Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Będą udogodnienia dla firm wspierających uchodźców

04.03.2022

Autorzy:
Joanna Wierzejska

W ostatnich dniach na łamach „Rzeczpospolitej" postulowaliśmy rozszerzenie podatkowych udogodnień dla różnych form wsparcia Ukrainy i uchodźców. Z komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów w czwartek wynika, że przynajmniej część z tych propozycji może być wprowadzona w życie.

Darowizny bez daniny

Komunikat informuje, że trwają prace, które pozwolą nie płacić podatku od darowizn obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce i otrzymującym wsparcie rzeczowe i materialne.

– Zostanie wprowadzone zwolnienie z tego podatku dla nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych. Zwolnienie będzie obowiązywało od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. – zapowiada wiceminister Artur Soboń.

Inną formą podatkowych ułatwień dla uchodźców z Ukrainy ma być zwolnienie z PIT różnych świadczeń otrzymywanych za darmo.

(...)

Joanna Wierzejska doradca podatkowy, partner w kancelarii DZP

Propozycje Ministerstwa Finansów zmierzające do podatkowego wsparcia dla Ukrainy są cenną inicjatywą. W szczególności warto docenić zapowiedź możliwości ujmowania w kosztach dla PIT i CIT darowizn dla jednostek samorządu terytorialnego. Ostatnie dni pokazują bowiem, że wiele gmin konkretnie wspiera uchodźców z Ukrainy dostarczaniem żywności, odzieży czy organizacją noclegów. Niemniej warto, by ten pakiet ulg pomocowych był opracowany starannie pod względem legislacyjnym, by uniknąć nadużywania tych udogodnień przez osoby niepowołane. Warto też rozważyć opcję ulgi na wpłaty na rzecz centralnego banku Ukrainy z przeznaczeniem na finansowanie uzbrojenia armii ukraińskiej. Wprawdzie nie jest to pomoc humanitarna, ale zmierza do wsparcia kraju walczącego z brutalną agresją.

-------

Cały artykuł dostępny jest w elektronicznym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Bądź na bieżąco z DZP