Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Ochrona konkurencji i konsumentów

Bezpieczeństwo prawne przedsiębiorców zależy m.in. od zapewnienia zgodności ich działań z wymogami określonymi w prawie konkurencji (prawie antymonopolowym) oraz prawie ochrony konsumentów. W ramach specjalizacji prawnicy kancelarii DZP zapewniają profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • oceny zgodności planowanych działań z prawem konkurencji oraz prawem konsumenckim i zaproponowaniu rozwiązań pozwalających zrealizować cel biznesowy przy zapewnieniu zgodności działań z prawem,
  • reprezentowania klientów w prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowaniach z zakresu porozumień ograniczających konkurencję, nadużywania pozycji dominującej oraz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów,
  • oceny czy planowana transakcja podlega obowiązkowi notyfikacji Prezesowi UOKiK lub Komisji Europejskiej,
  • opracowania wniosków koncentracyjnych oraz reprezentowania klientów w toku prowadzonego przez Prezesa UOKIK postępowania antymonopolowego w sprawie koncentracji,
  • wsparcie prawne dla klientów poszkodowanych przez niekonkurencyjne działania przedsiębiorców, w tym reprezentowanie klientów w sporach w sprawach dotyczących naruszeń prawa konkurencji,
  • doradztwo w zakresie dochodzenia odszkodowań spowodowanych naruszeniem przepisów prawa ochrony konkurencji w trybie private enforcement,
  • reprezentowania klientów w postępowaniach sądowych w sprawach dotyczących praktyk antykonkurencyjnych lub antykonsumenckich,
  • identyfikacji praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w szczególności w stosowanych wzorcach umownych i podjęciu działań celem ich wyeliminowania,
  • weryfikacji umów dystrybucyjnych i systemów dystrybucji w zakresie ich zgodności z prawem konkurencji, w tym w zakresie zmiany modeli dystrybucji oraz opracowania procedur wdrażających nowe rozwiązania,
  • opracowania dokumentacji pozwalającej prowadzić sprzedaż internetową.

artykuły powiązane

Klient twierdzi, że nie było towaru w paczce. Co na to prawnik?

29.09.2017 Z rozmowy Marty Bąk z Michałem Kluską dowiesz się jakie zmiany niesie ze sobą RODO, jak powinna przebiegać reklamacja w momencie kiedy klient twierdzi, że w paczce brakuje towaru.

cały tekst

Mediacje między konsumentem a przedsiębiorcą

27.09.2017 Sytuacje, w których zakupiony towar lub usługa nie spełniają oczekiwań konsumenta są niezwykle powszechne i mogą przytrafić się każdemu. Dziś o pozasądowych metodach rozwiązywania sporów.

cały tekst

Pharmaceutical IP and competition law in Poland: overview

01.07.2017 The Q&A gives a high level overview of key issues including patents, trade marks, competition law, patent licensing, generic entry, abuse of dominance and parallel imports.

cały tekst

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

21.06.2017 Do wejścia w życie ustawy z 15.12.2016 o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zostały tylko 3 tygodnie.

cały tekst

Gry hazardowe istotne również dla sklepów

30.04.2017 Z początkiem kwietnia weszła w życie znowelizowana ustawa o grach hazardowych. Jej zapisy dotyczą nie tylko firm z branży hazardowej, ale także tych, które organizują loterie promocyjne.

cały tekst

"Zapewnienie zgodności w aspekcie zmian w prawie konkurencji"

27.03.2017 W dniach 27-28 marca zapraszamy na warsztaty pt. "Zapewnienie zgodności w aspekcie najnowszych zmian w prawie konkurencji". W wydarzeniu wezmą udział Maciej Żelewski i Marta Balcerowska.

cały tekst

Praktyki handlowe – nowe uprawnienia prezesa UOKiK

26.01.2017 11 stycznia 2017 roku została opublikowana ustawa z 15.12.2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

cały tekst

Czy rządowi uda się ochronić drobnych polskich producentów?

30.11.2016 Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest już po drugim czytaniu w Sejmie.

cały tekst

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

03.10.2016 6 października 2016 w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (druk sejmowy nr 870, dalej: „Projekt”).

cały tekst

Międzynarodowe Targi FURNICA i SoFab w Poznaniu

13.09.2016 W dniach 13-16 września zapraszamy Państwa na Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA, w których aktywny udział weźmie Jakub Kubalski.

cały tekst

Krynica przeciwna suplementom diety

12.09.2016 W ostatnim czasie na rynku suplementów diety widoczna jest tendencja mająca na celu ograniczenie zakresu reklam tej kategorii produktów. Akcja informacyjna tzw. 12 instytucji.

cały tekst

Polska firma IT kupiona przez amerykańskiego giganta

17.05.2016 Amerykański SeaChange International Inc., kupił DCC Labs, projektującą rozwiązania dla telewizji cyfrowej i internetowej. Doradzaliśmy DCC Labs oraz właścicielom spółki na wszystkich etapach transakcji.

cały tekst

Przedsiębiorca będzie sam monitorował znaki towarowe

05.04.2016 Od 15 kwietnia 2016 r. zmieni się sposób uzyskiwania ochrony na polskie znaki towarowe.

cały tekst

Właściciel baru nie reklamuje alkoholu

16.03.2016 Za rozszerzaniem na właścicieli lokali gastronomicznych opłaty za reklamę napojów alkoholowych wydaje się stać dbałość o zabezpieczenie interesów fiskalnych państwa.

cały tekst

Ochrona praw przedsiębiorców w prawie konkurencji

07.03.2016 W dniach 7-8 marca zapraszamy Państwa na warsztaty "Ochrona praw przedsiębiorców w prawie konkurencji". W wydarzeniu wezmą udział Marta Balcerowska i Daria Zygmunt.

cały tekst

Praktyki antykonkurencyjne na rynku chemii budowlanej

16.02.2016 Przemysł chemiczny narażony jest na ryzyko nieuczciwej konkurencji, głownie nielegalnych porozumień cenowych zawieranych przez aktorów działających na rynku. Przegląd praktyki decyzyjnej UOKiK wskazuje na istnienie szeregu takich spraw.

cały tekst

DZP z sukcesem reprezentowało Kompanię Piwowarską

30.11.2015 Reprezentowaliśmy KP w sporze z grupą Żywiec SA, która wcześniej uzyskała od Sądu Okręgowego zabezpieczenie roszczeń na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

cały tekst

Strategiczny alians MEDCOM i Mitsubishi Electric

15.10.2015 Podpisano umowę strategicznego partnerstwa między MEDCOM a Mitsubishi Electric (MELCO) w ramach której, MELCO kupi mniejszościowy pakiet (49%) udziałów w MEDCOM.

cały tekst