Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny - dlaczego warto uwzględniać w biznesie?

15.10.2021

Autorzy:
Natalia Plaskiewicz

W ostatnim czasie jest coraz głośniej o zrównoważonym rozwoju oraz o konieczności uwzględniania kryteriów ESG w strategiach biznesowych firm. Przez ostatnie lata zrównoważony rozwój kojarzył się z działaniami marketingowymi i opakowywaniem przedsiębiorstw w zielone slogany, które często okazywały się być pustymi frazesami w zderzeniu z rzeczywistymi działaniami firm. ESG traktowano jak kolejny CSR, modny trend i narzędzie zielonego PR. Do czasu. Przełomowym momentem i kołem zamachowym zmian było umieszczenie zrównoważonego rozwoju w centrum strategii na rzecz zrównoważonego finansowania Unii Europejskiej, a następnie w strategii Komisji Europejskiej – Europejski Zielony Ład, wyznaczającej kierunki rozwoju gospodarki, która ma się opierać na działaniach sprzyjających ochronie klimatu i środowiska naturalnego. Te działanie były wyraźnym sygnałem dla promowania zrównoważonych inwestycji. Skąd to wiemy?

- Co mówią liczby?

- Zwolennicy statystyki powiedzieliby, że liczby nie kłamią – a liczby są takie, że szacowana łączna wartość światowych funduszy inwestycyjnych nastawionych na zrównoważony rozwój wynosi ok. 37 bln euro, w tym ponad 2,5 bln euro reprezentują fundusze uwzględniające ratingi i oceny ESG. Jest to wzrost o ponad 70 proc. w porównaniu do 2014 i prawie dziesięciokrotnie od 2004 roku. Już teraz 1/3 wszystkich zarządzanych aktywów finansowych skupia się na inwestycjach w tym obszarze. Tylko w okresie od kwietnia do czerwca 2020 roku inwestycje o wartości ponad 70 miliardów dolarów amerykańskich trafiły do funduszy ESG – znacznie przewyższając wpływy do funduszy, które nie uwzględniają kryteriów ESG. Te dane pokazują, że firmy, które rozwijają się w zrównoważony sposób i uwzględniają strategie ESG w swoich długoterminowych planach rozwojowych mogą liczyć na bardziej dostępne oraz tańsze finansowanie. Z kolei te firmy, które nie są innowacyjne, nie mają pomysłu na to jak faktycznie ograniczyć wpływ swojej działalności na klimat, środowisko i człowieka będą miały utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego albo będą musiały za nie więcej zapłacić. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnię po kolei.

Cały wywiad z Natalią Plaskiewicz, Associate w Praktyce Infrastruktury i Energetyki, dostępny jest na stronie Rzeczpospolitej.

Bądź na bieżąco z DZP