Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Ochrona środowiska

Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie poszczególnych segmentów prawa ochrony środowiska, w tym prawnych aspektów ocen oddziaływania na środowisko, ochrony wód, ochrony powietrza, prawa klimatycznego, prawa odpadowego, ochrony powierzchni ziemi, ochrony przed uciążliwościami, wymagań administracyjnych czy też odpowiedzialności prawnej w zakresie ochrony środowiska.

Doświadczenia zebrane przez naszych prawników oraz współpraca między poszczególnymi praktykami kancelarii umożliwiają nam świadczenie usług doradztwa prawno-środowiskowego uwzględniających oczekiwania klienta oraz specyfikę określonej branży.

W ramach naszych usług:

  • sporządzamy analizy i opinie prawne dotyczące wybranych regulacji polskiego, unijnego i międzynarodowego prawa ochrony środowiska oraz prawa odpadów,
  • zapewniamy kompleksowe doradztwo prawno-środowiskowe podczas transakcji fuzji i przejęć lub podczas wprowadzenia podmiotu na giełdę, w tym przeprowadzamy audyty prawno-środowiskowe,
  • prowadzimy postępowania przed organami ochrony środowiska, wojewódzkimi sądami administracyjnymi, Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz przed sądami powszechnymi,
  • doradzamy w zleceniach typu compliance (zapewnienie zgodności dokumentów o międzynarodowym zakresie obowiązywania z przepisami polskimi i unijnymi),
  • sporządzamy lub opiniujemy projekty dokumentów z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami (umowy, regulaminy, uchwały),
  • zapewniamy współpracę z renomowanymi doradcami techniczno-środowiskowymi.

artykuły powiązane

Konferencja Techniczna POWERPOL UTILITIES

27.11.2017 27 listopada odbędzie się kolejna edycja Powerpol Utilities pt. "Polityka środowiskowa a rozwój przemysłu i energetyki". Na konferencji wystąpią Grzegorz Filipowicz i Daniel Chojnacki.

cały tekst

Deszczówka w nowym Prawie wodnym

29.09.2017 1 stycznia wejdzie w życie większość przepisów Ustawy z 20.07.2017 Prawo wodne. Analiza posiedzeń komisji i podkomisji wskazuje, że prace na tym etapie były prowadzone w pośpiechu.

cały tekst

Konferencja "Kompleksowa Gospodarka Odpadami"

05.09.2017 W dniach 5-7 września zapraszamy na XXI konferencję pt. "Kompleksowa Gospodarka Odpadami". Podczas spotkania Wojciech Hartung poprowadzi prezentację pt. "Zamówienia in-house"

cały tekst

Ewidencja transportu odpadów – planowane zmiany

28.08.2017 Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji, Stały Komitet Rady Ministrów przyjął niedawno projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach i rekomendował go RM.

cały tekst

Nowy projekt ustawy o produktach kosmetycznych

15.06.2017 Celem opublikowanego na początku lutego br. projektu ustawy o produktach kosmetycznych jest wykonanie niektórych postanowień Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

cały tekst

Kiedy ustawa o elektroodpadach zacznie działać?

12.04.2017 Postulowanym rozwiązaniem byłoby opracowanie przez MŚ, na wzór regulacji obowiązujących w niektórych krajach unijnych, szczegółowych standardów przetwarzania zużytego sprzętu.

cały tekst

"Zanieczyszczenie ziemi - jak zmierzyć się z tym problemem?"

06.04.2017 6 kwietnia odbędzie się seminarium "Zanieczyszczenie ziemi - jak zmierzyć się z tym problemem?". Jest to już drugie spotkanie, poświęcone tej tematyce, które przygotowaliśmy.

cały tekst

Nawet 40 proc. elektroodpadów jest przetwarzanych w zły sposób

31.03.2017 Przepisy dotyczące postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym mają uszczelnić rynek. Ustawa wprowadza możliwość niezapowiedzianego audytu firm przetwarzających zużyty sprzęt.

cały tekst

HCC 2017 | Kolejna edycja już za nami

12.03.2017 Za nami 2. edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Ponownie mogliśmy merytorycznie wspierać największą debatę o ochronie zdrowia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

cały tekst

VI Forum of Biomass and Waste w Krakowie

09.03.2017 W dniach 9-10 marca odbędzie się 6. edycja międzynarodowej konferencji o wykorzystaniu biomasy i odpadów na cele energetyczne, którego DZP jest Partnerem Prawnym.

cały tekst

Eksperci od ochrony środowiska dostrzeżeni w raporcie BŚ

23.02.2017 W raporcie "Enabling the Business of Agriculture" prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki zostali wyróżnieni w zakresie reg. prawa wodnego i jego oddziaływania na sektor rolny.

cały tekst

Prawo (o) niskiej emisji

17.02.2017 Zarówno przepisy UE, jak i polskie nie regulują problematyki niskiej emisji jako odrębnego zjawiska względem pozostałych zanieczyszczeń powietrza. Nie oznacza to jednak, że ta kwestia w ogóle nie jest ujęta w naszym prawodawstwie.

cały tekst

Wnioski marszałka nieuzasadnione

15.02.2017 Na stronie Urzędu Marszałkowskiego ukazał się komunikat ws. skutków rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody, który stwierdził nieważność uchwały Sejmiku ws. uchwalenia Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

cały tekst

DZP dołącza do Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

08.01.2017 Nasza kancelaria została przyjęta w poczet członków IGEiOŚ. Wierzymy w korzystną dla obu stron współpracę w działaniu na rzecz stabilnego rozwoju energetyki oraz ochrony środowiska.

cały tekst

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2016

05.12.2016 5 grudnia odbędzie się 2. edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016, którego DZP jest Partnerem. W spotkaniu wezmą też udział nasi eksperci.

cały tekst

Zwalczanie nadużywania pozycji organizacji ekologicznych niezgodne z prawem UE?

01.12.2016 Prace nad kodeksem budowlano-urbanistycznym nabierają tempa. Szczególnie interesujące wydają się zastrzeżenia MSZ na stronach RCL.

cały tekst

"Zanieczyszczenie ziemi – jak zmierzyć się z tym problemem?"

24.11.2016 24 listopada zapraszamy na śniadanie biznesowe pt. "Zanieczyszczenie ziemi – jak zmierzyć się z tym problemem?". Spotkają się z Państwem Daniel Chojnacki i Damian Szczygielski.

cały tekst

Planowanie gospodarki odpadami sporym wyzwaniem dla prawników

23.11.2016 Realizacja gospodarki o obiegu zamkniętym napotyka na szereg problemów i wymaga zaangażowania wszystkich bez wyjątku: od rządów państw członkowskich po lokalne przedsiębiorstwa – mówi Maciej Białek.

cały tekst

Spalarnie odpadów i circular economy - dofinansowanie

22.11.2016 30 października MŚ przypomniało, że od tego dnia do 30 grudnia 2016 r. NFOŚiGW przyjmuje wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.

cały tekst

Warsztaty "Problematyczne aspekty oceny środowiskowej"

21.11.2016 W dniach 21-22 listopada odbędą się warsztaty "Problematyczne aspekty oceny środowiskowej w procesie pozyskiwania decyzji środowiskowych". Weźmie w nich udział Daniel Chojnacki.

cały tekst

Decyzje środowiskowe: to nie będą martwe przepisy

10.11.2016 Maksymalna kara, jaką będą mogły nałożyć organy kontrolne jest wysoka: nawet 1 mln zł. Z drugiej strony, widełki są bardzo szerokie, a przy tym istnieje spora doza uznaniowości.

cały tekst

Jak skarżyć niezaskarżalne - sądowe podważanie postanowień WPGO

10.11.2016 W jaki sposób można zakwestionować zapisy Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami? Czy w ogóle można zaskarżyć taką uchwałę do sądu? Odpowiadają Daniel Chojnacki i Agnieszka Łoniewska.

cały tekst

PZP: Fakultatywne przesłanki wykluczenia cz. 3

08.11.2016 Od czego zależy możliwość wykluczenia wykonawców z postępowania o zamówienie publiczne z uwagi na popełnienie deliktu przeciwko środowisku? - 3 część naszej serii artykułów.

cały tekst

NFOŚiGW szykuje wsparcie dla spalarni. A co z circular economy?

07.11.2016 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowe środki na gospodarkę odpadami komunalnymi. Wnioski o dofinansowanie można składać od 31 października.

cały tekst

"WPGO i ich aktualizacje – nie daj się pominąć, zadbaj o swój interes"

18.10.2016 18 października zapraszamy na śniadanie biznesowe pt. "WPGO i ich aktualizacje - nie daj się pominąć, zadbaj o swój interes". Spotyka się z Państwem Daniel Chojnacki, Agnieszka Łoniewska i Maciej Białek.

cały tekst

Prawo wodne wpłynie na przemysł chemiczny

05.10.2016 Przedstawiamy analizę projektu ustawy Prawo wodne w kontekście funkcjonowania przemysłu chemicznego w Polsce. To jeden z najważniejszych aktów prawnych, które aktualnie interesują branżę chemiczną.

cały tekst

Jak skarżyć wojewódzkie plany gospodarki odpadami

04.10.2016 Pominięcie przetwarzania odpadów w planach instalacji, uniemożliwi prowadzącemu ją podmiotowi uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środ. lub pozwolenia na budowę.

cały tekst

Konferencja "Kompleksowa gospodarka odpadami"

06.09.2016 W dniach 6-8 września zapraszamy Państwa na XX jubileuszową konferencję "Kompleksowa gospodarka odpadami", która odbędzie się w Hotelu Gołębiewskim w Białymstoku.

cały tekst

Wrocławskie Seminarium dla sektora przemysłowego

24.05.2016 Zapraszamy 9 czerwca seminarium dla sektora przemysłowego. Nasi eksperci poruszą kwestię pozwoleń środowiskowych, awarii przemysłowych czy szkód w środowisku.

cały tekst

VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

18.05.2016 W dniach 18-20 maja odbędzie się VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, trzydniowy cykl debat i spotkań z udziałem gości z Polski, krajów Europy oraz z Azji i Afryki.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "WPGO i ich aktualizacje"

12.05.2016 12 maja zapraszamy Państwa na śniadanie biznesowe. O aktualizacjach WPGO opowiedzą Państwu nasi eksperci, Daniel Chojnacki, Agnieszka Łoniewska i Maciej Białek.

cały tekst

Międzynarodowy Kongres "ENVICON Water"

10.05.2016 W dniach 10-11 maja odbędzie się I Międzynarodowy Kongres Branży Wod-Kan ENVICON Water, poświęcony kluczowym zagadnieniom rynku wodociągowo-kanalizacyjnego.

cały tekst

Chambers Europe rekomenduje DZP i jej ekspertów w 16 specjalizacjach

26.04.2016 Ukazała się rozszerzona, czyli europejska, część rankingu Chambers and Partners. Uzupełnieniem opublikowanych w marcu wyników Global Guide, jest Europe Guide, gdzie zarówno kancelaria DZP, jak i nasi eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

cały tekst

V Forum of Biomass & Waste w Warszawie

13.04.2016 W dniach 13-14 kwietnia odbędzie się V Forum of Biomass & Waste. Daniel Chojnacki opowie o polskich regulacjach dotyczących odpadów wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej.

cały tekst

Odpowiedzialność podmiotów eksploatujących zakłady chemiczne

06.04.2016 Eksploatacja zakładu chemicznego wiąże się z wieloma obowiązkami. Istotna ich część wynika z przepisów środowiskowych.

cały tekst

Kolejna transakcja FBSerwis przy wsparciu DZP

01.02.2016 Doradzaliśmy FBSerwis oraz Budimex przy zakupie 80% udziałów w spółce Amest Kamieńsk, będącej operatorem instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania oraz składowiska odpadów.

cały tekst

XIX Konferencja "Kompleksowa gospodarka odpadami"

22.07.2015 2-4 września w Bydgoszczy odbędzie się konferencja z cyklu "Kompleksowa gospodarka odpadami". Drugiego dnia, prelekcję pt. "Konkurencja a rynek gospodarki odpadami" wygłosi Wojciech Hartung.

cały tekst

Chambers Europe 2015 po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

27.04.2015 Ukazała się rozszerzona wersja rankingu Chambers & Partners - Chambers Europe. Informormujemy że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 10 kategoriach.

cały tekst

Chambers Europe po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

25.04.2014 Wczoraj ukazała się rozszerzona wersja rankingu Chambers & Partners: Chambers Europe. Mamy przyjemność poinformować, że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 7 kategoriach.

cały tekst

Chambers Europe nagradza kancelarię DZP

25.04.2013 W najnowszym rankingu firm prawniczych Chambers Europe 2013 trzeci raz z rzędu zostaliśmy uhonorowani nagrodą Poland Law Firm of the Year - National. Nagroda Chambers Europe Awards for Excellence trafia w nasze ręce po raz czwarty.

cały tekst

Chambers Europe ponownie wyróżnia DZP i jej ekspertów

25.04.2013 Pod koniec kwietnia opublikowany został najnowszy ranking Chambers Europe 2013. Tym samym mamy przyjemność poinformować, że zarówno poszczególne praktyki, jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 13 kategoriach.

cały tekst

Gospodarka odpadami w przepisach na nowym blogu "DZP dla środowiska"

21.05.2012 Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka uruchomiła kolejny specjalistyczny blog "DZP dla środowiska", który jest prowadzony przez prawników z Praktyki Infrastruktury i Energetyki.

cały tekst

DZP ponownie rekomendowane przez Chambers Europe

09.05.2012 W maju 2012 roku opublikowany został najnowszy ranking Chambers Europe 2012. Tym samym mamy przyjemność poinformować, że zarówno poszczególne praktyki, jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 14 kategoriach.

cały tekst