Co słychać w DZP?

Nasze aktualne projekty.

15 groszy za każdą butelkę i puszkę - DZP doradza przy pilotażu systemu kaucyjnego

07.02.2023

W styczniu w Sosnowcu został zainaugurowany pilotaż systemu kaucyjnego, który będzie działał na terenie województw śląskiego i opolskiego. Dziesięć automatów, które wymieniają plastikowe butelki oraz aluminiowe puszki na bony na zakupy, pojawiło się w wybranych sklepach sieci Carrefour Polska w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Pszczynie i Zabrzu. Współinicjatorem akcji jest nasz klient, EKO-Punkt Organizacja Odzyskiwania Opakowań. 

Procedura jest prosta: za każde czyste, niezgniecione opakowanie z widocznym kodem kreskowym, włożone do butelkomatu klient otrzyma e-bon na 15 gr do wykorzystania na zakupy w sklepach Carrefour. Bon ważny jest do końca danego dnia. Zebrane w ten sposób opakowania trafią do zakładów zajmujących się recyklingiem, a część z nich, po uzdatnieniu, powróci na półki sklepowe.

Pilotażowy program spółki Eko-Punkt Organizacja Odzyskiwania Opakowań wyprzedza planowane regulacje prawne zapowiadane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które mają wprowadzić w Polsce nowy system kaucyjny.

Nasi prawnicy z zespołu ochrony środowiska - Daniel Chojnacki, Partner, Maciej Białek, Senior Associate oraz Klaudia Skubiszak, Associate - doradzali klientowi przy doprecyzowywaniu założeń systemu oraz określaniu warunków współpracy pomiędzy zaangażowanymi podmiotami.

Bądź na bieżąco z DZP