Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Gospodarowanie odpadami na nowych zasadach - raport Rzeczpospolitej

23.01.2020

Autorzy:
Daniel Chojnacki
Maciej Białek
Ranja Łuszczek

Przepisy regulujące gospodarkę odpadami, które zaczęły obowiązywać w ostatnich miesiącach, wprowadziły wiele istotnych zmian zarówno dla samorządów, przedsiębiorców z branży śmieciowej, administracji rządowej, jak i samych mieszkańców. Segregacja śmieci jest już obowiązkowa, a za jej brak grożą surowe kary. I nie tylko temu, kto zawinił (bo często jest to trudne do ustalenia), ale – w przypadku budynków wielorodzinnych – wszystkim mieszkańcom (odpowiedzialność zbiorowa).

Została też regionalizacja w odbiorze odpadów. Dla części samorządów to duży kłopot. W wielu miejscach brakuje bowiem spalarni, które mogą przyjąć śmieci. A spalarnie, które mogłyby to zrobić, stawiają na zysk i zawierają umowy z tymi, którzy więcej płacą. Czy to oznacza, że trzeba wozić śmieci w odległy kraniec Polski? Każdy samorząd musi szukać najlepszego dla siebie rozwiązania. W ustawie zapisano wprawdzie, że odpady powinny być zagospodarowane najbliżej miejsca wytworzenia, ale brak sankcji za nieprzestrzeganie tego przepisu. Jest też inne wyjście: można zaoferować spalarni wyższe stawki albo śmieci przekazać do składowania. I w jednym, i w drugim przypadku oznacza to jednak wysokie koszty, które ostatecznie pokryją mieszkańcy w podwyższonej opłacie śmieciowej.

Zmiany w przepisach dotyczą też przedsiębiorców. Ci, którzy mieli już zezwolenie na posiadanie i przetwarzanie odpadów, muszą do 5 marca 2020 r. złożyć wniosek aktualizacyjny, by dostosować decyzje do nowych wymogów. Od 1 stycznia 2020 r. gospodarowanie odpadami odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej. To baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Część przedsiębiorców z branży nie wpisała się do bazy, bo nie wiedziała lub nie zdołała tego zrobić! A za to grożą kary od 5 tys. do 1 mln zł. Problem może się pojawić także przy wykonywaniu kolejnego obowiązku – monitorowania miejsc przechowywania odpadów. Tymczasem maksymalna kara za zaniechanie lub nieprawidłowe wykonanie tego obowiązku może wynieść 1 mln zł!

W raporcie:

Dlaczego musi być drożej? Wzrost stawek opłaty śmieciowej - Maciej Białek
Instalacje komunalne i zasada bliskości. Zmiany w przetwarzaniu odpadów - Maciej Białek
Status nieruchomości niezamieszkałych. Przystąpienie do gminnego system - Daniel Chojnacki
Odpowiedzialność prawna za postępowanie z odpadami. Administracyjne kary pieniężne - Ranja Łuszczek
Odmowa wydania zezwolnia. Rygor wygaśnięcia decyzji - Maciej Białek
Wizyjny system kontroli. Monitoring miejsc przechowywania odpadów - Ranja Łuszczek

Pełną treść raportu znajdą Państwo w prenumeracie dziennika „Rzeczpospolita”.

Bądź na bieżąco z DZP