Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Test zaspokojenia w restrukturyzacji, tylko kiedy opłaci się to wierzycielom?

21.02.2024

Autorzy:
Michał Cecerko

17 lipca 2021 r. upłynął termin implementacji Dyrektywy 2019/1023. Losy projektu ustawy wdrażającej dyrektywę są burzliwe. Przeszedł on już rządowy etap procesu legislacyjnego w poprzedniej kadencji Sejmu, a następnie, po wpłynięciu do laski marszałkowskiej pod koniec 2023 r. został wycofany 1 lutego 2024 r. – prawdopodobnie do kolejnych poprawek.

Dyrektywa wymusza jednak wprowadzenie w prawie restrukturyzacyjnym wielu węzłowych zmian, które muszą pojawić się w finalnym projekcie ustawy. W przypadku jednej z nich można się zastanawiać, czy polski system naprawy przedsiębiorstw wraca do pro-wierzycielskiej filozofii sprzed 2016 r., kiedy to układ z wierzycielami był dopuszczalny tylko, gdy był korzystniejszy niż upadłość. Mianowicie, projekt ustawy implementującej tzw. Dyrektywę Drugiej Szansy wprowadza dwie nowe instytucje. Są to test zaspokojenia i kryterium ochrony najlepszych interesów wierzycieli. Czemu ma służyć nowe rozwiązanie i jakie będą konsekwencje negatywnego wyniku testu?

Jak wygląda obecna regulacja?

Zgodnie z aktualnym brzmieniem prawa restrukturyzacyjnego („PrRes”) nadzorca ani zarządca nie muszą przedstawiać wierzycielom prywatnoprawnym (np. handlowym) żadnego dokumentu porównującego zaspokojenie wierzycieli ze scenariuszami alternatywnymi. Zdarzają się oczywiście doradcy restrukturyzacyjni, którzy składają do akt takie analizy, ale nie jest to regułą. Jedyne wymagane przepisami źródła wiedzy, na podstawie których wierzyciele podejmują decyzję o głosowaniu nad układem to plan restrukturyzacyjny (art. 10 PrRes) i opinia nadzorcy (zarządcy) o możliwości wykonania układu (art. 115 PrRes). Mowa więc wyłącznie o pewnych projekcjach dłużnika i nadzorcy dotyczących przyszłego stanu firmy w restrukturyzacji, w które można wierzyć albo nie. Zestaw informacji przedstawianych w ten sposób wierzycielom nie pozwala na porównanie proponowanego układu z dostępną alternatywą.

(...)

Cały artykuł Michała Cecerko, Partnera z Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć dostępny w serwisie prawo.pl.

Bądź na bieżąco z DZP