Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Podejście do franczyzy się zmienia, ale na drodze stoi ustawodawstwo i czarny PR

21.06.2021

Autorzy:
Sylwia Kuca

Sylwia Kuca, Senior Associate z Praktyki Prawa Spółek Fuzji i Przejęć zwróciła uwagę na bariery stojące na drodze rozwoju systemów franczyzowych w Polsce. W ocenie ekspertki, w zależności od branży wśród przedsiębiorców i kandydatów na franczyzobiorców istnieją obawy związane ze zmianami, jakie mogą nastąpić w sieciach franczyzowych dotyczących struktury czy zarządzania nią. 

Są też branże, w których barierą jest środowisko regulacyjne jak w przypadku branży aptecznej, gdzie rynek jest regulowany ustawą nazywaną potocznie apteka dla aptekarza. Jest to bariera, która silnie ogranicza rozwój franczyzy.  

– Obserwujemy też zjawisko czarnego PR w zakresie franczyzy. Jednocześnie nie wiele mówi się o korzyściach płynących z prowadzenia działalności w ramach sieci franczyzowej. Jednak mimo wszystko to powoli się zmienia – zaznaczyła Sylwia Kuca. 

Odpowiedziała też na pytanie, czego franczyzobiorcy oczekują od franczyzodawców. W jej ocenie, te oczekiwania się zmieniają. Do tej pory franczyzobiorcom zależało na dostarczeniu im podstawowych elementów związanych z prowadzeniem działalności takich jak towar, pomoc przy wyposażeniu lokalu i inne kwestie związane z całym know how.  

Pozostała część artykułu dostępna jest na portalu wiadomoscihandlowe.pl 

Bądź na bieżąco z DZP