Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Konstytucyjne aspekty tzw. janosikowego w polskim systemie finansowania samorządu

14.06.2020

Autorzy:
Bartłomiej Ślemp

14 czerwca 2020 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego na rynku ukazała się publikacja pt. „Instytucja wpłat korekcyjno-wyrównawczych jednostek samorządu terytorialnego w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego”, której autorem jest Bartłomiej Ślemp, Associate w Praktyce Infrastruktury i Energetyki.

Autor charakteryzuje konstytucyjne aspekty mechanizmu korekcyjno-wyrównawczego, polegającego na horyzontalnym wyrównaniu dochodów jednostek samorządu terytorialnego (tzw. wpłat janosikowych) w polskim systemie finansowania samorządu terytorialnego, oraz analizuje orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie. W książce zostały przedstawione ogólne założenia finansowania samorządu terytorialnego na poziomie ustaw zasadniczych w państwach zdecentralizowanych oraz doktrynalne i aksjologiczne podstawy działania mechanizmu wyrównawczego. Autor uwzględnia przede wszystkim przepisy Konstytucji z 1997 r. i orzecznictwo polskiego sądu konstytucyjnego z odniesieniem do poprzednich ustaw zasadniczych.

Publikację można zakupić w sklepie Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego: https://www.wuw.pl/product-pol-12694-Instytucja-wplat-korekcyjno-wyrownawczych-jednostek-samorzadu-terytorialnego-w-swietle-orzecznictwa-Trybunalu-Konstytucyjnego.html.

Bądź na bieżąco z DZP