Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Dodatkowe ubezpieczenia wzmocniłyby system publiczny

26.11.2013

26 listopada odbyła się konferencja prasowa połączona z debatą ekspercką pt. "Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne 2013". Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzmocniłyby system publicznej ochrony zdrowia - przekonywali eksperci w gronie których był dr hab. Marcin Matczak, Szef Praktyki Life Sciences kancelarii DZP. Według specjalistów potrzebna jest debata publiczna, aby wypracować najlepszą formę tych ubezpieczeń.

Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego prof. Bolesław Samoliński podczas konferencji prasowej podkreślił, że zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa powodują, iż należy szukać źródeł, które wzmocniłyby finansowanie systemu ochrony zdrowia. Według niego takim rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Jak mówił sprawią one, że pacjent stanie się atrakcyjny dla świadczeniodawców, a to z kolei wpłynie na podniesienie jakości usług zdrowotnych. W opinii Samolińskiego system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych wpłynie też na zmniejszenie kolejek do świadczeń finansowanych tylko z NFZ, ponieważ z systemu tego "wyjdą" pacjenci, którym porady zostaną udzielone w ramach dodatkowych ubezpieczeń.

Z kolei Marcin Matczak przypomniał, że dyskusja na temat dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce trwa bardzo długo, jednak do tej pory nie udało się wypracować żadnego ustawowego rozwiązania. - Powodem są obawy, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne obalą zasadę równego dostępu do świadczeń, że społeczeństwo zostanie podzielone na tych, których stać i na tych, których nie stać na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - mówił.

Potrzebna jest publiczna dyskusja na temat kształtu dodatkowych ubezpieczeń, ponieważ ich wprowadzenie jest niezbędne w związku z tym, że rośnie liczba osób starszych, których leczenie jest bardziej kosztowne - zaznaczył dyrektor polskiego oddziału firmy analitycznej IMS Health Michał Pilkiewicz. W jego opinii system jest gotowy, aby przyjmować więcej pacjentów, ale obecnie z powodu limitów finansowych NFZ tego nie robi.

Były minister zdrowia Marek Balicki ocenił natomiast, że budowa systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie naprawi efektywności publicznego systemu ochrony zdrowia, a będzie jedynie uzupełnieniem tego systemu. Jak mówił, obecnie ok. 2-3 mld zł Polacy wydają na abonamenty medyczne, ale również tam zaczynają się tworzyć kolejki. Według niego przy tworzeniu regulacji prawnych dotyczących dodatkowych ubezpieczeń szczególnej uwagi wymaga zagwarantowanie równego dostępu pacjentów niezależnie od rodzaju posiadanego ubezpieczenia.

Redaktor naczelny magazynu "Świat Lekarzy" dr Waldemar Wierzba mówił, że środowisko lekarskie popiera wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, jednak ma wiele wątpliwości wynikających głównie z braku wiedzy na ten temat. Według niego, jeżeli ubezpieczenia dodatkowe mają wspierać i uzupełniać system publiczny, muszą być masowe. Z kolei, aby były masowe powinny być atrakcyjne dla klienta, czyli tanie i zapewniające szybszy dostęp do świadczeń lepszej jakości.

Podczas konferencji przedstawiono ponadto raport nt. dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, w którym zawarto opinie ekspertów. Są tam także m.in. definicje różnych rodzajów ubezpieczeń dodatkowych np. uzupełniających lub powielających świadczenia z koszyka świadczeń gwarantowanych, a także porównanie zalet i wad różnych form. Dokument zawiera też rekomendacje, wśród których znalazła się konieczność wypracowania szerokiego dostępu do tego typu ubezpieczeń całego społeczeństwa, a także potrzeba przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

Bądź na bieżąco z DZP