Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Nieruchomości

Doradztwo związane z szeroko pojętym prawem nieruchomościowym stanowi jedną z kluczowych dziedzin działalności kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. W ramach Praktyki rozwinęliśmy także doradztwo reprywatyzacyjne.

Znajomość praktyki rynkowej i wieloletnie doświadczenie, w połączeniu z bogatą wiedzą merytoryczną, pozwalają nam na świadczenie usług doradczych, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa prawnego i jednocześnie są efektywne pod względem biznesowym. Nasze porady opierają się nie tylko na brzmieniu przepisów prawa, orzecznictwie sądowym i administracyjnym oraz piśmiennictwie prawniczym, ale również na wiedzy praktycznej. Zwracamy uwagę na ryzyka prawne związane z poszczególnymi działaniami oraz proponujemy rozwiązania, które pozwalają na ich minimalizację i jednoczesne osiągnięcie celów możliwie najbliższych oczekiwaniom i założeniom biznesowym naszych klientów.

Świadczymy usługi doradztwa we wszystkich rodzajach projektów związanych z nieruchomościami, na wszystkich ich etapach, co pozwala na uczestnictwo w najważniejszych transakcjach na polskim rynku nieruchomości. Do grona naszych klientów możemy zaliczyć największych deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, banki i instytucje finansowe, a także inwestorów i najemców działających na rynku nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowych i magazynowych) oraz mieszkaniowych.

Prawnicy Praktyki Nieruchomości pracują także w działających w kancelarii multidyscyplinarnych zespołach zajmujących się m.in. doradztwem dotyczącym projektów infrastrukturalnych, realizacją inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, czy transakcjami typu M&A. Dzięki temu mamy pewność, że we wszystkich projektach usługi doradcze dotyczące prawa nieruchomościowego są świadczone przez najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

artykuły powiązane

Los mieszkańców kamienicy przy Poznańskiej w Warszawie

21.09.2017 Co czeka osoby, które kupiły mieszkania w kamienicy przy ul. Poznańskiej w związku z reprywatyzacją i decyzją komisji weryfikacyjnej, która uznała, że kamienica nie powinna być zwracana spadkobiercom.

cały tekst

Kolejna wygrana przez Naczelnym Sądem Administracyjnym

04.09.2017 Praktyka Nieruchomości z sukcesem reprezentowała (bezpośredniego) spadkobiercę właściciela nieruchomości przy Al. Róż, odzyskanej w trybie dekretu warszawskiego.

cały tekst

Określenie opłat eksploatacyjnych to interes najemcy

30.05.2017 Na etapie podpisywania umowy powinien zadbać o to, aby zostały one zapisane w zamkniętym katalogu. W przeciwnym razie może się spodziewać niespodzianek i nieprzewidzianych wydatków.

cały tekst

Zmiana wysokości czynszu a zakaz handlu w niedzielę

10.05.2017 Czy mechanizm prawny może pozwolić na rewizję warunków umowy najmu, dlatego, że stała się ona niekorzystna dla najemcy wskutek wprowadzenia zakazu handlu w niedziele?

cały tekst

Warto z góry ustalić, kto poniesie koszty adaptacji

25.04.2017 Nakłady poczynione przez najemców na zagospodarowanie lokalu muszą być rozliczone zgodnie z umową. Jeśli jej nie było, to dopiero wtedy decydują przepisy ustawowe.

cały tekst

Uchwała 7 Sędziów SN w sprawie roszczeń uzupełniających

18.04.2017 Czy samoistny posiadacz jest legitymowany biernie w sprawie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości wówczas, gdy oddał nieruchomość w posiadanie zależne?

cały tekst

Przy najmie nieruchomości rodzaj umowy ma kluczowe znaczenie

11.04.2017 Przedsiębiorca, który musi ponieść znaczne nakłady w lokau, chętniej wybiera konrakt na czas oznaczony. Warto mimo to stworzyć sobie furtkę do wcześniejszego rozstania.

cały tekst

Przedsiębiorca może się uchronić przed podwyżką czynszu

28.03.2017 Wynajmujący ma prawo jednostronnie zmienić wysokość opłat za lokal użytkowy. Chyba że najemca zadbał o wprowadzenie odpowiednich klauzul na etapie podpisywania umowy.

cały tekst

Umowa o zarządzanie nieruchomością komercyjną - cz. I

09.03.2017 Zarządzanie nieruchomością to ważna usługa dla powodzenia funkcjonowania projektu nieruchomościowego. Ma wpływ na wszystkie strony uczestniczące w jej użytkowaniu.

cały tekst

Trudno spełnić marzenia o pensjonacie na wsi

19.07.2016 Ustawa z 11.04.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - od 30 kwietnia stanowi dla uczestników obrotu prawnego niemałe wyzwanie. Przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę nowe rozwiązania prawne.

cały tekst

Chambers Europe rekomenduje DZP i jej ekspertów w 16 specjalizacjach

26.04.2016 Ukazała się rozszerzona, czyli europejska, część rankingu Chambers and Partners. Uzupełnieniem opublikowanych w marcu wyników Global Guide, jest Europe Guide, gdzie zarówno kancelaria DZP, jak i nasi eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

cały tekst

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

06.02.2016 W drugim tygodniu stycznia rząd opublikował projekt ustawy rewolucjonizującej zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. Projektowane zmiany mają wejść w życie 30 kwietnia.

cały tekst

Spór z Serbią – precedensowy wyrok polskiego Sądu

03.09.2015 Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził od Republiki Serbii na rzecz rodziny Gawrońskich ponad 21 mln PLN wraz z odsetkami wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z budynku w Al. Ujazdowskich.

cały tekst

Największa transakcja na rynku opieki zdrowotnej

23.07.2015 Nasza kancelaria doradzała panu Maciejowi Sadowskiemu, właścicielowi spółki Magodent posiadającej dwa szpitale onkologiczne, przy sprzedaży pakietu 80% udziałów na rzecz Grupy LUX MED.

cały tekst

Środki zaskarżenia po nowelizacji – nowa książka Piotra Gołaszewskiego

09.07.2015 Ukazało się drugie – zmienione i uzupełnione, wydanie publikacji "Sporządzanie środków zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Komentarz. Wzory pism i kazus", autorstwa Piotra Gołaszewskiego związanego z Praktyką Nieruchomości.

cały tekst

Sprzedaż nieruchomości przy Trakcie Królewskim

29.06.2015 Doradzaliśmy jednej z największych działających w Polsce firm ubezpieczeniowych przy transakcji zbycia komercyjnej nieruchomości położonej przy Trakcie Królewskim w Warszawie.

cały tekst

Nowe komentarze do procedury administracyjnej z udziałem Piotra Gołaszewskiego

11.05.2015 Na rynku ukazało się właśnie nowe - trzecie już - wydanie publikacji z serii "Duże Komentarze Becka" - "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz", której współautorem jest Piotr Gołaszewski,z Praktyką Nieruchomości.

cały tekst

Spór dot. użytkowania wieczystego nieruchomości w Warszawie

03.05.2015 Praktyka Nieruchomości DZP z sukcesem doradzała Ambasadzie Malezji w sporze z m.st. Warszawa dotyczącym użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w centrum Warszawy.

cały tekst

Chambers Europe 2015 po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

27.04.2015 Ukazała się rozszerzona wersja rankingu Chambers & Partners - Chambers Europe. Informormujemy że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 10 kategoriach.

cały tekst

Chambers Europe po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

25.04.2014 Wczoraj ukazała się rozszerzona wersja rankingu Chambers & Partners: Chambers Europe. Mamy przyjemność poinformować, że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 7 kategoriach.

cały tekst

Chambers Europe nagradza kancelarię DZP

25.04.2013 W najnowszym rankingu firm prawniczych Chambers Europe 2013 trzeci raz z rzędu zostaliśmy uhonorowani nagrodą Poland Law Firm of the Year - National. Nagroda Chambers Europe Awards for Excellence trafia w nasze ręce po raz czwarty.

cały tekst

Chambers Europe ponownie wyróżnia DZP i jej ekspertów

25.04.2013 Pod koniec kwietnia opublikowany został najnowszy ranking Chambers Europe 2013. Tym samym mamy przyjemność poinformować, że zarówno poszczególne praktyki, jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 13 kategoriach.

cały tekst

Eksperci o roszczeniach reprywatyzacyjnych

10.12.2012 6 grudnia Lech Żyżylewski, ekspert w zakresie reprywatyzacji oraz Szef Praktyki Nieruchomości w DZP wziął udział w debacie pt. "Roszczenia reprywatyzacyjne – hamulec gospodarki czy szansa na rozwój?", organizowaną przez kancelarię Wardyński i Wspólnicy.

cały tekst

Piotr Gołaszewski wyróżniony za największy dorobek naukowy w 2011 r.

18.06.2012 Piotr Gołaszewski z kancelarii DZP, otrzymał – jako jeden z trzech laureatów – wyróżnienie w konkursie Dziekana WPiA UW na największy dorobek naukowy w 2011 roku osiągnięty przez uczestnika studiów doktoranckich.

cały tekst

Doradztwo dla sektora nieruchomości magazynowych

25.05.2012 Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych klientów utworzyliśmy w ramach Praktyki Nieruchomości Zespół Doradztwa dla Sektora Nieruchomości Magazynowych.

cały tekst

DZP ponownie rekomendowane przez Chambers Europe

09.05.2012 W maju 2012 roku opublikowany został najnowszy ranking Chambers Europe 2012. Tym samym mamy przyjemność poinformować, że zarówno poszczególne praktyki, jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 14 kategoriach.

cały tekst

DZP ponownie rekomendowane przez Chambers Europe

09.06.2011 W maju 2011 roku ukazała się nowa edycja publikacji Chambers Europe 2011. Miło nam poinformować, że tak jak w zeszłym roku, zarówno nasza kancelaria, jak i Partnerzy DZP zostali rekomendowani.

cały tekst