Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Leki: podsumowanie zmian na lipcowej liście refundacyjnej

21.06.2021

Autorzy:
Marcin Pieklak

Patrząc na lipcowe obwieszczenie refundacyjne warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na powrót do opisywania zmian, które zaszły na ostatnim wykazie refundacyjnym wraz z zamieszczeniem komentarzy dot. dyskusji z poszczególnymi wnioskodawcami. Ciekawe w tym kontekście będzie w szczególności to, czy powyższa praktyka zostanie utrzymana w momencie kiedy wejdą w życie zapowiadane przepisy dotyczące tzw. tajemnicy refundacyjnej.

Co do samej listy, mamy kolejne przykłady problemów związanych z funkcjonowaniem przepisu nakazującego obniżenie urzędowej ceny zbytu po upływie okresu wyłączności rynkowej. Dla przypomnienie przepis ten wprowadził „unikatowy” na skalę europejską obowiązek obniżania ceny oficjalnej po upływie okresu wyłączności rynkowej (o co najmniej 25 proc.). Tej samej, która w wielu przypadkach, nie wpływa na koszt leku – mówimy w tym miejscu o lekach z instrumentami dzielenia ryzyka. Natomiast jest jednocześnie istotna dla korporacji, które działają na więcej niż jednym rynku – w wielu państwach członkowskich UE przepisy wprowadzają tzw. referencyjność cenową, czyli mechanizm porównywania cen leków. Jeżeli dodamy do tego relatywnie niskie ceny leków na polskim rynku mamy gotową receptę na problem powracający niemalże przy okazji każdego kolejnego obwieszczenia.

Innym ciekawym elementem wskazanym przez Resort Zdrowia jest postulat wprowadzenia „innego trybu finansowania tak, aby szpitale miały możliwość kontynuowania terapii tym lekiem, który został wspomniany w przypadku leku Xgeva. Nie zostało jednak wskazane, czy Regulatorowi chodziło o stworzenie nowego świadczenia gwarantowanego, czy raczej będzie to kolejny przykład zastosowania art. 27 ust. 1 ustawy zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID 19. 

Dalszą część artykułu przeczytacie Państwo na stronach portalu Cowzdrowiu.pl

Autorem komentarza jest Marcin Pieklak, Partner w Praktyce Life Sciences.

Bądź na bieżąco z DZP