Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

Prawo energetyczne - Rozporządzenie REMIT

29.10.2015

Autorzy:

Paweł Grzejszczak

Praktyka:

Infrastruktura i Energetyka

Specjalizacje:

Energetyka i surowce energetyczne

29 października 2015 roku wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne (PE), której celem jest implementacja Rozporządzenia REMIT.

Regulacja europejska odnośnie zakazu stosowania praktyk dotyczących manipulacji i wykorzystywania informacji wewnętrznej na rynkach hurtowych energii i gazu obowiązuje ze skutkiem bezpośrednim od końca 2011 r. Jednak dopiero obecna nowelizacja do PE wprowadza konkretne sankcje za naruszenie regulacji REMIT oraz kompetencje URE do przeprowadzania kontroli w tym zakresie we współpracy z organami ścigania.

Wprowadzane zmiany przekładają się w sposób bezpośredni na odpowiedzialność spółek energetycznych i u dużych odbiorców przemysłowych oraz kadry menedżerskiej w tych podmiotach.

Obowiązki REMIT dotyczą m.in. dużych odbiorców energii i gazu oraz energetyki przemysłowej.
Adresatami obowiązków REMIT są wszyscy uczestnicy rynku, czyli kaądy, kto przeprowadza transakcję obejmującą składanie zleceń na rynku hurtowym energii. To przede wszystkim spółki energetyczne (spóki obrotowe, wytwórcy, operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowych itp.), ale także duzi odbiorcy posiadający możliwość techniczną zużycia - co najmniej 600 GWh/rok lub więcej - energii lub gazu i przemysłowi wytwórcy energii, którzy wprowadzają energię do systemu.

Pełną treść alertu znajdą Państwo w załączonym PDF.

Bądź na bieżąco z DZP