22.04.2024
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Daniel Chojnacki i Klaudia Skubiszak z zespołu ochrony środowiska omówią zmiany w przebiegu kontroli środowiskowych podczas webinaru organizowanego przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.
Zgodnie z nowymi regulacjami na gruncie ustawy o rewitalizacji rzeki Odry, od 1 lipca 2024 roku nastąpią istotne zmiany w dotychczasowym sposobie wykonywania kontroli środowiskowych przez Inspekcję Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie. Począwszy od tej daty, w ramach Wód Polskich zostanie utworzona nowa jednostka – Inspekcja Wodna, której głównym celem będzie zwiększenie wykrywania naruszeń mogących wywołać szkody w środowisku wodnym.
Szerokie uprawnienia przyznane nowej formacji pozwalają ją określić jako „policję ekologiczną”, co będzie miało niebagatelny wpływ na przebieg kontroli środowiskowych. Jest to o tyle istotne, że nowe regulacje w obrębie Wód Polskich, to kolejne po niedawnej reorganizacji Inspekcji Ochrony Środowiska zmiany w systemie kontroli środowiskowych.
Aby lepiej przygotować się na taką kontrolę, wraz Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „INVEST-PARK” zapraszamy przedsiębiorców do udziału w webinarze „Kontrole WIOŚ, Wód Polskich i Inspekcji Wodnej”, który odbędzie się 22 kwietnia w godz. 10:00-11:30.
Podczas spotkania, eksperci z zespołu ochrony środowiska, Daniel Chojnacki, Partner i Klaudia Skubiszak, Associate, podpowiedzą uczestnikom jak przygotować zakład oraz personel do kontroli środowiskowej oraz jakie są prawa i obowiązki podmiotów kontrolowanych. Ponadto, odniosą się do kwestii podpisywania protokołu kontroli oraz ewentualnego zaskarżenia zarządzeń pokontrolnych. Nasi prawnicy przeanalizują także możliwości kwestionowania sankcji nakładanych w związku z kontrolą środowiskową.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu spotkań online, podczas którego eksperci DZP dzielą się z przedsiębiorcami swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze m. in. zielonej transformacji, zarządzania danymi osobowymi, ochrony środowiska czy greenwashingu.
Tematyka i harmonogram kolejnych spotkań organizowanych przez WSSE:
- 21.05 – Prawo karne a ochrona środowiska
- 04/05.06 – Odpowiedzialność osób kierujących przedsiębiorstwem (termin do potwierdzenia)
- 10.06 – 5 najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego w 2023 r.
- 14.06 – Greenwashing
Rejestracja oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie organizatora.