapraszamy do udziału w spotkaniach roboczych dot. Pracowniczych Programów Kapitałowych. Tym razem spotykamy się w kameralnym gronie, aby porozmawiać jak się do nich przygotować.

cały tekst

Warsztaty "Recruitment Trends" w Warszawie

23.10.2017 23-24 października zapraszamy na warsztaty "Recruitment Trends". W spotkaniu udział weźmie Justyna Tyc, która poprowadzi warsztat "Ochrona danych osobowych kandydata w procesie rekrutacji".

cały tekst

Jak przetwarzać dane pracowników i nie zwariować? - edycja poznańska

11.10.2017 11 października spotykamy się w Poznaniu, aby porozmawiać o ochronie danych osobowych i oczywiście o prawie pracy, czyli jak przetwarzać dane pracowników i nie zwariować?

cały tekst

Jak przetwarzać dane pracowników i nie zwariować?

28.09.2017 Po wakacjach wracamy z naszą sprawdzoną formułą, czyli Śniadaniem z prawem pracy. 26 i 28 września spotkamy się z Państwem w Warszawie, z kolei 11 października w Poznaniu.

cały tekst

IV edycja Kongresu HR Summit 2017

27.09.2017 27-28 września zapraszamy na 4. edycję Kongresu HR Summit. W tym roku Agata Mierzwa wystąpi z tematem "Wielki Brat patrzy - kontrola pracowników w zgodzie z prawem".

cały tekst

Najczęstsze błędy przy umowach o dzieło

14.09.2017 Umowa o dzieło, obok umowy-zlecenia, jest powszechnie stosowaną cywilnoprawną formą zatrudniania. Zaletami opartego na niej stosunku prawnego są elastyczność oraz atrakcyjność finansowa.

cały tekst

Najczęstsze błędy przy umowach-zleceniach

07.09.2017 Taka umowa to, obok umowy o pracę, jedna z bardziej popularnych form zatrudniania. Zatrudnienie na tej podstawie jest bardziej elastyczne i atrakcyjniejsze finansowo dla zlecającego.

cały tekst

Stawka godzinowa plus czy minus VAT?

28.07.2017 O stawce godzinowej dla zleceniobiorców było głośno na długo przed jej wprowadzeniem. Rząd z dumą ogłaszał, że w ten sposób robi kolejny krok w walce z zatrudnieniem śmieciowym.

cały tekst

Wystarczy, że pracownik wykona telefon/e-mail, że chce się zwolnić

27.07.2017 Firmy rzadko zwalniają za pomocą Facebooka czy aplikacji WhatsApp, ponieważ w Polsce w relacji pracownik-pracodawca w dalszym ciągu przeważa forma bardziej oficjalna.

cały tekst

5 prawników dołącza do grona Partnerów DZP

03.07.2017 Miło nam poinformować, że 1 lipca 2017 roku, 5 prawników od lat związanych z naszą kancelarią, dołączyło do grona Partnerów. Przemku, Aniu, Agato, Pawle i José Luis - gratulujemy!

cały tekst

Od zakazu konkurencji można odstąpić

08.06.2017 W umowie lojalnościowej, która ma obowiązywać po ustaniu zatrudnienia, warto zawrzeć klauzulę o możliwości odstąpienia od niej. Pozwala to pracodawcy zwolnić się ze swojego zobowiązania.

cały tekst

Śniadanie z prawem pracy "Umowy cywilnoprawne – szanse i pułapki"

12.04.2017 12 kwietnia zapraszamy wszystkich przedstawicieli działów HR na "Śniadanie z prawem pracy" poświęcone najnowszym trendom w zatrudnianiu na podstawie umów cywilnych.

cały tekst

European Guide to International Mobility

10.04.2017 The guide addresses 5 key legal issues companies need to know when moving their people around Europe. The guide covers 22 countries. The Polish chapter was prepared by Magdalena Skwara.

cały tekst

Składki za byłego pracownika nie są dla niego przychodem

06.04.2017 Orzecznictwo dostarcza coraz więcej argumentów, że uregulowanie przez pracodawcę składek w części nie jest przysporzeniem majątkowym dla tego drugiego.

cały tekst

Konferencja "Recruitment Days 2017"

28.03.2017 W dniach 28-29 marca odbędzie sie konferencja "Recruitment Days 2017", w której udział weźmie Agata Mierzwa, która poprowadzi sesję prawną nt. pułapek prawnych rekrutacji.

cały tekst

Czwarta umowa terminowa nie zawsze podlega limitowaniu

16.02.2017 Uzupełnienie trzeciej umowy na czas określony o przyczynę wyłączenia jej spod ograniczeń liczbowych lub zawarcie aneksu nie będzie skuteczne. Lepiej poczekać na jej rozwiązanie i zawrzeć czwartą umowę.

cały tekst

Konferencja "Prawo pracy i wynagrodzenia"

26.01.2017 26 stycznia odbędzie się konferencja aktualizująca wiedzę nt. najnowszych zmian w prawie pracy. Jesteśmy Partnerem tego wydarzenia, a Agata Mierzwa wystąpi w debacie ekspertów.

cały tekst

ZUS już nie zażąda spłaty zasiłku za wiele lat wstecz

19.01.2017 Obowiązujący od miesiąca przepis zakazuje wydania decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia po upływie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je wypłacono.

cały tekst

Obowiązkowe umowy o pracę w przetargach publicznych

20.12.2016 Zgodnie z nowelizacją PZP, zamawiający jest zobowiązany zawrzeć w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane żądanie, aby wykonawca zatrudniał osoby na umowę o pracę.

cały tekst

Konferencja "HR Solutions Trends" w Warszawie

06.12.2016 6 grudnia zapraszamy na konferencję "HR Solutions Trends". Podczas spotkania zostaną zaprezentowane nowoczesne systemy i rozwiązania informatyczne dla działów HR.

cały tekst

Konferencja "Praca 4.0." w Warszawie

05.12.2016 W dniach 5-6 grudnia obędzie się konferencja pt. "Praca 4.0. Rynek pracy, Kodeks Pracy, wynagrodzenia i ubezpieczenia w XXI", podczas której Bogusław Kapłon poprowadzi warsztat.

cały tekst

Kto i kiedy musi współpracować z europejską radą zakładową?

25.11.2016 Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer ogłosiła, że zamierza zamknąć 53 placówki handlowe w kilku państwach, głownie europejskich, w tym w Polsce. W Polsce likwidacja miałaby objąć 11 sklepów.

cały tekst

Ryczałt za nocleg kierowcy w transporcie międzynarodowym

23.11.2016 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis będący podstawą dokonywania rozliczeń w formie ryczałtu za nocleg kierowcy w transporcie międzynarodowym jest niezgodny z Konstytucją RP.

cały tekst

PZP: Fakultatywne przesłanki wykluczenia cz.2

25.10.2016 Fakultatywne przesłanki wykluczenia w zakresie prawa pracy i o zabezpieczeniu społecznym zostały wprowadzone do PZP bez pogłębionej weryfikacji stosownych przepisów.

cały tekst

Konferencja "Prawo pracy i wynagrodzenia"

25.10.2016 25 października odbędzie się konferencja aktualizująca wiedzę w zakresie najnowszych zmian w prawie pracy. DZP jest Partnerem tego wydarzenia, a Justyna Tyc wystąpi w debacie ekspertów.

cały tekst

Oszustwo w procesie rekrutacji, czyli kiedy CV mija się z faktami

21.10.2016 Nie w każdym przypadku, gdy się okaże, że pracownik, aplikując na stanowisko, podał nierzetelne dane, daje to pracodawcy prawo do rozwiązania z nim umowy o pracę - przekonują eksperci.

cały tekst

Wraz ze stawką godzinową więcej zapisów w umowach

06.10.2016 Wpisywanie do umów większej liczby danych o miejscu i czasie wykonania zlecenia to pokusa dla zleceniobiorców. Mogą oni chcieć to wykorzystać przed sądem.

cały tekst

3. edycja Kongresu HR Summit w Warszawie

28.09.2016 W dniach 28-29 września odbędzie się 3. edycja Kongresu HR Summit. Pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano spotkania z ludźmi, którzy swoją pracą inspirują do działania.

cały tekst

Jest sposób, by nie płacić 13 zł od zleceń

22.09.2016 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu zleceniobiorców (osób świadczących usługi). Zmiany mają charakter zasadniczy - tłumaczy Agata Mierzwa.

cały tekst

Nowa ustawa kominowa to koniec 70-procentowego podatku

11.08.2016 Mogłyby się wydawać, że będziemy mieć podwójny mechanizm kontroli nad wysokością odpraw i odszkodowań osób zarządzających spółkami Skarbu Państwa. Tak jednak nie będzie

cały tekst

Sąd Najwyższy: przedawnią się składki, ale nie ubezpieczenia ZUS

30.06.2016 Decyzję ustalającą obowiązek ubezpieczeń społecznych ZUS może wydać po wielu latach. Przedawnienie składek za ten okres nie stanowi przeszkody.

cały tekst

Nie każdy aneks oznacza zawarcie kolejnej umowy o pracę

16.06.2016 Dotyczy to tylko tych, które wydłużają czas trwania umowy terminowej. To wpływa na ustawowe limity.

cały tekst

Nowy lepszy blog DZP

20.05.2016 Wystartował odświeżony blog DZP tworzony przez naszych prawników. Zachęcamy do odwiedzenia go pod adresem http://blog.dzp.pl/ i, jak zwykle, do czytania, komentowania, udostępniania naszych wpisów.

cały tekst

Pensje w górę! I to nie tylko ze względu na program „Rodzina 500+”

06.05.2016 Od dłuższego już czasu mówi się o tym, że rynek pracy powoli przeobraża się w rynek pracownika.

cały tekst

Składki wyjadą razem ze studentem

05.05.2016 ZUS odmawia studentom zleceniobiorcom pracującym za granicą poświadczenia, że podlegają naszemu ustawodawstwu ubezpieczeń społecznych. To skutek opinii resortu pracy przyjętej z pominięciem unijnych przepisów.

cały tekst

Konsekwencje zlecenia zadań na zewnątrz

28.04.2016 Decydując się na outsourcing, należy zwracać uwagę, na ile wydzielona struktura jest zorganizowana i samodzielna. Skutkiem może być bowiem przejście części zakładu pracy, nawet jeśli wraz z przejęciem zadań nie doszło do przejęcia majątku.

cały tekst

Przejście zakładu pracy w prawie i w praktyce

28.04.2016 Nie każda transakcja, na mocy której pracownicy lub majątek należący do pracodawcy przechodzi pod rządy nowego podmiotu, stanowi o przejęciu zakładu w części lub całości. Ocenę w tym zakresie ułatwia bogate już orzecznictwo Sądu Najwyższego.

cały tekst

Chambers Europe rekomenduje DZP i jej ekspertów w 16 specjalizacjach

26.04.2016 Ukazała się rozszerzona, czyli europejska, część rankingu Chambers and Partners. Uzupełnieniem opublikowanych w marcu wyników Global Guide, jest Europe Guide, gdzie zarówno kancelaria DZP, jak i nasi eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

cały tekst

Wolny 2 maja bez urlopu

21.04.2016 Jeśli pracodawca nie widzi sensu otwierania firmy w dniu przypadającym między świętami, nikt go do tego nie zmusi. On z kolei nie zmusi pracowników, żeby tego dnia skorzystali z urlopu wypoczynkowego.

cały tekst

Wykonanie decyzji nie wpływa na skuteczność odwołania

14.04.2016 Płatnik, który czeka z opłaceniem składek do rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, naraża się na zapłatę odsetek. Uniknie tego, wykonując decyzję ZUS od razu. Odwołanie nie staje się przez to bezprzedmiotowe.

cały tekst

Nie wiadomo, jaki jest okres wypowiedzenia starych umów na zastępstwo

31.03.2016 Zapomniano o przepisach przejściowych dla kontraktów sprzed 22 lutego. Przez to dziś nie jest jasne, jaki okres wypowiedzenia stosować w ich przypadku – poprzedni (trzydniowy), czy też nowy, zależny od stażu pracy

cały tekst

Przeciwdziałanie mobbingowi - aspekty praktycze

15.03.2016 15 marca, w naszym biurze w Poznaniu, odbędzie się kolejne "Śniadanie z prawem pracy". Prezentacje poprowadzą Agata Mierzwa, Filip Sodulski i Łukasz Górzny z Praktyki Prawa Pracy.

cały tekst

Zwolnienie od pracy płatne jak urlop

25.02.2016 Ustalając po 22 lutego br. wynagrodzenie pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, którą zwolniono ze świadczenia pracy, należy uwzględniać zmienne składniki pensji z trzech wcześniejszych miesięcy.

cały tekst

Od poniedziałku zmiany w umowach terminowych. Ulga dla pracowników, kłopot dla pracodawców

19.02.2016 Nowelizacja dotyczy wszystkich kontraktów, za wyjątkiem bezterminowych. Firmy muszą też dostosować się do ograniczeń w zawieraniu tych na czas próby.

cały tekst

Zmiany KP w zakresie umów terminowych

14.01.2016 W związku ze zmianami kodeksu pracy, serdecznie zapraszamy HR menedżerów, kierowników i pracowników działów kadr tzw. twardego HR na spotkania poświęcone tej tematyce.

cały tekst

70-proc. podatek od odpraw i odszkodowań to ułomne przepisy i morze wątpliwości

08.01.2016 Od 1 stycznia 2016 r. niektóre ze świadczeń wypłacanych pracownikom i menedżerom powinny być obciążane 70-proc. stawką podatku. To efekt wejścia w życie ustawy z 25 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

cały tekst

Praca i ZUS: Kłopotliwy nocleg w hotelu

17.12.2015 Koszt wynajęcia pokoju pracownikowi, który spędza noc w hotelu na polecenie pracodawcy, nie jest dla niego przychodem. Nie ma więc podstaw, aby naliczać podatek czy składki.

cały tekst

Skutki transferu przedsiębiorstwa nie rozciągają się na związek zawodowy

03.12.2015 Przejście zakładu pracy nie oznacza automatycznego przejęcia międzyzakładowych i zakładowych organizacji związków. Rzutuje to również na szczególną ochronę działaczy.

cały tekst

Prawo pracy - nowelizacja Kodeksu pracy

21.08.2015 21 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę nowelizującą Kodeks pracy m.in. w zakresie terminowych umów o pracę. Zmiany wejdą w życie po upływie 6 miesięcy ich od ogłoszenia.

cały tekst

Sieci handlowe: agitacji związkowej mówimy nie

20.08.2015 Stosowane przez pracodawców formy ograniczania działalności związkowej są coraz sprytniejsze.

cały tekst

Największa transakcja na rynku opieki zdrowotnej

23.07.2015 Nasza kancelaria doradzała panu Maciejowi Sadowskiemu, właścicielowi spółki Magodent posiadającej dwa szpitale onkologiczne, przy sprzedaży pakietu 80% udziałów na rzecz Grupy LUX MED.

cały tekst

Ostrożnie z wzywaniem telepracownika do siedziby firmy

25.06.2015 Pojawiają się wątpliwości przy wzywaniu telepracownika do siedziby firmy w celu wykonywania pracy, i to w dodatku w dowolnej chwili. W szczególności mowa tu o osobach wykonujących pracę twórczą, choćby pracownikach działu promocji i marketingu.

cały tekst

Chambers Europe 2015 po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

27.04.2015 Ukazała się rozszerzona wersja rankingu Chambers & Partners - Chambers Europe. Informormujemy że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 10 kategoriach.

cały tekst

Sukces DZP przed TK – wyrok w sprawie emerytur funkcjonariuszy Służby Celnej

03.03.2015 3 marca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pozostawanie funkcjonariuszy Służby Celnej poza zaopatrzeniowym systemem emerytalnym jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości.

cały tekst

Zaproszenie na seminarium "Druga młodość w pracy. Wyzwania związane z wiekiem pracowników"

25.08.2014 Zapraszamy Państwa na warszawską edycję "Śniadania z prawem pracy" dotyczącego aktualnych trendów demograficznych na rynku pracy i związanych z nimi wyzwań dla pracodawców, które odbędą się 24 i 25 września.

cały tekst

"Druga młodość w pracy" - zaproszenie na seminarium

30.04.2014 Zapraszamy na kolejne seminarium z prawem pracy organizowane wspólnie przez DZP i firmę Mercer Polska, które odbędzie się 29 maja w Poznaniu. Skupimy się na trendach demograficznych na rynku pracy i związanych z nimi wyzwaniach dla pracodawców.

cały tekst

Fundusz Socjalny bez tajemnic – relacja z konferencji

19.09.2013 Kadra kierownicza oraz pracownicy działów kadr i HR byli gośćmi kancelarii DZP podczas dwóch edycji konferencji  „Nowoczesna działalność socjalna pracodawcy, czyli fundusz i nie tylko”, które odbyły się 18 i 19 września.

cały tekst

Chambers Europe nagradza kancelarię DZP

25.04.2013 W najnowszym rankingu firm prawniczych Chambers Europe 2013 trzeci raz z rzędu zostaliśmy uhonorowani nagrodą Poland Law Firm of the Year - National. Nagroda Chambers Europe Awards for Excellence trafia w nasze ręce po raz czwarty.

cały tekst

Przy śniadaniu o zmianach czasu pracy

12.03.2013 12 marca w godz. 9:00 – 11:00 w naszej kancelarii odbyło się pierwsze w tym roku Śniadanie z Prawem Pracy. Tematem spotkania było planowane uelastycznienie przepisów o czasie pracy.

cały tekst

DZP ponownie rekomendowane przez Chambers Europe

09.05.2012 W maju 2012 roku opublikowany został najnowszy ranking Chambers Europe 2012. Tym samym mamy przyjemność poinformować, że zarówno poszczególne praktyki, jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 14 kategoriach.

cały tekst

DZP ponownie rekomendowane przez Chambers Europe

09.06.2011 W maju 2011 roku ukazała się nowa edycja publikacji Chambers Europe 2011. Miło nam poinformować, że tak jak w zeszłym roku, zarówno nasza kancelaria, jak i Partnerzy DZP zostali rekomendowani.

cały tekst

Prawo pracy w komentarzach na nowym blogu DZP

21.03.2011 Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka uruchomiła kolejny specjalistyczny blog – Labour Law Blog, prowadzony przez ekspertów z Zespołu Prawa Pracy.

cały tekst

Raport Intranet a Prawo - nowa publikacja DZP

20.10.2010 Właśnie ukazał się raport pt. "Intranet a prawo – Vademecum dla Managerów, Redaktorów i Administratorów Intranetu”, który powstał we współpracy z firmą Kolibro Intranet & BMP Experts.

cały tekst