Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Zakazane jednorazowe plastikowe kubki czy też patyczki do uszu nadal mogą być w obrocie

06.06.2023

Autorzy:
Maciej Białek

Prowadzę sklep z artykułami przemysłowymi, w którym sprzedaję m.in. jednorazowe plastikowe talerze, sztućce oraz kubki, a także słomki czy mieszadełka. Tymczasem dowiedziałem się, że zgodnie z ustawą z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, która implementuje unijną dyrektywę normującą obrót jednorazowymi produktami z tworzyw sztucznych (dyrektywa SUP), tego typu towary nie mogą być wprowadzane do obrotu. Od kiedy obowiązuje ten zakaz? Czy wciąż mogę sprzedawać tego typu towary? Czy po wyczerpaniu asortymentu znajdującego się w moim sklepie będę mógł się w niego zaopatrzyć w hurtowniach, które w magazynach mają spore zapasy tego typu rzeczy? Zakaz wprowadzania określonych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych formalnie wszedł w życie 24 maja 2023 r., czyli po 14 dniach od ogłoszenia nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.

Muszą zniknąć...

Na liście towarów objętych zakazem wprowadzania do obrotu znalazły się: patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego; sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki); talerze; słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego; mieszadełka do napojów; patyczki mocowane do balonów i służące do tego, aby balony się na nich opierały (innych niż profesjonalne); określone pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego; pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego; kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego; wyroby z tworzyw oksydegradowalnych, czyli zawierających dodatki, które pod wpływem utleniania prowadzą do rozpadu tych materiałów na mikrofragmenty lub rozkładu chemicznego.

(...)

Cały artykuł Macieja Białka, Senior Associate z Praktyki Infrastruktury i Energetyki, dostępny w serwisie Dziennik Gazeta Prawna.

Bądź na bieżąco z DZP