Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

Zmowa na rynku suplementów diety - alert

15.05.2019

Autorzy:
Marta Balcerowska
Michał Tracz

Dwa dni temu UOKiK poinformował o prowadzonym postępowaniu antymonopolowym w sprawie zmowy cenowej na rynku suplementów diety. Dzisiaj, podczas konferencji prasowej, UOKiK poinformował, że sprawa dotyczy spółki Solgar Polska oraz jej dystrybutorów, którymi są głównie apteki, przy czym zarzuty zostały postawione spółce Solgar Polska oraz jej dwóm menedżerom. Uczestniczyliśmy w tej konferencji, poniżej kluczowe konkluzje.

Oceniamy, że sprawa nie pozostanie bez wpływu na przyszłe standardy i zasady dotyczące ustalania cen na różnych etapach łańcucha sprzedaży produktów.  

UOKiK podejrzewa ustalanie przez Solgar Polska i dystrybutorów minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety. Wszczęcie postępowania antymonopolowego było poprzedzone przeszukaniem w siedzibie firmy. W toku przeszukania UOKiK znalazł e-maile, które wskazywały, że Solgar Polska monitorował stosowanie przez dystrybutorów ustalonych cen i interweniował, jeżeli suplementy były sprzedawane po niższych cenach niż ustalone. Sami detaliści również obserwowali swoje stawki i informowali Solgar Polska, jeżeli któryś z nich nie stosował się do ustaleń. Kwestionowane przez UOKiK działanie mogło trwać od 2010 r. Na tym etapie postępowania nie wiadomo jak UOKiK dowiedział się o zmowie. Nie można wykluczyć, że UOKiK dowiedział się o sprawie od dystrybutora, który postanowił „wyłamać się” z umowy. Sprawa dotyczy w istotnej mierze aptecznego kanału dystrybucji ale nie tylko gdyż wspomniany został również kanał sprzedaży internetowej.

 

Dalszą część alertu znajdą Państwo w załączonym pliku PDF.

Bądź na bieżąco z DZP