17.11.2022
Autorzy:
- Karolina Leja
Praktyki:
Specjalizacje:
Karolina Leja, Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w artykule dla Rzeczpospolitej omawia jakie ograniczenia dla pracowników może zastosować pracodawca podczas wykonywania pracy zdalnej.
Pracodawca będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną m.in. pracownicy w ciąży, gdy wykonywanie obowiązków w ten sposób nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj. Projektowane przepisy nie precyzują jednak, jak należy rozumieć te pojęcia.
Procedowany w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu pracy ma zastąpić obecne uregulowania dotyczące telepracy, wprowadzając w ich miejsce do ustawy pracę zdalną jako stałe rozwiązanie. Jednak nie każdy pracownik będzie mógł z tego rozwiązania skorzystać. Poza ograniczeniami, które w nieodłączny sposób wiążą się z pracą na określonych stanowiskach, ostateczna decyzja w tym przedmiocie najczęściej będzie należała do uznania pracodawcy.
Uwarunkowania związane z organizacją lub rodzajem pracy
Projekt nowelizacji zakłada, że pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej złożony przez pracowników dotkniętych szczególnymi okolicznościami, wśród których wymieniono m.in.:
- pracownice w ciąży,
- pracowników wychowujących dzieci do ukończenia przez nie 4. roku życia,
- pracowników sprawujących opiekę nad inną osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
(...)
---
Cały artykuł autorstwa Karoliny Lei, Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jest dostepny na stronie dziennika Rzeczpospolita.