Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Potrzebna lekcja legislacji: Apteka pod ściętym kasztanem

11.04.2017

Autorzy:
Tomasz Kaczyński

Potrzebna lekcja przyzwoitej legislacji.

Na posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji 23 marca 2017 r. wprowadzono zmiany w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego, określanego jako „Apteka dla aptekarza". Jakkolwiek kwestie ścinania drzew i prowadzenia aptek wydają się do siebie odległe, to próba poprawienia „Apteki dla aptekarza" nasuwa niepokojące skojarzenia z przyjęciem bulwersującego opinię publiczną Lex Szyszko. Należy przypomnieć, że komisja ds. deregulacji na posiedzeniu 25 stycznia 2017 r. rekomendowała odrzucenie projektu w całości i przekazania go ministrowi zdrowia w celu procedowania wraz z przygotowywaną dużą nowelizacją prawa farmaceutycznego. Posłowie w drugim czytaniu nie przychylili się do wniosku komisji i, wydaje się, stracili okazję do uniknięcia błędów popełnionych podczas uchylania przepisów zapewniających ochronę drzewostanu.

Legislacja faktyczna: pokazowa i bezrefleksyjna

Co mają wspólnego zliberalizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody i przepisy regulujące działalność aptek? Na pierwszy rzut oka nic, jednak praktyka ustawodawcy połączyła te dwie odmienne kwestie wspólnym mianownikiem: to procedura legislacyjna dotycząca tzw. poselskich projektów ustaw.

Pełna treść artykułu dostępna w załączonym pliku PDF oraz na stronie http://www.rp.pl/Rzecz-o-prawie/304159997-Apteka-pod-scietym-kasztanem---o-nowelizacji-prawa-farmaceutycznego.html#ap-2

Źródło: Rzeczpospolita, 11 kwietnia 2017

Bądź na bieżąco z DZP