Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

The EU-US Privacy Shield czyli nowy etap w transferze danych

20.02.2016

Autorzy:

Dr Bartosz Marcinkowski

Specjalizacje:

Ochrona danych osobowych

Chcielibyśmy poinformować, że na początku lutego Komisja Europejska oraz Stany Zjednoczone ogłosiły wypracowanie nowych ram współpracy w ramach transatlantyckiego przepływu danych osobowych pomiędzy UE a USA.

The EU-US Privacy Shield czyli nowe rozwiązanie, które ma zastąpić certyfikat Safe Harbor, ma na celu zwiększenie ochrony danych osobowych w aspektach będących przedmiotem wyroku TSUE z dnia 6 października 2015 r. w sprawie Max Schrems m.in. dostępu służb amerykańskich do danych osobowych obywateli UE.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Europejską nowy układ pomiędzy EU a USA przewiduje m.in. stworzenie wyraźnych gwarancji i zobowiązań w zakresie przejrzystości działania rządu amerykańskiego w zakresie dostępu do danych osobowych Europejczyków, zwiększenie obowiązków w zakresie przetwarzania danych i ochrony praw podmiotów danych, w odniesieniu do amerykańskich firm importujących dane osobowe z UE, wzmocnienie ochrony praw obywateli UE wraz z zagwarantowaniem im procedury umożliwiającej składanie skarg na sposób przetwarzania ich danych osobowych.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami draft decyzji zostanie przygotowany w przeciągu kilku następnych tygodni.

O pozostałych szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Pełną treść alertu znajdą Państwo w załączonym PDF.

Bądź na bieżąco z DZP