Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Branża produkcyjna w starciu z ransomware

16.12.2021

Autorzy:
Zofia Kulig

Wzrastająca powrzechność oraz trudność wykrywania i zwalczania cyberprzestępczości nastręcza organom ścigania wielu problemów, nie tylko w sferze technicznej. Polski ustawodawca nie wprowadził bowiem do obowiązującego systemu prawnego legalnej definicji tego zjawiska, a wskazanie powszechnie akceptowalnej definicji doktrynalnej jest na ten moment kwestią dyskusyjną.

"I have always believed that writing advertisements is the second most profitable form of writing. The first, of course, is ransom notes." – Phil Dusenberr. Nieco ponad 3 dekady – dokładnie tyle czasu wystarczyło, aby wartosć pojedynczego okupu związanego z wykorzystaniem oprogramowania typu ransomware wzrosła ze skromnych 189 USD do rekordowych 240 mln USD. Tyle bowiem zażądano w niedawnym ataku od dystrybutora elektroniki – grupy Media Markt i Saturn. I choć samo występowanie tego rodzaju ataków w dzisiejszych czasach nie jest już niczym zaskakującym, to jednak wysokość kwot, jakich domagają się hakerzy oraz tempo, w jakim one rosną, zaczynają wzbudzać uzasadniony niepokój i to również u przedstawicieli branż, które dotychczas mogły spać względnie spokojnie.

Pełna treść artykułu, którego współautorką jest Zofia Kulig, Associate z Praktyki Postępowań Spornych, dostępna jest w grudniowym wydaniu Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Bądź na bieżąco z DZP