Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Podatki

Praktyka Podatkowa kancelarii DZP to zespół kilkunastu doradców podatkowych i prawnych - specjalistów z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w firmach tzw. Wielkiej Czwórki. Jesteśmy jednym z największych zespołów podatkowych działających w ramach kancelarii prawnych w Polsce. Na rynku usług doradztwa wyróżniamy się silną specjalizacją w dziedzinie fuzji, przejęć, restrukturyzacji i planowania podatkowego. Doradzamy także w zakresie postępowań oraz obsługi kontroli podatkowych.

Wypracowaliśmy szereg nowatorskich rozwiązań dla klientów korporacyjnych oraz funduszy PE dotyczących restrukturyzacji, planowania podatkowego oraz transakcji M&A. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu sformułowaliśmy skuteczną taktykę prowadzenia spraw spornych i obrony przed fiskusem, odnosząc wymierne sukcesy w wygranych postępowaniach podatkowych. Na bieżąco współpracujemy z prywatnymi przedsiębiorcami doradzając w obszarze budowania optymalnych struktur podatkowych dla dochodów uzyskiwanych z różnych źródeł, współpracując przy transakcjach zbycia firm i innych aktywów, zwiększając bezpieczeństwo podatkowe prowadzonej działalności oraz minimalizując jej koszty.

Mamy znaczące doświadczenie w doradztwie podatkowym dla klientów z branży infrastruktury i energetyki, farmaceutycznej, nieruchomości oraz usług finansowych i ubezpieczeniowych. Doradztwo dla tych klientów jest tym efektywniejsze i korzystniejsze, że w projekty te zaangażowani są również prawnicy kancelarii specjalizujący się w danej branży.

Naszymi klientami są zarówno polskie jak i zagraniczne spółki, samorządy i inne organy państwowe oraz fundusze private equity. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu nasze wsparcie nie stanowi jedynie wykładni przepisów prawa podatkowego i orzecznictwa, ale uwzględnia również kontekst biznesowy.

artykuły powiązane

Obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych – pierwsze doświadczenia

Konferencja | 30.05.2019 30 maja zapraszamy na śniadanie biznesowe, które poprowadzą Joanna Wierzejska i Grzegorz Sprawka.

cały tekst

Według TSUE karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT

Alert | 22.05.2019 TSUE wydał wyrok w sprawie austriackiej spółki Vega International, która wystawiała karty paliwowe swoim spółkom zależnym. Trybunał orzekł, że wystawcy kart paliwowych świadczą usługi finansowe, które są zwolnione z VAT.

cały tekst

Wyrok TSUE w sprawie VAT na usługi budowlane

Alert | 20.05.2019 TSUE wydał orzeczenie istotnie zmieniające podejście do momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT dla usług budowlanych i budowlano montażowych.

cały tekst

Joanna Wierzejska i DZP wyróżnieni w XIII Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego „Rzeczpospolitej”

Aktualność | 18.04.2019 Z przyjemnością informujemy, że Joanna Wierzejska otrzymała tytuł ”Najlepszego eksperta w doradztwie transakcyjnym”, a DZP wyróżnienie za prestiżową transakcję.

cały tekst

Obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych - pierwsze doświadczenia

Konferencja | 17.04.2019 17 kwietnia zapraszamy do siedziby naszej kancelarii na śniadanie biznesowe, które poprowadzą Joanna Wierzejska, Artur Nowak i Grzegorz Sprawka.

cały tekst

DZP doradza Kiwa Inspecta Holding Polska przy transakcji nabycia Agro Quality Support Polska

DZP doradza | 16.04.2019 Doradztwo DZP obejmowało kompleksową obsługę prawno-podatkową transakcji, w tym przeprowadzenie badania due diligence, przygotowanie i negocjowanie dokumentacji transakcyjnej oraz finalizowanie zakupu.

cały tekst

Legal 500 EMEA 2019 rekomenduje DZP

Aktualność | 11.04.2019 Ukazała się nowa edycja Legal 500 EMEA. DZP jest liderem w kategoriach: Dispute Resolution, Energy & Natural Resources, Public Law i Healthcare and Life Sciences. Nasi eksperci również zostali wyróżnieni.

cały tekst

III Kongres Rady Podatkowej

Konferencja | 09.04.2019 W dniach 9-10 kwietnia odbędzie się Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, podczas którego nasz ekspert Artur Nowak poprowadzi warsztaty.

cały tekst

Ogólnopolska IX Opolska Konferencja Podatkowa "Prawo celne, podatek akcyzowy oraz gry hazardowe –teoria i praktyka”

Konferencja | 08.04.2019 W dniach 8-10 kwietnia w Izbicku odbędzie się Konferencja Naukowa poświęcona problematyce celnej i akcyzowej wzbogacona o tematykę gier hazardowych.

cały tekst

Dylematy właścicieli firm prywatnych: sukcesja czy inwestor?

Konferencja | 28.03.2019 Wraz z firmą Navigator Capital Group mamy przyjemność zaprosić 28 marca, na kolejne z cyklu spotkanie skierowane do właścicieli firm prywatnych. Tym razem spotykamy się w Katowicach.

cały tekst

VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Konferencja | 18.03.2019 Nasza kancelaria po raz kolejny ma zaszczyt być Partnerem Merytorycznym Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych, który w tym roku odbywa się w dniach 18-19 marca w Poznaniu.

cały tekst

Kolejna zmiana na niekorzyść podatników

Publikacja | 11.03.2019 Obecnie korekta deklaracji, która jest następstwem otrzymania wyniku kontroli celno-skarbowej, zamyka drogę do "powrotnego" jej skorygowania.

cały tekst

Opodatkowanie tworzenia zagranicznych oddziałów oraz emigracji i sukcesji

Publikacja | 28.12.2018 Od przyszłego roku rozwój firm oraz planowanie sukcesji będzie podlegać nowym ograniczeniom i obciążeniom podatkowym. A to z powodu wprowadzenia podatku od wyjścia.

cały tekst

Obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych (MDR)

Alert | 19.12.2018 14 listopada Prezydent RP podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej implementującą dyrektywę Rady (UE) 2016/1164. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie obowiązku raportowania schematów podatkowych.

cały tekst

Sprzedaż udziałów spółki Artgeist Sp. z o.o. z Wrocławia na rzecz funduszu Resource Partners

DZP doradza | 17.12.2018 17 grudnia zamknięta została jedna z większych transakcji na rynku prywatnym w roku 2018.

cały tekst

Dylematy właścicieli firm prywatnych: sukcesja czy inwestor?

Konferencja | 27.11.2018 Zapraszamy na drugie z cyklu spotkanie dla prywatnych przedsiębiorców organizowane we współpracy z firmą Navigator. Tym razem spotkamy się z Państwem w Katowicach.

cały tekst

Poland Tax Conference 2018

Konferencja | 13.11.2018 13 listopada zapraszamy na konferencję, podczas której omówione zostaną najważniejsze zmiany w polskim prawie podatkowym, w zakresie aspektów krajowych i międzynarodowych.

cały tekst

VAT w dostawach łańcuchowych

Konferencja | 11.10.2018 11 października w siedzibie naszej kancelarii odbędzie się na śniadanie podatkowe, które poprowadzą Jan Czerwiński i Tomasz Kolarczyk. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 2 października.

cały tekst

VECTOR tworzy innowacyjne rozwiązania z globalnym koncernem medialnym

DZP doradza | 02.10.2018 Celem podjętej przez strony współpracy ma być tworzenie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających dalszy rozwój technologii i infrastruktury szerokopasmowej.

cały tekst

Fuzje i przejęcia jako sposób ekspansji zagranicznej 2018

Konferencja | 27.09.2018 27.09 zapraszamy na konferencję, podczas której nasi eksperci wystąpią z tematem: "Jak zapewnić bezpieczeństwo prawne i podatkowe transakcji na rynku zagranicznym?"

cały tekst

Śniadanie biznesowe: Split payment w VAT

Konferencja | 14.09.2018 14 września zapraszamy na śniadanie podatkowe, które zostanie poprowadzone przez naszych specjalistów: Jana Czerwińskiego i Krzysztofa Dybę.

cały tekst

III Ogólnopolski Kongres Meblarski

Konferencja | 12.09.2018 12 września w Poznaniu odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Meblarski: Globalne standardy - Globalna konkurencja, w którym wezmą udział nasi eksperci.

cały tekst

Obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców

Publikacja | 21.08.2018 Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu mają ogromne znaczenie dla praktyki stosowania prawa UE, w tym w szczególności prawa podatkowego.

cały tekst

mBank S.A. wygrywa z fiskusem w sprawie opłat ostrożnościowych

DZP doradza | 19.07.2018 Spór dotyczył negatywnej interpretacji indywidualnej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat ostrożnościowych wnoszonych na rzecz BFG w 2016 roku.

cały tekst

Postępowanie karno-skarbowe w mojej firmie

Konferencja | 13.06.2018 13 czerwca 2018 r. zapraszamy do siedziby naszej kancelarii na śniadanie podatkowe pt.: "Postępowanie karno-skarbowe w mojej firmie". Spotkanie poprowadzą eksperci z Praktyki Podatkowej i Prawa Karnego.

cały tekst

Rusza budowa spalarni w Gdańsku - podpisano umowę PPP

DZP doradza | 07.05.2018 7 maja 2018 r. spółka Zakład Utylizacyjny oraz wykonawcy podpisali umowa na zaprojektowanie, budowę i eksploatację zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku.

cały tekst

Przełomowy wyrok w sprawie odmowy wydania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego

DZP doradza | 19.04.2018 Sprawę prowadzili Artur Nowak i Tomasz Leszczewski z naszej Praktyki Podatkowej, specjalizujący się m.in. w postępowaniach podatkowych i sądowoadministracyjnych.

cały tekst

Legal 500 EMEA 2018 rekomenduje DZP

Aktualność | 12.04.2018 Ukazała się nowa edycja Legal 500 EMEA. DZP jest liderem w kategoriach: Public Law, Energy&natural resources i Dispute Resolution. Nasi eksperci również zostali wyróżnieni.

cały tekst

Dylematy właścicieli firm prywatnych: sukcesja czy inwestor

Konferencja | 22.03.2018 Jak przekazać firmę następcy? Jaki inwestor byłby korzystny dla przedsiębiorstwa? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie spotkania biznesowego, na które zapraszamy tym razem do Łodzi.

cały tekst

V Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Konferencja | 19.03.2018 W dniach 19-20 marca w hotelu IBB Andersia Hotel w Poznaniu odbędzie się V Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych, który odbywa się pod hasłem "Moc drzewa genealogicznego".

cały tekst

Chambers Europe ponownie rekomenduje 22 naszych ekspertów w 12 specjalizacjach

Aktualność | 12.03.2018 Z przyjemnością informujemy, że w najnowszym, europejskim wydaniu rankingu Chambers & Partners nasza kancelaria oraz eksperci zostali ponownie rekomendowani.

cały tekst

Kluczowe zmiany w przepisach CIT, PIT i VAT od 2018 roku

Konferencja | 15.02.2018 13 i 15 lutego zapraszamy na spotkania organizowane przez naszą Praktykę Podatkową, w trakcie których porozmawiamy o najważniejszych zmianach w przepisach podatkowych.

cały tekst

Kluczowe zmiany w przepisach podatkowych - edycja poznańska

Konferencja | 09.02.2018 9 lutego zapraszamy do naszego biura w Poznaniu na spotkanie, w trakcie którego porozmawiamy o najważniejszych zmianach w przepisach podatkowych, jakie wchodzą w życie w 2018 roku.

cały tekst

Strategiczne przejęcie na rynku produkcji płyt plastikowych

DZP doradza | 29.01.2018 Doradzaliśmy włoskiej spółce Karton, europejskiemu liderowi produkcji płyt plastikowych, przy przejęciu większościowego pakietu akcji wiodącego polskiego producenta płyt z polipropylenu.

cały tekst

International Comparative Legal Guide: Corporate Tax 2018

Publikacja | 17.01.2018 We are pleased to inform that the International Comparative Legal Guide to Corporate Tax has been published. The Polish chapter was written by Joanna Wierzejska and Tomasz Leszczewski. 

cały tekst

Zmiany w podatkach zaburzą planowanie podatkowe w inwestycjach

Publikacja | 12.01.2018 Dochody kapitałowe od 1 stycznia są opodatkowane odrębnie. Zmiany w CIT zaburzą efektywność podatkową działalności inwestycyjnej w spółkach.

cały tekst

Kluczowe zmiany w przepisach o podatku dochodowym od 2018 r.

Konferencja | 09.01.2018 9 stycznia zapraszamy na spotkanie organizowane przez naszą Praktykę Podatkową, w trakcie którego porozmawiamy o nadchodzących zmianach w przepisach podatkowych.

cały tekst

#RZECZoPRAWIE: Czy najem mieszkań to podatkowa ruletka?

Publikacja | 16.11.2017 W #RZECZoPRAWIE gościem Anny Wojdy był Artur Nowak z Praktyki Podatkowej, który wyjaśniał kiedy fiskus może uznać wynajem kilku mieszkań za działalność gospodarczą.

cały tekst

Działalność badawczo-rozwojowa w branży kolejowej

Konferencja | 30.10.2017 30 października zapraszamy do biura DZP na śniadanie biznesowe pt. "Działalność badawczo-rozwojowa w branży kolejowej", które realizujemy wspólnie z Polską Izbą Kolei.

cały tekst

Next G - konferencja nowego pokolenia sukcesorów

Konferencja | 19.10.2017 Nasi eksperci ponownie będą mieli możliwość opowiedzenia o swoich doświadczeniach sukcesorom – osobom, które obecnie przygotowują się do przejęcia zarządzania w firmach rodzinnych.

cały tekst

Interpretacja ogólna MRiF dot. opodatkowania VAT

Alert | 11.10.2017 6 października Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem VAT członków zarządów spółek, działających na podstawie umów cywilnoprawnych.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "Działalność R&D w branży gier wideo"

Konferencja | 20.09.2017 20 września zapraszamy do siedziby DZP na spotkanie "Działalność badawczo-rozwojowa w branży gier wideo", przeznaczone dla przedstawicieli firm z branży oprogramowania rozrywkowego.

cały tekst

Konsekwencje podatkowe korzystania z usług chmurowych

Alert | 08.09.2017 Z cloud computingu korzysta już znaczna część polskich przedsiębiorców. Usługi te stają się coraz bardziej dostępne i często świadczone są przez podmioty zagraniczne (np. Microsoft czy Google).

cały tekst

Stawka godzinowa plus czy minus VAT?

Publikacja | 28.07.2017 O stawce godzinowej dla zleceniobiorców było głośno na długo przed jej wprowadzeniem. Rząd z dumą ogłaszał, że w ten sposób robi kolejny krok w walce z zatrudnieniem śmieciowym.

cały tekst

Coraz trudniejsze zmagania z fiskusem

Publikacja | 27.06.2017 Środki, jakie administracja skarbowa dostała do ręki, stawia przedsiębiorcę na coraz słabszej pozycji. Chcąc podjąć sądowy spór z urzędnikami, trzeba być gotowym na długi i kosztowny proces.

cały tekst

Pocztowe e-znaczki zwolnione z podatku VAT

DZP doradza | 30.05.2017 Doradzaliśmy Envelo, największej platformie usług pocztowych w Polsce, w sporze interpretacyjnym dot. opodatkowania VAT ich flagowego produktu, tj. sprzedaży e-znaczka.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "Konsorcjum - razem lepiej?"

Konferencja | 26.04.2017 26 kwietnia zapraszamy na śniadanie biznesowe pt. "Konsorcjum - razem lepiej?". Spotkają się z Państwem: Katarzyna Kuźma, Tomasz Darowski, Paweł Lewandowski i Krzysztof Dyba.

cały tekst

Narodziny Firmy Rodzinnej - jak mądrze zaplanować sukcesję

Publikacja | 13.04.2017 Polecamy "Narodziny Firmy Rodzinnej" - kompendium nt. firm rodzinnych i sukcesji. Autorami z DZP są: Piotr Andrzejczak, Grzegorz Sprawka, Jacek Stokłosa, Joanna Wierzejska oraz Jakub Wieszczeczyński.

cały tekst

IV Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Konferencja | 03.04.2017 W dniach 3-4 kwietnia odbędzie się IV Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych, pod hasłem "Dwa pokolenia - Dwa Światy". Jesteśmy Partnerem Merytorycznym tego wydarzenia.

cały tekst

Jak prowadzić firmę rodzinną w aktualnym otoczeniu prawnym?

Publikacja | 31.03.2017 Dynamiczny rozwój gospodarczy ostatnich lat oraz zmieniające się otoczenie prawne przynosi wiele wyzwań dla firm rodzinnych. Zmiany te dotykają wszystkich gałęzi biznesu i prawa.

cały tekst

Broszura MF dot. odwróconego obciążenia VAT usług budowlanych

Alert | 20.03.2017 W piątek, 17 marca 2017, ukazały się długo oczekiwane objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów dotyczące zmian, które 1 stycznia 2017 r. dotknęły branżę budowlaną. 

cały tekst

Śniadanie biznesowe "Usługi budowlane od 1 stycznia 2017 r."

Konferencja | 15.03.2017 15 marca serdecznie zapraszamy - tym razem do Poznania - na kolejne śniadanie biznesowe poświęcone zmianom zasad opodatkowania VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

cały tekst

Algonquin sprzedał jeden z najlepszych hoteli 5* w Polsce

DZP doradza | 28.02.2017 Algonquin, paneuropejski inwestor i operator hotelowy, przy wsparciu DZP, sprzedał jeden z najlepszych i najbardziej dochodowych hoteli w Polsce - Sheraton Grand Kraków.

cały tekst

DZP wygrywa przed NSA ponad 8 mln PLN w sprawie podatku VAT

DZP doradza | 28.02.2017 Nasza kancelaria reprezentowała firmę farmaceutyczną w postępowaniu w trybie nadzwyczajnym przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi w sprawie podatku VAT.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "Usługi budowlane od 1 stycznia 2017 r."

Konferencja | 02.02.2017 2 lutego serdecznie zapraszamy na śniadanie biznesowe organizowane przez naszą kancelarię. Tym razem skupimy się na zmianach zasad opodatkowania VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

cały tekst

Zmiany w ustawach o CIT i PIT od 1 stycznia 2017

Alert | 15.12.2016 Od 1 stycznia 2017 wejdą w życie nowe przepisy ustaw o CIT i PIT. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, które będą obowiązywały od początku przyszłego roku.

cały tekst

KE wszczyna postępowanie o naruszenie prawa unijnego

DZP doradza | 13.12.2016 Reprezentowaliśmy klienta przed Komisją Europejską w postępowaniu skargowym dot. naruszenia regulacji unijnych w zakresie zwolnienia z akcyzy alkoholu etylowego stosowanego w produkcji leków.

cały tekst

Śniadanie Czwartkowe dla Firm Rodzinnych

Konferencja | 01.12.2016 1 grudnia zapraszamy Państwa na Śniadanie Czwartkowe dla Firm Rodzinnych pt. "Ekonomiczne uzasadnienie decyzji biznesowych. Nowa klauzula o unikaniu opodatkowania".

cały tekst

Walka z oszustami VAT i luką podatkową

Publikacja | 10.11.2016 Kierunek działań Ministerstwa Finansów jest słuszny, choć są branże, w których już dostrzeżone problemy wciąż nie zostały rozwiązane – pisze Jan Czerwiński z Praktyki Podatkowej DZP.

cały tekst

Dochody funduszy inwestycyjnych opodatkowane od 2017 r.

Alert | 10.11.2016 31 października 2016 do Sejmu wniesiony został projekt ustawy wprowadzający opodatkowanie podatkiem dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych i otwartych 19% podatkiem.

cały tekst

Jak kupić zagraniczną spółkę lub jej aktywa

Publikacja | 29.10.2016 Nabycie zagranicznej spółki może wydawać się procesem niezmiernie skomplikowanym. Z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień inwestorzy poszukujący nowych rynków?

cały tekst

Kierunek Wschód: nowe otwarcie. Białoruś szansą dla polskich firm

Publikacja | 28.10.2016 Polska chce zwiększyć swoje zaangażowanie we współpracę z Białorusią – takie zapewnienia padały podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego "Dobrosąsiedztwo 2016".

cały tekst

Śniadanie biznesowe Działu Badań i Rozwoju

Konferencja | 20.10.2016 20 października zapraszamy do dyskusji nt. komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz ulg podatkowych i rozliczeń VAT w komercjalizacji i w programach NCBiR.

cały tekst

Biznes nie zna granic. Jak podbić świat?

Publikacja | 30.09.2016 Decyzja o rozpoczęciu działalności za granicą to ważny moment w życiu firmy i – coraz częściej – także konieczność. Poradnik "Praktycy dla praktyków" - "Biznes nie zna granic".

cały tekst

Projekt nowelizacji KK i innych ustaw - konfiskata rozszerzona

Alert | 25.09.2016 Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekty ustaw zmieniających Kodeks karny oraz niektóre inne ustawy. Zmiany te dotyczą dwóch istotnych kwestii. Alert podatkowy

cały tekst

Problematyka opodatkowania nieruchomości energetycznych

Konferencja | 12.09.2016 W dniach 12-13 września odbędą się warsztaty poświęcone problematyce opodatkowania nieruchomości energetycznych, związanej z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

cały tekst

Trybunał podważa automatyzm korekt

Publikacja | 31.08.2016 Beneficjenci, którzy nie zastosowali się do przepisów o zamówieniach pub., a wobec których prowadzona jest kontrola, powinni żądać zbadania i wykazania, jakie skutki ma ewentualne naruszenie prawa.

cały tekst

Prestiżowe wyróżnienie dla Praktyki Podatkowej DZP

Aktualność | 21.06.2016 20 czerwca Rzeczpospolita ogłosiła wyniki 10. Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego. Nasza sprawa, wyrok NSA dot. opodatkowania sportowców, została wyróżniona w kategorii "wyroki sądowe".

cały tekst

Kontrola podatkowa - jak przetrwać i nie polec?

Konferencja | 09.06.2016 9 czerwca zapraszamy na śniadanie podatkowe poświęcone kontrolom podatkowym. Spotkaja się z Państwem Artur Nowak, Krzysztof Dyba, Jan Czerwiński i Paweł Suchocki.

cały tekst

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania jest gotowa

Alert | 27.05.2016 Senat przyjął ostatecznie nowelizację ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 13.05.2016, wprowadzającą klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

cały tekst

Nowy lepszy blog DZP

Aktualność | 20.05.2016 Wystartował odświeżony blog DZP tworzony przez naszych prawników. Zachęcamy do odwiedzenia go pod adresem http://blog.dzp.pl/ i, jak zwykle, do czytania, komentowania, udostępniania naszych wpisów.

cały tekst

Polska firma IT kupiona przez amerykańskiego giganta

DZP doradza | 17.05.2016 Amerykański SeaChange International Inc., kupił DCC Labs, projektującą rozwiązania dla telewizji cyfrowej i internetowej. Doradzaliśmy DCC Labs oraz właścicielom spółki na wszystkich etapach transakcji.

cały tekst

Krzysztof Dyba: Obiad w delegacji nie zawsze z PIT

Publikacja | 16.04.2016 Wciąż brak jest jednolitej wykładni zasad w sprawie PIT od wyżywienia w podróżach służbowych. W interesie szerokiej grupy podatników jest zaś wyeliminowanie rozbieżności.

cały tekst

Zgłoszenie do odbioru jako data wykonania usługi budowlanej

Alert | 15.04.2016 MF wydał interpretację ogólną prawa podatkowego w odniesieniu do przepisów ustawy o VAT w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usług budowlanych.

cały tekst

70% podatek od odpraw i odszkodowań

Publikacja | 08.01.2016 Od 1 stycznia niektóre ze świadczeń wypłacanych pracownikom i menedżerom powinny być obciążane 70% stawką podatku. To efekt wejścia w życie zmianie ustawy o PIT.

cały tekst

Czy podatki są istotnym elementem sukcesji? (cz. 3)

Publikacja | 04.01.2016 Oto ostatnia część naszego cyklu. Tym razem skupimy się na planowaniu sukcesji za pomocą struktury holdingowej, funduszy inwestycyjnych lub fundacji.

cały tekst

Czy podatki są istotnym elementem sukcesji? (cz. 2)

Publikacja | 16.12.2015 Nieco mniej dramatycznie niż nieplanowane dziedziczenie (pisałam o tym w poprzednim felietonie), może przebiegać planowana sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej.

cały tekst

DZP reprezentuje Bounty Brands przy pierwszej akwizycji w Polsce

DZP doradza | 24.11.2015 Pod koniec listopada południowoafrykańska spółka Bounty Brands, należąca do grupy Coast2Coast nabyła udziały Sonko sp. z o.o., wiodącego w Polsce producenta ryżu, kasz oraz wyrobów piekarniczych.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "In and Out of CEE"

Konferencja | 19.11.2015 19 listopada w Zurychu odbędzie się śniadanie biznesowe "In and Out of CEE", w którym Joanna Wierzejska, szef Praktyki Podatkowej DZP, wygłosi prelekcję poświęconą zagranicznym spółkom kontrolowanym.

cały tekst

Czy podatki są istotnym elementem sukcesji? (cz. 1)

Publikacja | 04.11.2015 Polska należy do nielicznego grona państw, w których spadkobranie oraz przekazanie majątku w drodze darowizny członkom bliskiej rodziny są zwolnione z opodatkowania.

cały tekst

Strategiczny alians MEDCOM i Mitsubishi Electric

DZP doradza | 15.10.2015 Podpisano umowę strategicznego partnerstwa między MEDCOM a Mitsubishi Electric (MELCO) w ramach której, MELCO kupi mniejszościowy pakiet (49%) udziałów w MEDCOM.

cały tekst

Nasza kancelaria skutecznie broni bary mleczne przed fiskusem

DZP doradza | 20.08.2015 Zakończyliśmy z sukcesem spór o dotacje dla barów mlecznych "Społem" w Toruniu. Spór zakończony został na przedsądowym etapie postępowania, na podstawie decyzji MF.

cały tekst

Zarządzanie majątkiem widziane okiem prawnika cz. 2

Publikacja | 30.06.2015 Zagadnienia podatkowe zarządzania majątkiem dotyczą różnych kwestii, w tym m.in. spraw związanych z porządkowaniem aktywów.

cały tekst

Opodatkowania przychodów sportowców

DZP doradza | 22.06.2015 Nastąpił przełom w wieloletnim sporze z organami podatkowymi, który dotyczył opodatkowania przychodów z uprawiania sportu, a w którym reprezentowaliśmy profesjonalnego sportowca.

cały tekst

Zarządzanie majątkiem widziane okiem prawnika

Publikacja | 13.05.2015 Kwestie podatkowe nie są i nie powinny być decydujące przy podejmowaniu decyzji związanych z zarządzeniem własnym majątkiem, takich jak wybór inwestycji czy sposób lokowania środków. Decydujące w tym zakresie są przede wszystkim kwestie ekonomiczne, jak chociażby analiza ryzyk związanych z takimi działaniami.

cały tekst

PIT od nieujawnionych źródeł na nowych zasadach

Publikacja | 01.04.2015 Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r., sygn. SK 18/09, w którym Trybunał wskazałna niezgodność z Konstytucją dotychczasowych przepisów w zakresie opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł, Sejm uchwalił zmianę przepisów.

cały tekst

Podatkowa grupa kapitałowa po raz pierwszy kompleksowo opisana

Aktualność | 11.02.2015 Właśnie ukazała się publikacja przygotowana przez ekspertów Praktyki Podatkowej pt. "Podatkowa grupa kapitałowa". Autorami są eksperci naszej kancelarii.

cały tekst

Rząd powinien posłuchać przedsiębiorców

Publikacja | 09.01.2015 Od pewnego czasu można zaobserwować niekończący się festiwal obietnic i zapewnień, że kolejna zmiana przepisów podatkowych poprawi jakość życia przedsiębiorców.

cały tekst

Chodzi o neutralność

Publikacja | 22.09.2014 Kwestia opodatkowania VAT dostawy gruntu, na którym dzierżawca lub najemca wybudował budynek, ma duże znaczenie praktyczne.

cały tekst

Szansa w Luksemburgu

Publikacja | 05.06.2014 Wczoraj wrocławski WSA skierował trzy pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie opodatkowania olejów opałowych.

cały tekst

Dotacje unijne. Jak uniknąć korekty

Publikacja | 14.05.2014 Utrata europejskiego wsparcia nie musi być nieuchronna

cały tekst

PCC: implementacja nie do końca udana

Publikacja | 04.05.2014 10 lat Polski w UE to świetna okazja do weryfikacji, w jakim stopniu dostosowano ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych do dyrektywy nr 7 Rady dotyczących podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.

cały tekst

Zyski to nie tylko środki pieniężne

Publikacja | 28.04.2014 Przychód z nieruchomości przejętych na mocy ugody jako wykonanie kar umownych powstanie w momencie przeniesienia ich własności. Nie zdecyduje o nim dopiero faktyczne uzyskanie środków z ich sprzedaży czy wykreślenie wszystkich wpisów hipotecznych.

cały tekst

Legal 500 EMEA 2014 rekomenduje DZP

Aktualność | 10.04.2014 Właśnie ukazała się nowa edycja rankingu Legal 500 EMEA. Jak co roku, zarówno poszczególne praktyki, jak i nasi eksperci, zostali wysoko ocenieni i rekomendowani w 10 kategoriach.

cały tekst

Laptopa łatwiej dać, niż odebrać

Publikacja | 20.03.2014 Bonus do pensji w postaci sprzętu można odzyskać, ale trzeba wypowiedzieć warunki zatrudnienia.

cały tekst

Sukces Praktyki Podatkowej DZP w rankingu Dziennika Gazety Prawnej

Aktualność | 11.03.2014 Praktyka Podatkowa kancelarii DZP znalazła się po raz kolejny w gronie laureatów Rankingu Firm i Doradców Podatkowych. W kategorii firm średnich otrzymała tytuł najskuteczniejszej.

cały tekst

Handlowiec pilnie poszukiwany, a w prawie ciągle luki

Publikacja | 13.02.2014 Miejsce pracy i diety to tylko niektóre problemy związane z zatrudnianiem przedstawicieli handlowych. Do tego dochodzą jeszcze zagadnienia dotyczące wypowiadania umów.

cały tekst

DZP doradza przy kupnie luksusowego Hotelu Sheraton Kraków

DZP doradza | 18.12.2013 Multidyscyplinarny zespół ekspertów kancelarii DZP doradzał francuskiej firmie hotelarskiej Algonquin przy zakupie jednego z najbardziej reprezentacyjnych hoteli w Polsce - Hotel Sheraton Kraków. Firma Algonquin zapłaciła za krakowski hotel, który nadal będzie zarządzany pod marką Sheraton, 38 mln EUR. To pierwszy hotel w Europie Środkowej, który kupiła francuska firma.

cały tekst

Warto oddzielić aktywa prywatne od firmowych

Publikacja | 05.11.2013 Sporządzenie odpowiedniego testamentu jest ważnym punktem w zakresie zabezpieczenia i ochrony własności w spółce – mówi Joanna Wierzejska, Tax Partner z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

cały tekst

Jak można zdefiniować samochód

Publikacja | 24.10.2013 Organy celne i sądy administracyjne, określając auta osobowe dla potrzeb akcyzy, pomijają znaczenie części ustawowej definicji. Prowadzi to do nieuprawnionego rozszerzenia zakresu obciążenia tym podatkiem.

cały tekst

Organy i sądy bezzasadnie odmawiały zwrotu daniny

Publikacja | 21.08.2013 Do września 2010 r. wniosek o oddanie pobranej akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej musiał być złożony przed rozpoczęciem wysyłki towarów. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wymóg ten naruszał unijne prawo.

cały tekst

Gdy spadek staje się kłopotem

Publikacja | 15.07.2013 Historia o niespodziewanym spadku od zmarłego wuja nie musi być fragmentem scenariusza filmowego. Takie przypadki zdarzają się naprawdę – i mogą być źródłem sporych problemów.

cały tekst

Wiążące informacje podatkowe

Publikacja | 01.07.2013 W ostatnim czasie opublikowane zostały założenia rządowego projektu zmian w Ordynacji podatkowej. Jedna z wielu planowanych zmian bezpośrednio będzie dotyczyć samorządów jako zamawiających w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych.

cały tekst

W sporze z fiskusem podatnik może korzystać z licznych argumentów

Publikacja | 24.06.2013 Warto odwoływać się od niekorzystnych decyzji podatkowych. Strona dysponuje bowiem szeroką gamą środków służących przekonaniu organu bądź sądu do swoich racji

cały tekst

Potwierdzenie odbioru sprawozdań finansowych nie jest wymagane

Publikacja | 04.06.2013 Zarządy coraz częściej wykorzystują narzędzia elektroniczne do udostępniania dokumentów sprawozdawczych wspólnikom

cały tekst

Istotne przeznaczenie, a nie sposób nabycia

Publikacja | 16.05.2013 WSA w Łodzi potwierdził, że również import alkoholu używanego do produkcji leków podlega zwolnieniu z akcyzy.

cały tekst

Sukces DZP w precedensowym sporze o korekty finansowe

DZP doradza | 18.04.2013 Eksperci kancelarii DZP z powodzeniem reprezentowali gminę Biskupiec przed NSA w precedensowej sprawie dotyczącej niezasadnego nałożenia korekt finansowych.

cały tekst

Podatnik może być reprezentowany przez kilka osób

Publikacja | 10.04.2013 W ocenie fiskusa uwierzytelnienie odpisu pełnomocnictwa tylko przez jednego z umocowanych wywołuje skutek prawny wyłącznie wobec niego. Takie stanowisko nie znajduje jednak potwierdzenia w obowiązujących przepisach.

cały tekst

Joanna Wierzejska ponownie wyróżniona w Rankingu DGP

Aktualność | 13.03.2013 Joanna Wierzejska została wyróżniona jako jeden z trzech najlepszych doradców podatkowych w kategorii "Podatki dochodowe" w Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego DGP.

cały tekst

Kierunek zmian w podatkach zagrożeniem dla gospodarki

Aktualność | 11.03.2013 13 marca o godz. 11.00 w siedzibie Business Center Club w Warszawie odbędzie się briefing prasowy z cyklu "BCC ostrzega: Fiskalny kierunek zmian w podatkach zagrożeniem dla rozwoju gospodarki".

cały tekst

Sukces Praktyki Podatkowej DZP w precedensowym sporze o akcyzę

DZP doradza | 08.03.2013 Eksperci z Praktyki Podatkowej kancelarii DZP z powodzeniem reprezentowali spółkę Messer Polska Sp. z o.o. (jednego z czołowych producentów i dystrybutorów gazów technicznych, medycznych, specjalnych i spożywczych) przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie dotyczącej opodatkowania akcyzą acetylenu.

cały tekst

Jak można zaskarżyć do sądu decyzję organu podatkowego

Publikacja | 27.02.2013 Decyzje organów podatkowych, które podatnicy uważają za błędne, można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

cały tekst

Były podstawy do żądania nadpłaty

Publikacja | 25.02.2013 Przed 22 kwietnia 2010 r. wniesienie aportu do spółki kapitałowej było wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy podlegało VAT

cały tekst

Minister finansów gra na zwłokę

Publikacja | 12.02.2013 Izby skarbowe upoważnione do wyjaśniania przepisów podatkowych bezpodstawnie wydłużają terminy do wydawania urzędowych wykładni. W takich przypadkach można uznać, że zainteresowany uzyskał tzw. milczącą interpretację

cały tekst

Podatki elementem tworzenia klimatu gospodarczego

Publikacja | 10.02.2013 Nie ma jednoznacznych opinii co do wpływu polityki fiskalnej na rynek i życie gospodarcze. Jednak podatki zawsze występują jako jeden z probierzy przy badaniu i ocenie klimatu dla prowadzenia biznesu w danym kraju.

cały tekst

Nie od wszystkich szkoleń dla lekarzy trzeba odprowadzać podatek

Publikacja | 03.01.2013 Co do zasady udział medyka w konferencji stanowi dla niego przychód, który powinien rozliczyć w deklaracji PIT. Jednak po spełnieniu pewnych warunków można uznać go za nieopodatkowany dochód lekarza

cały tekst

Wydawca Polityki przekształcił się w spółkę

DZP doradza | 31.12.2012 Kancelaria Domański Zakrzewki Palinka doradzała prawnie i podatkowo Spółdzielni Pracy Polityka, wydającej m.in. tygodniki "Polityka" i "Forum" oraz współwłaścicielowi radia TOK FM, w procesie przekształcenia ze spółdzielni pracy w spółkę komandytowo-akcyjną. 31 grudnia przekształcenie zostało oficjalnie zarejestrowane.

cały tekst

Nie każde zwolnienie lub zwrot podatku to ulga

Publikacja | 07.12.2012 Niektóre prawa podatników wynikające z przepisów wspólnotowych są traktowane przez fiskusa jako przywileje. Organy pomijają bowiem cele unijnych regulacji.

cały tekst

Status gmin jako podatników VAT

Publikacja | 20.11.2012 Na początku obowiązywania znowelizowanych przepisów Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjmowano, że ponoszona przez mieszkańców na rzecz gmin opłata za gospodarowanie odpadami będzie stanowić formę świadczenia o charakterze publicznoprawnym.

cały tekst

Jak prawidłowo rozliczać i anulować rezerwacje

Publikacja | 03.10.2012 W praktyce częstym problemem w bieżącym zarządzaniu hotelami są rozliczenia rezerwacji.

cały tekst

Czas na debatę

Publikacja | 02.10.2012 Podatnik powinien mieć prawo przekazać 1 proc. PIT za pośrednictwem płatnika

cały tekst

Zwrot akcyzy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobu nieakcyzowego zawierającego alkohol

Publikacja | 11.09.2012 Zwrot akcyzy zapłaconej od alkoholu etylowego użytego do produkcji i zawartego w gotowym wyrobie powinien być dokonany także wówczas, gdy towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy nie jest wyrobem akcyzowym, ale zawiera w sobie wyrób akcyzowy (alkohol).

cały tekst

Treść preambuły nie jest prawem

Publikacja | 05.09.2012 Dokonując wykładni przepisów wspólnotowych, sądy coraz częściej odwołują się do treści preambuł. Zabieg ten jest zasadniczo wskazany, gdyż może służyć uzupełnieniu bądź skorygowaniu wyniku językowej interpretacji prawa

cały tekst

Spalarnia odpadów w Poznaniu - wygrana DZP przed KIO

DZP doradza | 28.08.2012 Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła dziś w całości odwołanie złożone przez jednego z partnerów prywatnych biorących udział w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Poznań w trybie dialogu konkurencyjnego na wybór partnera prywatnego, którego zadaniem będzie budowa i eksploatacja spalarni odpadów w Poznaniu.

cały tekst

Po uchwale NSA definicja eksportu już nie budzi kontrowersji

Publikacja | 09.08.2012 Jeżeli podatnik rozpoczął transport produktów w Polsce, a celną procedurę ich wywozu w innym państwie UE, to taką transakcję można uznać za eksport towarów w rozumieniu przepisów o VAT.

cały tekst

Przejściowe podwyższenie kapitału zakładowego w ramach procesu łączenia spółek nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych1)

Publikacja | 30.06.2012 Podwyższenie kapitału zakładowego w ramach procesu łączenia spółek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – dalej u.p.c.c., jeżeli towarzyszy mu obniżenie tego kapitału do pierwotnej wysokości.

cały tekst

Integracja ze składką ZUS – wyrok NSA nie pozostawia złudzeń

Publikacja | 28.06.2012 Z Maciejem Zielińskim prawnikiem z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, doktorantem w Katedrze Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawia Dorota Lebiedzińska.

cały tekst

Nie różnicujmy funduszy ze względu na kraj

Publikacja | 25.06.2012 W wyroku z 10 maja 2012 r. w połączonych sprawach od C-338/11 do C-347/11 Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że swoboda przepływu kapitału sprzeciwia się opodatkowaniu podatkiem u źródła dywidend wypłacanych przez spółki krajowe funduszom inwestycyjnym będącym rezydentami innych państw, w sytuacji gdy takie wypłaty dokonywane na rzecz funduszy krajowych są z tego podatku zwolnione.

cały tekst

Fiskus nie chce płacić za spóźniony zwrot akcyzy

Publikacja | 04.06.2012 Gdy wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą zostaną np. przemieszczone do innego państwa lub wywiezione poza UE, firma może ubiegać się o zwrot podatku. Są wątpliwości, czy jeśli nie otrzyma go w terminie, przysługuje jej oprocentowanie

cały tekst

Opcje walutowe to koszty firmy

Publikacja | 24.05.2012 Spółka z o.o. lub akcyjna bez przeszkód pomniejszy przychody o straty związane z korzystaniem z instrumentów finansowych. Takie samo prawo powinno więc także przysługiwać przedsiębiorcom opłacającym PIT

cały tekst

Zwolnienie z podatku u źródła dochodu z odsetek od obligacji

Publikacja | 20.05.2012 Zwolnienie z podatku u źródła dochodu z odsetek od obligacji nabytych przez zagraniczny bank na rynku wtórnym.

cały tekst

Enterprise Investors kupuje farmę wiatrową

DZP doradza | 16.04.2012 Kancelaria DZP doradzała funduszowi Enterprise Investors w transakcji nabycia farmy wiatrowej w Polsce. Jest to jedna z pierwszych inwestycji o tak znacznych rozmiarach, realizowana przez fundusz inwestycyjny w sektorze energetyki wiatrowej w Polsce. Projekt był złożony - jedna transakcja de facto objęła dwie odrębne inwestycje.

cały tekst

Doradztwo dla PLL LOT przy sprzedaży LOT AMS

DZP doradza | 20.03.2012 Kancelaria doradzała PLL LOT S.A. przy sprzedaży LOT AMS Sp. z o.o. - spółki zajmującej się serwisowaniem i naprawą samolotów. Wartość transakcji to kwota rzędu kilkuset milionów PLN.

cały tekst

Raisio wzbogaca portfolio swoich produktów

DZP doradza | 20.03.2012 Kancelaria doradzała spółce Raisio przy zakupie zorganizowanej części przedsiębiorstwa PPH Sulma Sp. z o.o. ZPCh, producenta makaronów i kasz. Doradztwo obejmowało nie tylko sprzedaż aktywów, ale także prawa do znaków towarowych produktów. Dzięki nabyciu Sulma Sp. z o.o., Raisio kontynuuje strategię powiększania swojego udziału w rynku w Polsce.

cały tekst

Fundusz Resource Partners kupuje kolejną spółkę z branży wyrobów spożywczych

DZP doradza | 15.03.2012 Kancelaria doradzała podatkowo spółce Resource Partners w procesie due diligence i nabyciu grupy kapitałowej Delic-Pol z siedzibą w Kamyku k/Częstochowy.

cały tekst

Imprezy pod lupą ZUS

Publikacja | 13.02.2012 Szykuje się nowa fala kontroli przeprowadzanych przez organy rentowe

cały tekst

Podstawa opodatkowania VAT przy świadczeniu usług finansowych

Publikacja | 10.02.2012 Podstawa opodatkowania VAT przy świadczeniu usług finansowych - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 21 listopada 2008 r., III SAlWa 1471/08 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 września 2010 r., l FSK 1402/09.

cały tekst

Restrukturyzacja grupy Aldik

DZP doradza | 02.02.2012 Kancelaria doradzała na rzecz wspólników grupy Aldik w projekcie restrukturyzacji spółek w Polsce i za granicą. Usługi świadczone przez kancelarię obejmowały również kompleksowe doradztwo prawne w procesie sprzedaży grupy Aldik Nova z Lublina na rzecz litewskiego giganta handlowego - grupy Maxima.

cały tekst

Prawo do zwrotu VAT dla zagranicznego podatnika

Publikacja | 15.01.2012 Prawo do zwrotu VAT dla zagranicznego podatnika a rejestracja grupowa - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 lipca 2011 r., l FSK 426/11.

cały tekst

Oleje smarowe opodatkowane niezgodnie z prawem unijnym - kolejne orzeczenie sądowe

Publikacja | 30.12.2011 Stanowisko podatników potwierdził kolejny sąd administracyjny. W wyroku z dnia 16 czerwca 2011 r. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uchylił zaskarżoną interpretację podatkową wskazującą na konieczność opodatkowania olejów smarowych podatkiem akcyzowym.

cały tekst

Przejęcie długów oraz nabycie udziałów to dwa odrębne podatkowo zdarzenia

Publikacja | 30.12.2011 Taka teza wyłania się z wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku (sygn. II FSK 313/10) z dnia 29 czerwca 2011 r.

cały tekst

Przychody i koszty uzyskania przychodów przy przelewie wierzytelności

Publikacja | 28.12.2011 Rozstrzygnięcie sporu pomiędzy podatnikiem a organami podatkowymi dotyczącego sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym przelewu wierzytelności było przedmiotem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zapadłego dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Po 385/11.

cały tekst

Premie pieniężne od brokera poza VAT

Publikacja | 28.12.2011 Stanowisko podatnika, zgodnie z którym premia pieniężna wypłacona przez brokera ubezpieczeniowego nie podlega opodatkowaniu VAT, zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

cały tekst

Pożyczki udzielane spółkom przez udziałowców i akcjonariuszy są zwolnione z PCC

Publikacja | 27.12.2011 Powyższa teza wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 lipca 2011 r. (sygn. akt I SA/Gd 396/11), w którym uchylił on interpretację organów podatkowych stwierdzającą, że przywrócenie opodatkowania tym podatkiem pożyczek od udziałowców i akcjonariuszy w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. było sprzeczne z prawem wspólnotowym i nieuprawnione.

cały tekst

Sankcja za nieterminowe zestawienia

Publikacja | 22.12.2011 Sprzedawcy olejów opałowych muszą sporządzać i przekazywać do urzędów celnych miesięczne zestawienia oświadczeń odbiorców o ich przeznaczeniu na takie cele. W przeciwnym razie zapłacą wysoki podatek

cały tekst

Zmiana roku podatkowego wymaga wpisu do rejestru

Publikacja | 16.12.2011 Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie o sygnaturze akt III SA/Wa 2498/10.

cały tekst

Koszty w spółkach

Publikacja | 15.12.2011 Uchwała NSA w sprawie kredytów na wypłatę dywidendy potwierdza, że fiskus nie lubi długów

cały tekst

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów skradzionych opodatkowana stawką 0%

Publikacja | 14.12.2011 Takie rozstrzygnięcie sporu pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym zapadło w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 czerwca 2011 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Lu 264/11.

cały tekst

O obowiązku podatkowym z tytułu zbycia akcji decyduje wymagalność świadczenia

Publikacja | 14.12.2011 Taka teza wyłania się z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 148/11) z dnia 9 czerwca 2011 r. Tym samym Sąd uznał, że dla momentu powstania obowiązku podatkowego rozstrzygająca nie jest data faktycznego otrzymania tego świadczenia.

cały tekst

Zbycie przedsiębiorstwa bez nieruchomości także poza VAT

Publikacja | 12.12.2011 Nawet sprzedaż zapasu towarów i wyposażenia sklepu może być traktowana jako zbycie przedsiębiorstwa niepodlegające VAT, jeżeli nabywca ma możliwość kontynuowania działalności zbywcy.

cały tekst

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych

Publikacja | 09.12.2011 Zbycie udziału we własności nieruchomości użytkowanej w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, lecz nie ujętej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i trwałych, od których nie była naliczana amortyzacja nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.).

cały tekst

Implikacje podatkowe związane z otrzymaniem pożyczki w walucie obcej

Publikacja | 09.12.2011 Wartość otrzymanych środków dewizowych ustala się przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia ich otrzymania. Wydatki na „aranżację” finansowania są kosztem podatkowym.

cały tekst

Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji nabycia wierzytelności

Publikacja | 07.12.2011 Rozstrzygnięcie tego zagadnienia było przedmiotem interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o sygnaturze IPPP2/443-371 /11-2/MM.

cały tekst

Kiedy połączenie spółek jest przeprowadzone w uzasadnionych celach gospodarczych?

Publikacja | 06.12.2011 Przy połączeniu spółek należących do tej samej grupy kapitałowej okoliczność, iż przejmowana spółka nie prowadzi żadnej działalności, nie ma żadnych udziałów finansowych i przynosi spółce przejmującej jedynie straty, może uzasadniać domniemanie, że operacja połączenia nie została dokonana w „uzasadnionych celach gospodarczych”.

cały tekst

Kiedy strata w środkach trwałych stanowi koszt uzyskania przychodu?

Publikacja | 05.12.2011 Zakwalifikowanie likwidacji środka trwałego jako straty w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od osób prawnych (u.p.d.o.p.) musi wiązać się z fizycznym unicestwieniem tego środka trwałego – tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 14 czerwca 2011 r. sygn. akt II FSK 123/10.

cały tekst

Sposób rozliczania faktury korygującej zwiększającej podstawę opodatkowania

Publikacja | 02.12.2011 W którym okresie rozliczeniowym powinna zostać rozliczona faktura korygująca, zwiększająca wartość obrotu, a co za tym idzie wielkość podatku należnego? – na powyższe pytanie odpowiedział Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) w wyroku z dnia 30 czerwca 2011 r. o sygn. III SA/Wa 30/11.

cały tekst

Sposób rozliczania faktury korygującej zwiększającej podstawę opodatkowania

Publikacja | 02.12.2011 W którym okresie rozliczeniowym powinna zostać rozliczona faktura korygująca, zwiększająca wartość obrotu, a co za tym idzie wielkość podatku należnego? – na powyższe pytanie odpowiedział Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) w wyroku z dnia 30 czerwca 2011 r. o sygn. III SA/Wa 30/11.

cały tekst

Akceptacja faktur nie wymaga podpisu na oryginale i kopii

Publikacja | 30.11.2011 Takie rozstrzygnięcie zapadło w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 lipca 2011 r. (sygn. akt I FSK 1053/10).

cały tekst

ETS o rozliczeniu strat

Publikacja | 24.11.2011 Kiedy połączenie spółek przeprowadzone jest w uzasadnionych celach gospodarczych

cały tekst

Skutki wyroku ETS

Publikacja | 16.11.2011 Sprzedaż przedsiębiorstwa bez nieruchomości nie podlega VAT, jeśli nabywca może kontynuować działalność zbywcy

cały tekst

Indywidualne stawki amortyzacji budynku niemożliwe w przypadku umów quad usum

Publikacja | 02.11.2011 Umowa quad usum nie stanowi podstawy nabycia środka trwałego, a tym samym podatnik nie może indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjnej dla budynku mieszkalnego, który od dnia przekazania go do użytkowania stanowił jego współwłasność.

cały tekst

Przy podwyższeniu wartości nominalnej akcji powstaje przychód

Publikacja | 02.11.2011 Takie wnioski płyną z wyroku WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2010 r. (III SA/Wa 2158/10).

cały tekst

Jakie są zasady wydawania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach?

Publikacja | 26.10.2011 Przed wydaniem zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach organy ustalają, czy w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych.

cały tekst

Dział Doradztwa Podatkowego nagrodzony przez ITR

Aktualność | 14.10.2011 Dział Doradztwa Podatkowego kancelarii Domański Zakrzewski Palinka został wyróżniony i rekomendowany przez prestiżowe wydawnictwo International Tax Review.

cały tekst

Korzystne orzeczenia sądowe w zakresie zwolnienia z akcyzy zniszczonych wyrobów akcyzowych

Publikacja | 16.09.2011 W przypadku zniszczenia wyrobów akcyzowych jako nienadających się do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia, podatnik ma prawo zwolnić te wyroby od podatku akcyzowego i odzyskać akcyzę wcześniej zapłaconą od tych wyrobów.

cały tekst

Zwolnienie z akcyzy zniszczonych wyrobów akcyzowych - zmiany w rozporządzeniu

Publikacja | 15.09.2011 „Zwalnia się od akcyzy wyroby akcyzowe, które znajdując się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia i za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego zostały zniszczone: …” – takie brzmienie uzyska ust. 1 § 21 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego z dniem 14 maja 2011r.

cały tekst

Wydawanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach w przypadku toczącego się postępowania podatkowego

Publikacja | 15.09.2011 WSA w Warszawie w wyroku z dnia 15 lutego 2011 r. o sygn. I SA/Wa 1308/10 stwierdził, iż przepisy Ordynacji podatkowej są jednoznaczne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, iż organ wydając zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach bazuje na aktualnych informacjach i nie może upatrywać przesłanki do odmowy wydania zaświadczenia w przyszłych wynikach toczącego się dwuinstancyjnego postępowania.

cały tekst

Bonus warunkowy wymaga faktury korygującej kategoria: Podatki

Publikacja | 14.09.2011 Takie rozstrzygnięcie odnajdujemy w wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyroku z dnia 16 grudnia 2010 r. (sygn. I SA/Po 818/10).

cały tekst

Napłata w podatku akcyzowym ciągle niejasna

Publikacja | 14.09.2011 Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 12 lutego 2009 r. (sprawa C-475/07) orzekł, iż polskie przepisy dotyczące akcyzy od energii elektrycznej były niezgodne z prawem Unii Europejskiej, gdyż w ich świetle za podatnika podatku akcyzowego uważany jest dystrybutor energii, a nie producent.

cały tekst

Niedobory olejów smarowych nie podlegają opodatkowaniu akcyzą

Publikacja | 13.09.2011 Niedobory olejów smarowych powstające w transporcie lub przy magazynowaniu nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

cały tekst

Zniesienie współwłasności nieruchomości nie stanowi dostawy towarów

Publikacja | 12.09.2011 Zgodnie z wyrokiem WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1400/10) udział we współwłasności nieruchomości nie jest towarem, a więc jego przekazanie nie może stanowić dostawy towarów opodatkowanej VAT.

cały tekst

Odliczanie VAT związanego ze sprzedażą zwolnioną z VAT wbrew Dyrektywie VAT

Publikacja | 12.09.2011 Z wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku z dnia 17 stycznia 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1062/10) wynika, iż w przypadku błędnej implementacji Dyrektywy VAT, podatnik powinien mieć prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zakupach, związanych ze sprzedażą, która ze względu na taką błędną implementację Dyrektywy VAT, była zwolniona z opodatkowania.

cały tekst

Jak spółka powinna rozliczyć czynsz płatny z góry

Publikacja | 05.09.2011 Podatnik będący osobą prawną wynajmuje powierzchnie handlowe. Aby zabezpieczyć swoje interesy, zobowiązał najemcę do zapłaty czynszu z góry za pierwsze miesiące obowiązywania umowy. Jest to swoista forma zaliczki, która chroni wynajmującego przed niespodziewanym odstąpieniem najemcy od umowy.

cały tekst

Jakie skutki podatkowe ma przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę

Publikacja | 20.06.2011 Podatnik prowadzi wielobranżowe przedsiębiorstwo. Z czym będzie wiązało się przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową?

cały tekst

Stawka VAT dla sprzedaży terenów niezabudowanych

Publikacja | 17.06.2011 Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2011 r. wydanym w składzie 7 sędziów Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził dotychczas dominującą linię orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych, zgodnie z którymi o przeznaczeniu terenów niezabudowanych, a w konsekwencji o właściwej stawce VAT dla sprzedaży takich terenów decydujące są, w pierwszej kolejności miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a gdy plan taki nie został uchwalony, wypis z rejestru gruntów.

cały tekst

Wydatki na organizację konferencji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu

Publikacja | 16.06.2011 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 15 grudnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Gd 1106/10) zgodził się z organami podatkowymi, iż ze względu na reprezentacyjny charakter zorganizowanej konferencji, całość wydatków poniesionych przez podatnika na jej organizację - jako koszty noszące znamiona reprezentacji - nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

cały tekst

Podsumowanie zmian w podatku VAT

Publikacja | 15.06.2011 Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza daleko idące zmiany w podatku VAT. Poniżej przedstawiamy Państwu podsumowanie najważniejszych zmian.

cały tekst

Wydatki na podwyższenie kapitału zakładowego - jako koszt uzyskania przychodu

Publikacja | 13.06.2011 Kontrowersyjnym z punktu widzenia zarówno podatników jak i organów skarbowych tematem uznania za koszty uzyskania przychodów (kup) wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego zajął się ostatnio NSA.

cały tekst

PLL LOT – sale-and-lease-back biurowca w Warszawie

DZP doradza | 10.05.2011 Kancelaria doradzała PLL LOT S.A. przy sprzedaży i najmie zwrotnym budynku biurowego położonego w Warszawie przy ulicy 17 Stycznia 43, w którym mieści się siedziba PLL LOT S.A.

cały tekst

Kiedy podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania

Publikacja | 03.05.2011 Podatnik wystawił fakturę korygującą, a następnie wysłał ją do kontrahenta. Nie otrzymał potwierdzenia otrzymania jej przez nabywcę usługi. Czy istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę wynikającą z dokonanej korekty faktury w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktury korygującej?

cały tekst

Kiedy zorganizować spotkanie w sprawie cen transferowych

Publikacja | 18.04.2011 Wobec podatnika toczy się postępowanie, którego celem jest zawarcie porozumienia w sprawie cen transferowych. Kto powinien wyjść z inicjatywą spotkania?

cały tekst

O przekształceniu oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy

Publikacja | 01.04.2011 Przedmiotem niniejszego artykułu są proponowane zmiany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz.665 ze zm.) według projektu z dnia 27 stycznia 2011 r. (o zmianie ustawy – Prawo bankowe, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa), opublikowanego na stronie Ministerstwa Finansów.

cały tekst

Debiut giełdowy – wzrost atrakcyjności spółki poprzez zarządzanie podatkami

Publikacja | 01.04.2011 Przed zmianą statusu spółki z prywatnej na publiczną, jej właściciele podejmują szereg działań o charakterze restrukturyzacyjnym, których celem jest zarówno przemodelowanie spółki i sposobu prowadzenia przez nią działalności, jak i jej struktury własnościowej.

cały tekst

Prawo do rozliczenia strat podatkowych zagranicznych oddziałów w Polsce

Publikacja | 14.03.2011 Polska spółka posiadająca zagraniczny oddział w państwie członkowskim Unii Europejskiej jest uprawniona do rozliczenia straty podatkowej tego oddziału w swoich rozliczeniach podatkowych (w Polsce), jeżeli nie jest możliwe jej rozliczenie w kraju położenia oddziału.

cały tekst

Jaki podatek należy zapłacić za wymianę udziałów

Publikacja | 14.03.2011 Spółka planuje dokonać transakcji wymiany udziałów. Jak opodatkowane są takie transakcje?

cały tekst

Odmowa podpisania sprawozdania przez księgowego może być kłopotliwa

Publikacja | 11.03.2011 Niepodpisanie sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono obowiązki w zakresie rachunkowości musi być uzasadnione pisemnie.

cały tekst

Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy najmu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu

Publikacja | 11.03.2011 Na takim stanowisku stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 9 listopada 2010 r. (sygn. I SA/Po 748/10) i odmówił przyznania racji argumentom podatnika.

cały tekst

Dostawy łańcuchowe - liczą się faktyczne warunki dostawy

Publikacja | 11.03.2011 W dniu 16 grudnia 2010 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C-430/09 Euro Tyre Holding dotyczący opodatkowania VAT dostaw łańcuchowych.

cały tekst

Zakład nieposiadający odrębnego bilansu finansowego jako przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o VAT

Publikacja | 10.03.2011 Niesamodzielny zakład nieposiadający odrębnego bilansu finansowego może być uznany za przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o VAT (Wyrok WSA we Wrocławiu z 16 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Wr 1297/10).

cały tekst

Pośrednie i bezpośrednie koszty uzyskania przychodów w działalności deweloperskiej

Publikacja | 10.03.2011 Problemem klasyfikacji kosztów uzyskania przychodów jako kosztów pośrednich i bezpośrednich w przypadku działalności deweloperskiej zajął się WSA w Warszawie w wyroku z dnia 10 grudnia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2626/10).

cały tekst

Kiedy organ wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania

Publikacja | 24.01.2011 Organy podatkowe nie wydały postanowienia o wszczęciu postępowania w sprawie zabezpieczenia. Czy organ zachował się prawidłowo?

cały tekst

Wszystko o podatkach na nowym blogu DZP

Aktualność | 21.01.2011 Uruchomiliśmy specjalistyczny Tax Blog. Głównym celem autorów jest stworzenie platformy dla wymiany doświadczeń i informacji z zakresu prawa podatkowego oraz jego stosowania w praktyce.

cały tekst

Jakie obowiązki wiążą się ze zmianą stawek VAT

Publikacja | 10.01.2011 Podatnik prowadzi sklep. Jak zmiana stawek VAT wpłynie na jego stosunki umowne z klientami?

cały tekst

W jaki sposób odzyskać nadpłaconą opłatę skarbową

Publikacja | 03.01.2011 Podatniczka wniosła opłatę do urzędu cywilnego w celu wydania odpisu zupełnego aktu stanu cywilnego. Przez pomyłkę uiściła kwotę dwukrotnie wyższą od wymaganej. Czy powinna złożyć wniosek o zwrot opłaty skarbowej czy o stwierdzenie nadpłaty?

cały tekst

Refakturowanie ubezpieczenia przez leasingodawcę

Publikacja | 24.12.2010 W dniu 8 listopada 2010 r. NSA podjął uchwałę w składzie 7 sędziów dotyczącą zasad refakturowania kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez leasingodawcę (sygn. akt I FPS 3/10).

cały tekst

Przy sprzedaży opodatkowanej VAT a także pozostającej poza zakresem opodatkowania tym podatkiem można odliczyć cały podatek naliczony

Publikacja | 22.12.2010 Takie konkluzje płyną z wyroku WSA w Gdańsku z dnia 12 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Gd 477/10).

cały tekst

Zwolnienie z opodatkowania VAT usług medycznych należy rozumieć szeroko

Publikacja | 21.12.2010 W dniu 18 listopada 2010 r. ETS wydał wyrok w sprawie C-156/09 Verigen Transplantation Service International, potwierdzający, iż zwolnienie usług medycznych przewidzianych w Dyrektywie VAT należy rozumieć dość szeroko.

cały tekst

Samochód służbowy używany do celów prywatnych a przychód pracownika

Publikacja | 20.12.2010 Udostępnianie pracownikom służbowych pojazdów do użytku prywatnego może rodzić problemy na gruncie podatku PIT. Wynika to z niedawnej zmiany stanowiska organów podatkowych w zakresie opodatkowania takiej czynności.

cały tekst

Zaliczenie do kosztów niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcych środkach trwałych - negatywne stanowisko organów podatkowych

Publikacja | 17.12.2010 W kilku wydanych ostatnio indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego organy skarbowe zaprezentowały negatywne dla podatników stanowisko, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcych środkach trwałych.

cały tekst

Plany opcyjne - ryzyko związane z nowelizacją ustawy o PIT

Publikacja | 16.12.2010 Jednym z instrumentów mających na celu motywowanie kluczowych pracowników firmy są pracownicze programy akcyjne, zwane też opcjami menadżerskimi.

cały tekst

Tylko pożyczka ma znaczenie przy "cienkiej kapitalizacji" - przełomowe orzeczenie WSA w Warszawie

Publikacja | 15.12.2010 W dniu 3 grudnia 2010 r. WSA w Warszawie wbrew dotychczasowej linii orzeczniczej, orzekł, iż ustalając „wartość zadłużenia” podatnika wobec podmiotów kwalifikowanych w kontekście przepisów o tzw. „cienkiej kapitalizacji”, nie należy uwzględniać zobowiązań podatnika m.in. Z tytułu dostawy towarów i usług, kredytu kupieckiego, instrumentów pochodnych.

cały tekst

Sukces DZP doceniony w rankingu DGP

DZP doradza | 13.12.2010 13 grudnia Dziennik Gazeta Prawna w dodatku Tygodnik Podatkowy opublikował ranking dziesięciu najważniejszych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych wydanych w 2010 roku.

cały tekst

Podział przez wydzielenie polegający na wyodrębnieniu kilku zorganizowanych części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu CIT

Publikacja | 29.11.2010 Podział przez wydzielenie to instytucja uregulowana w art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, która polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Aspekt podatkowy tej transakcji reguluje m.in. art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

cały tekst

Zawarcie umowy o dożywocie nie generuje przychodu

Publikacja | 26.11.2010 Umowa o dożywocie jest szczególnym rodzajem umowy przenoszącej własność nieruchomości, uregulowanym w przepisach kodeksu cywilnego.

cały tekst

Moment rozliczenia kosztów podatkowych w spółkach celowych - udogodnienia dla branży deweloperskiej

Publikacja | 24.11.2010 Przy ocenie czy dany wydatek jest pośrednio czy bezpośrednio związany z osiąganymi przychodami należy w szczególności uwzględnić specyfikę działalności podatnika.

cały tekst

Nowelizacja ustawy o VAT - zmiany stawek VAT a stosowanie kas fiskalnych

Publikacja | 19.11.2010 W dniu 9 września 2010 r. opublikowany został rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

cały tekst

Wypłata dywidendy w ratach nie skutkuje dla spółki powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia

Publikacja | 18.11.2010 Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych toczy się od jakiegoś czasu spór dotyczący określenia, czy wypłata dywidendy w ratach to zjawisko neutralne podatkowo, czy też powinno zostać potraktowane, jako nieodpłatne świadczenie po stronie spółki wypłacającej dywidendę.

cały tekst

Planowane zmiany w przepisach o fakturowaniu

Publikacja | 17.11.2010 W dniu 7 października 2010 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zostały opublikowane dwa projekty rozporządzeń Ministra Finansów dotyczące wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur.

cały tekst

Nie każdy alkohol podlega akcyzie

Publikacja | 15.11.2010 Działalność gospodarcza polegająca na produkcji lub sprowadzaniu wyrobów zawierających w swym składzie alkohol o mocy powyżej 1,2 proc. objętości nie zawsze musi wiązać się z powstaniem obowiązku rozliczenia akcyzy

cały tekst

Czy zawarcie umowy o dożywocie generuje przychód

Publikacja | 15.11.2010 Podatniczka zawarła umowę o dożywocie. Czy stanowi to jej przychód?

cały tekst

1 proc. do zmiany

Publikacja | 27.10.2010 Wyrok WSA w sprawie sposobu przekazania 1 proc. PIT powinien zainicjować dyskusję o zmianie tych przepisów

cały tekst

Kiedy przysługuje zwrot opłaty skarbowej

Publikacja | 11.10.2010 Podatniczka wniosła opłatę skarbową. Kiedy może się domagać jej zwrotu?

cały tekst

Co bank bierze pod uwagę, licząc proporcję

Publikacja | 11.10.2010 Przy usługach świadczonych przez bank obrotem jest jego zysk, czyli realna korzyść z dokonanych operacji

cały tekst

Czy od bonu towarowego trzeba naliczyć VAT

Publikacja | 07.10.2010 Wydanie bonów towarowych pracownikom w zamian za rezygnację przez nich z części wynagrodzenia jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym VAT

cały tekst

VAT: co się zmieni

Publikacja | 02.10.2010 Stawki VAT idą w górę, więc na osłodę rząd szykuje także obniżkę podatku od niektórych towarów – piszą partnerka i menedżer z działu doradztwa podatkowego DZP

cały tekst

Czy wypłata dywidendy w ratach skutkuje powstaniem przychodu

Publikacja | 27.09.2010 Spółce podatnika wypłacane są dywidendy w ratach. Czy po stronie spółki powstaje dochód z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

cały tekst

Jak rozliczyć wydatki na nową siedzibę firmy

Publikacja | 06.09.2010 Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Zamierzał zmienić siedzibę i kupił już stół z krzesłami. Co więcej, wynajmujący udostępnił lokal i podatnik pomalował ściany. Okazało się jednak, że do podpisania umowy na wynajem nowej siedziby nie dojdzie. Stół z firmy podatnik chce więc przekazać teściowi.

cały tekst

Zagraniczny oddział polskiej spółki rozliczy swoją stratę w kraju

Publikacja | 16.08.2010 Ustawa o CIT w nierówny sposób traktuje straty podatkowe zagranicznych zakładów polskich spółek.

cały tekst

Aport wierzytelności do spółki jawnej bez podatku

Publikacja | 05.07.2010 Wniesienie przez wspólnika do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności – obejmującej zarówno kapitał jak i należne odsetki – jest zdarzeniem neutralnym podatkowo

cały tekst

Jak określić obroty banku dla celów VAT

Publikacja | 07.06.2010 Bank otrzymuje od mojej spółki wynagrodzenie. Czy podstawą opodatkowania VAT jest obrót, który został zdefiniowany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku?

cały tekst

Czy za zaświadczenie o prawie do głosowania jest opłata

Publikacja | 31.05.2010 Podczas wyborów prezydenckich będę przebywać poza miejscem zamieszkania. Mam zamiar wziąć udział w głosowaniu. Czy do zaświadczenia o głosowaniu powinnam dołączyć opłatę skarbową?

cały tekst

Kiedy decyzja wymiarowa może być natychmiast wykonana

Publikacja | 17.05.2010 4 miesiące przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego organ wszczął w spółce postępowanie podatkowe. 2 miesiące później wydano decyzję wymiarową, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co spowodowało konieczność uregulowania zobowiązania mimo złożenia odwołania.

cały tekst

Odległość przewozu powinna mieć znaczenie

Publikacja | 10.05.2010 Zagraniczni przewoźnicy płacą w Polsce VAT obliczany według metody niezgodnej z unijnym prawem

cały tekst

Rozszerzenie praktyki podatkowej w kancelarii DZP

Aktualność | 04.05.2010 4 maja do grona partnerów kancelarii dołączyli uznani eksperci podatkowi, którzy zdobywali doświadczenie w czołowych międzynarodowych firmach doradczych – Joanna Wierzejska i Artur Nowak.

cały tekst

Bernard Łukomski nowym Partnerem kancelarii DZP

Aktualność | 02.04.2009 Od kwietnia 2009 roku nowopowstałym zespołem ds. prawa podatkowego kieruje mec. Bernard Łukomski (Partner), doświadczony specjalista z dziedziny polskiego prawa podatkowego i handlowego.

cały tekst