Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Prawo pracy

Kompleksowo doradzamy polskim i międzynarodowym firmom ze wszystkich branż w zakresie prawnych aspektów zatrudnienia. Nasze doradztwo obejmuje:

 • porady dotyczące zbiorowych stosunków pracy, układów zbiorowych i innych porozumień pomiędzy pracodawcami a reprezentacją pracowników,
 • spory zbiorowe oraz negocjacje ze związkami zawodowymi,
 • przejęcia personelu, restrukturyzację i integrację zespołów pracowniczych,
 • procesy zwolnień grupowych,
 • analizę i projekty dokumentacji pracowniczej, jak np. regulaminy pracy i wynagradzania, zasady etyki i polityki firmowe,
  plany emerytalne, opcyjnie i podobne,
 • projektowanie indywidualnych umów o pracę, o współpracy, kontraktów menedżerskich, o zakazie konkurencji itp.,
  imigrację biznesową (legalizację pracy i pobytu cudzoziemców zatrudnionych w Polsce),
 • rozwiązanie stosunku pracy,
 • reprezentację procesową przed sądami pracy wszystkich instancji,
 • bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ochronę przysługującą wybranym grupom pracowników (np. kobietom ciężarnym),
  organizację i rozliczanie czasu pracy,
 • dyskryminację w stosunkach pracy, w tym mobbing - formułowanie dobrych praktyk pracodawców, które sprzyjają unikaniu procesów sądowych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców, często uzupełniamy nasze usługi o niezbędne doradztwo podatkowe.

artykuły powiązane

Guide to Employee Non-Compete Agreements in EMEA

23.11.2017 The guide sets out the key considerations to take into account when drafting, updating and enforcing noncompete agreements and restrictive covenants in different jurisdictions in EMEA.

cały tekst

Śniadanie z prawem pracy: Zakazy umowne w stosunku pracy

23.11.2017 23 listopada zapraszamy na kolejne Śniadanie z prawem pracy. Tym razem opowiemy o zakazach umownych w stosunku pracy - jak je formułować, aby móc z nich rzeczywiście skorzystać.

cały tekst

Pracownicze Programy Kapitałowe: jak się przygotować?

25.10.2017 Zapraszamy do udziału w spotkaniach roboczych dot. Pracowniczych Programów Kapitałowych. Tym razem spotykamy się w kameralnym gronie, aby porozmawiać jak się do nich przygotować.

cały tekst

Warsztaty "Recruitment Trends" w Warszawie

23.10.2017 23-24 października zapraszamy na warsztaty "Recruitment Trends". W spotkaniu udział weźmie Justyna Tyc, która poprowadzi warsztat "Ochrona danych osobowych kandydata w procesie rekrutacji".

cały tekst

Jak przetwarzać dane pracowników i nie zwariować? - edycja poznańska

11.10.2017 11 października spotykamy się w Poznaniu, aby porozmawiać o ochronie danych osobowych i oczywiście o prawie pracy, czyli jak przetwarzać dane pracowników i nie zwariować?

cały tekst

Jak przetwarzać dane pracowników i nie zwariować?

28.09.2017 Po wakacjach wracamy z naszą sprawdzoną formułą, czyli Śniadaniem z prawem pracy. 26 i 28 września spotkamy się z Państwem w Warszawie, z kolei 11 października w Poznaniu.

cały tekst

IV edycja Kongresu HR Summit 2017

27.09.2017 27-28 września zapraszamy na 4. edycję Kongresu HR Summit. W tym roku Agata Mierzwa wystąpi z tematem "Wielki Brat patrzy - kontrola pracowników w zgodzie z prawem".

cały tekst

Najczęstsze błędy przy umowach o dzieło

14.09.2017 Umowa o dzieło, obok umowy-zlecenia, jest powszechnie stosowaną cywilnoprawną formą zatrudniania. Zaletami opartego na niej stosunku prawnego są elastyczność oraz atrakcyjność finansowa.

cały tekst

Najczęstsze błędy przy umowach-zleceniach

07.09.2017 Taka umowa to, obok umowy o pracę, jedna z bardziej popularnych form zatrudniania. Zatrudnienie na tej podstawie jest bardziej elastyczne i atrakcyjniejsze finansowo dla zlecającego.

cały tekst

Stawka godzinowa plus czy minus VAT?

28.07.2017 O stawce godzinowej dla zleceniobiorców było głośno na długo przed jej wprowadzeniem. Rząd z dumą ogłaszał, że w ten sposób robi kolejny krok w walce z zatrudnieniem śmieciowym.

cały tekst

Wystarczy, że pracownik wykona telefon/e-mail, że chce się zwolnić

27.07.2017 Firmy rzadko zwalniają za pomocą Facebooka czy aplikacji WhatsApp, ponieważ w Polsce w relacji pracownik-pracodawca w dalszym ciągu przeważa forma bardziej oficjalna.

cały tekst

5 prawników dołącza do grona Partnerów DZP

03.07.2017 Miło nam poinformować, że 1 lipca 2017 roku, 5 prawników od lat związanych z naszą kancelarią, dołączyło do grona Partnerów. Przemku, Aniu, Agato, Pawle i José Luis - gratulujemy!

cały tekst

Od zakazu konkurencji można odstąpić

08.06.2017 W umowie lojalnościowej, która ma obowiązywać po ustaniu zatrudnienia, warto zawrzeć klauzulę o możliwości odstąpienia od niej. Pozwala to pracodawcy zwolnić się ze swojego zobowiązania.

cały tekst

Śniadanie z prawem pracy "Umowy cywilnoprawne – szanse i pułapki"

12.04.2017 12 kwietnia zapraszamy wszystkich przedstawicieli działów HR na "Śniadanie z prawem pracy" poświęcone najnowszym trendom w zatrudnianiu na podstawie umów cywilnych.

cały tekst

European Guide to International Mobility

10.04.2017 The guide addresses 5 key legal issues companies need to know when moving their people around Europe. The guide covers 22 countries. The Polish chapter was prepared by Magdalena Skwara.

cały tekst

Składki za byłego pracownika nie są dla niego przychodem

06.04.2017 Orzecznictwo dostarcza coraz więcej argumentów, że uregulowanie przez pracodawcę składek w części nie jest przysporzeniem majątkowym dla tego drugiego.

cały tekst

Konferencja "Recruitment Days 2017"

28.03.2017 W dniach 28-29 marca odbędzie sie konferencja "Recruitment Days 2017", w której udział weźmie Agata Mierzwa, która poprowadzi sesję prawną nt. pułapek prawnych rekrutacji.

cały tekst

Czwarta umowa terminowa nie zawsze podlega limitowaniu

16.02.2017 Uzupełnienie trzeciej umowy na czas określony o przyczynę wyłączenia jej spod ograniczeń liczbowych lub zawarcie aneksu nie będzie skuteczne. Lepiej poczekać na jej rozwiązanie i zawrzeć czwartą umowę.

cały tekst

Konferencja "Prawo pracy i wynagrodzenia"

26.01.2017 26 stycznia odbędzie się konferencja aktualizująca wiedzę nt. najnowszych zmian w prawie pracy. Jesteśmy Partnerem tego wydarzenia, a Agata Mierzwa wystąpi w debacie ekspertów.

cały tekst

ZUS już nie zażąda spłaty zasiłku za wiele lat wstecz

19.01.2017 Obowiązujący od miesiąca przepis zakazuje wydania decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia po upływie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je wypłacono.

cały tekst

Obowiązkowe umowy o pracę w przetargach publicznych

20.12.2016 Zgodnie z nowelizacją PZP, zamawiający jest zobowiązany zawrzeć w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane żądanie, aby wykonawca zatrudniał osoby na umowę o pracę.

cały tekst

Konferencja "HR Solutions Trends" w Warszawie

06.12.2016 6 grudnia zapraszamy na konferencję "HR Solutions Trends". Podczas spotkania zostaną zaprezentowane nowoczesne systemy i rozwiązania informatyczne dla działów HR.

cały tekst

Konferencja "Praca 4.0." w Warszawie

05.12.2016 W dniach 5-6 grudnia obędzie się konferencja pt. "Praca 4.0. Rynek pracy, Kodeks Pracy, wynagrodzenia i ubezpieczenia w XXI", podczas której Bogusław Kapłon poprowadzi warsztat.

cały tekst

Kto i kiedy musi współpracować z europejską radą zakładową?

25.11.2016 Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer ogłosiła, że zamierza zamknąć 53 placówki handlowe w kilku państwach, głownie europejskich, w tym w Polsce. W Polsce likwidacja miałaby objąć 11 sklepów.

cały tekst

Ryczałt za nocleg kierowcy w transporcie międzynarodowym

23.11.2016 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis będący podstawą dokonywania rozliczeń w formie ryczałtu za nocleg kierowcy w transporcie międzynarodowym jest niezgodny z Konstytucją RP.

cały tekst

PZP: Fakultatywne przesłanki wykluczenia cz.2

25.10.2016 Fakultatywne przesłanki wykluczenia w zakresie prawa pracy i o zabezpieczeniu społecznym zostały wprowadzone do PZP bez pogłębionej weryfikacji stosownych przepisów.

cały tekst

Konferencja "Prawo pracy i wynagrodzenia"

25.10.2016 25 października odbędzie się konferencja aktualizująca wiedzę w zakresie najnowszych zmian w prawie pracy. DZP jest Partnerem tego wydarzenia, a Justyna Tyc wystąpi w debacie ekspertów.

cały tekst

Oszustwo w procesie rekrutacji, czyli kiedy CV mija się z faktami

21.10.2016 Nie w każdym przypadku, gdy się okaże, że pracownik, aplikując na stanowisko, podał nierzetelne dane, daje to pracodawcy prawo do rozwiązania z nim umowy o pracę - przekonują eksperci.

cały tekst

Wraz ze stawką godzinową więcej zapisów w umowach

06.10.2016 Wpisywanie do umów większej liczby danych o miejscu i czasie wykonania zlecenia to pokusa dla zleceniobiorców. Mogą oni chcieć to wykorzystać przed sądem.

cały tekst

3. edycja Kongresu HR Summit w Warszawie

28.09.2016 W dniach 28-29 września odbędzie się 3. edycja Kongresu HR Summit. Pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano spotkania z ludźmi, którzy swoją pracą inspirują do działania.

cały tekst

Jest sposób, by nie płacić 13 zł od zleceń

22.09.2016 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu zleceniobiorców (osób świadczących usługi). Zmiany mają charakter zasadniczy - tłumaczy Agata Mierzwa.

cały tekst

Nowa ustawa kominowa to koniec 70-procentowego podatku

11.08.2016 Mogłyby się wydawać, że będziemy mieć podwójny mechanizm kontroli nad wysokością odpraw i odszkodowań osób zarządzających spółkami Skarbu Państwa. Tak jednak nie będzie

cały tekst

Sąd Najwyższy: Przedawnią się składki, ale nie ubezpieczenia ZUS

30.06.2016 Decyzję ustalającą obowiązek ubezpieczeń społecznych ZUS może wydać po wielu latach. Przedawnienie składek za ten okres nie stanowi przeszkody. Tak uznał Sąd Najwyższy.

cały tekst

Nie każdy aneks oznacza zawarcie kolejnej umowy o pracę

16.06.2016 Nie każda zmiana umowy o pracę na czas określony w trakcie jej trwania ma wpływ na stosowanie limitów ustawowych 33 miesięcy lub 3 umów zatrudnienia terminowego.

cały tekst

Pensje w górę! Nie tylko ze względu na program Rodzina 500+

06.05.2016 Od dłuższego już czasu mówi się o tym, że rynek pracy powoli przeobraża się w rynek pracownika. Dotychczas słabsza strona stosunku pracy miałaby z biegiem czasu zacząć dyktować warunki pracodawcom.

cały tekst

Składki wyjadą razem ze studentem

05.05.2016 ZUS odmawia studentom zleceniobiorcom pracującym za granicą poświadczenia, że podlegają naszemu sys. ubezpieczeń. To skutek opinii resortu przyjętej z pominięciem unijnych przepisów.

cały tekst

Konsekwencje zlecenia zadań na zewnątrz

28.04.2016 Decydując się na outsourcing, należy zwracać uwagę, na ile wydzielona struktura jest zorganizowana i samodzielna. Skutkiem może być bowiem przejście części zakładu pracy.

cały tekst

Przejście zakładu pracy w prawie i w praktyce

28.04.2016 Nie każda transakcja, na mocy której pracownicy lub majątek należący do pracodawcy przechodzi pod rządy nowego podmiotu, stanowi o przejęciu zakładu w części lub całości.

cały tekst

Agata Mierzwa: Wolny 2 maja bez urlopu

21.04.2016 Jeśli pracodawca nie widzi sensu otwierania firmy w dniu przypadającym między świętami, nikt go do tego nie zmusi. On z kolei nie zmusi pracowników, żeby tego dnia skorzystali z urlopu wypoczynkowego.

cały tekst

Wykonanie decyzji nie wpływa na skuteczność odwołania

14.04.2016 Płatnik, który czeka z opłaceniem składek do rozstrzygnięcia sprawy, naraża się na zapłatę odsetek. Uniknie tego, wykonując decyzję ZUS od razu. Odwołanie nie staje się przez to bezprzedmiotowe.

cały tekst

Jaki jest okres wypowiedzenia starych umów na zastępstwo?

31.03.2016 Zapomniano o przepisach przejściowych dla kontraktów sprzed 22 lutego. Przez to dziś nie jest jasne, jaki okres wypowiedzenia stosować w ich przypadku – poprzedni (3-dniowy), czy nowy - zależny od stażu pracy.

cały tekst

Przeciwdziałanie mobbingowi - aspekty praktycze

15.03.2016 15 marca, w naszym biurze w Poznaniu, odbędzie się kolejne "Śniadanie z prawem pracy". Prezentacje poprowadzą Agata Mierzwa, Filip Sodulski i Łukasz Górzny z Praktyki Prawa Pracy.

cały tekst

Zwolnienie od pracy płatne jak urlop

25.02.2016 Ustalając po 22 lutego wynagrodzenie pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko, którą zwolniono ze świadczenia pracy, należy uwzględniać zmienne składniki pensji z 3 wcześniejszych miesięcy.

cały tekst

Od poniedziałku zmiany w umowach terminowych

19.02.2016 Omawiamy zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie 22 lutego. Wprowadza je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220).

cały tekst

Zmiany KP w zakresie umów terminowych

14.01.2016 W związku ze zmianami kodeksu pracy, serdecznie zapraszamy HR menedżerów, kierowników i pracowników działów kadr tzw. twardego HR na spotkania poświęcone tej tematyce.

cały tekst

70% podatek od odpraw i odszkodowań

08.01.2016 Od 1 stycznia niektóre ze świadczeń wypłacanych pracownikom i menedżerom powinny być obciążane 70% stawką podatku. To efekt wejścia w życie zmianie ustawy o PIT.

cały tekst

Praca i ZUS: Kłopotliwy nocleg w hotelu

17.12.2015 Koszt wynajęcia pokoju pracownikowi, który spędza noc w hotelu na polecenie pracodawcy, nie jest dla niego przychodem. Nie ma więc podstaw, aby naliczać podatek czy składki.

cały tekst

Skutki transferu firmy nie rozciągają się na związek zawodowy

03.12.2015 Przejście zakładu pracy nie oznacza automatycznego przejęcia międzyzakładowych i zakładowych organizacji związków. Rzutuje to również na szczególną ochronę działaczy.

cały tekst

Prawo pracy - nowelizacja Kodeksu pracy

21.08.2015 21 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę nowelizującą Kodeks pracy m.in. w zakresie terminowych umów o pracę. Zmiany wejdą w życie po upływie 6 miesięcy ich od ogłoszenia.

cały tekst

Sieci handlowe: agitacji związkowej mówimy nie

20.08.2015 Stosowane przez pracodawców formy ograniczania działalności związkowej są coraz sprytniejsze.

cały tekst

Ostrożnie z wzywaniem telepracownika do siedziby firmy

25.06.2015 Pojawiają się wątpliwości przy wzywaniu telepracownika do siedziby firmy w celu wykonywania pracy, i to w dodatku w dowolnej chwili. W szczególności mowa tu o osobach wykonujących pracę twórczą, choćby pracownikach działu promocji i marketingu.

cały tekst

SN: zakaz konkurencji nie przechodzi na nowego pracodawcę. A czy obowiązuje...

14.05.2015 W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że zakaz konkurencji obowiązujący po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi na nowego pracodawcę, który przejął zakład w trybie art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

cały tekst

Sukces DZP przed TK – wyrok w sprawie emerytur funkcjonariuszy Służby Celnej

03.03.2015 3 marca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pozostawanie funkcjonariuszy Służby Celnej poza zaopatrzeniowym systemem emerytalnym jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości.

cały tekst

Najwazniejsze wyroki TSUE z 2014 roku

08.01.2015 Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wyroków TSUE z 2014 roku.

cały tekst

Nawet jeśli odsetki ustawowe są wyższe od maksymalnych, to nigdy nie jest to lichwa

16.10.2014 Mamy z nią do czynienia tylko w przypadku odsetek umownych. Te jednak występują dość rzadko, a w prawie pracy nie istnieją. Nie ma zatem problemu, jeżeli świadczenia ze stosunku pracy wypłacamy z opóźnieniem

cały tekst

Młodą, miłą i kulturalną zatrudnię od zaraz

09.10.2014 Takie ogłoszenie o pracę to nie tylko typowa dyskryminacja, lecz także forma naruszenia własnego wizerunku. Uważać muszą szczególnie agencje zatrudnienia, bo grozi im jeszcze wykreślenie z rejestru.

cały tekst

Firmy zagraniczne chcą sprzedawać akcje pracownikom, ale to nie takie proste

02.10.2014 Sprzedaż akcji w spółkach Skarbu Państwa (SP) reguluje ustawa z 30 sierpnia 1998 r. o komercjalizacji i prywatyzacji, a w firmach prywatnych obowiązują w tym zakresie szczątkowe regulacje kodeksu spółek handlowych. O ile ustawa przyznaje pracownikom nabywającym akcje pewne szczególne uprawnienia, o tyle k.s.h. takich uprawnień już nie przewiduje

cały tekst

Studenta z Ukrainy zatrudnię od zaraz

02.10.2014 Zezwolenie na pracę nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od tego, czy obcokrajowiec przebywa w Polsce na podstawie wizy, czy karty pobytu.

cały tekst

Prawdziwy cel minimalnego wynagrodzenia cudzoziemca

04.09.2014 Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia wymaganego do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

cały tekst

Czy każdy outsourcing jest nielegalny

17.07.2014 Nie musi dojść do naruszenia prawa przy przekazaniu części pracowników do agencji pracy tymczasowej, która nie działa w tej samej branży

cały tekst

Mimo porzucenia stanowiska stosunek pracy trwa nadal

05.06.2014 Za nagłe zaprzestanie wykonywania zadań przez pracownika grozi dyscyplinarka. Zanim jednak pracodawca ją wręczy, musi ustalić okoliczności faktyczne, a dopiero później może definitywnie rozwiązać umowę

cały tekst

Wyroki UE zmieniają polską rzeczywistość

04.05.2014 Choć rozstrzygnięcia TSUE nie są prawem obowiązującym, to jednak znacząco wpływają na polskie prawo pracy. Na przykład ostatnie orzeczenie dotyczące okresu wypowiedzenia przy umowach na czas określony, po którym nasze ministerstwo pracuje już nad zmianą kodeksu.

cały tekst

Chambers Europe po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

25.04.2014 Wczoraj ukazała się europejska część rankingu Chambers & Partners. Mamy przyjemność poinformować, że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 7 kategoriach.

cały tekst

Laptopa łatwiej dać, niż odebrać

20.03.2014 Bonus do pensji w postaci sprzętu można odzyskać, ale trzeba wypowiedzieć warunki zatrudnienia.

cały tekst

Kiedy publiczna krytyka może być uznana za mobbing

13.03.2014 Omawianie wyników działów sprzedaży na forum jest dozwolone. Pracodawca może bowiem ocenić sposób wykonania polecenia, a co za tym idzie wyrazić negatywną opinię. Ważne, by była ona obiektywna.

cały tekst

Te same obowiązki, ale pensje różne

06.03.2014 Można ustalić inną wysokość wynagrodzenia dla handlowców wykonujących podobne zadania, ale w innym regionie. Jednak w razie sporu sądowego trzeba wykazać, że powody zróżnicowania były obiektywne.

cały tekst

Czas pracy mierzony zadaniami

20.02.2014 Zatrudniając handlowca w systemie zadaniowym, należy uzgodnić z nim ilość obowiązków, które powinien wykonać w ustawowym czasie.

cały tekst

Handlowiec pilnie poszukiwany, a w prawie ciągle luki

13.02.2014 Miejsce pracy i diety to tylko niektóre problemy związane z zatrudnianiem przedstawicieli handlowych. Do tego dochodzą jeszcze zagadnienia dotyczące wypowiadania umów.

cały tekst

Handlowcy z jednego regionu mogą mieć taki sam ryczałt

06.02.2014 Płatność za nadgodziny nie musi mieć indywidualnego charakteru. Można ją ustalić dla grupy osób, o ile mają podobne zakresy zadań i zbliżoną organizację pracy.

cały tekst

Wyzwania HR w relacji do innych działów w firmie farmaceutycznej

23.01.2014 23 stycznia w siedzibie naszej kancelarii w Warszawie odbędzie się kolejne Śniadanie z prawem pracy. Tym razem skupimy się na problemach dotykających działy HR w firmach z branży farmaceutycznej.

cały tekst

I Salomon lepiej by nie rozsądził

05.12.2013 Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego, określające skutki przekroczenia maksymalnego 24-miesięcznego limitu dla umów na czas określony ustanowionego przez nieobowiązującą już ustawę antykryzysową z 2009 roku nie powinno dziwić.

cały tekst

Jak unikać błędów przy wprowadzaniu zakazu konkurencji

07.11.2013 Ważne jest, aby zobowiązanie podwładnego do niepodejmowania działalności szkodzącej interesom firmy było prawidłowo określone w umowie. Każda pomyłka może mieć konsekwencje finansowe dla przedsiębiorstwa.

cały tekst

Nie jest tajemnicą, ile zarabia prezes

24.10.2013 W kontrowersyjnej uchwale z 13 sierpnia 2013 r. SN przesądził, iż osoby zatrudniane przez spółdzielnię mieszkaniową są osobami trzecimi, bez względu na to, czy są jednocześnie członkami spółdzielni, czy nie.

cały tekst

Doktor Samo Zło w prawie pracy

10.10.2013 Mogłoby się wydawać, że losy weksla jako zabezpieczenia roszczeń pracodawcy ze stosunku pracy są już przesądzone, gdy w orzeczeniu z 2011 roku. SN dokonał wolty w stosunku do wcześniejszej linii orzeczniczej, unieważniając weksle w stosunkach pracy

cały tekst

Jak rozliczyć świadczenia z funduszu socjalnego

27.09.2013 Karnety na siłownię, świąteczne paczki, zapomogi – to najczęstsze świadczenia pracownicze z funduszu socjalnego. Czy pracodawca musi naliczać od nich podatek?

cały tekst

Większa swoboda w rozkładzie dopiero po dopełnieniu formalności

28.08.2013 Jakie nowe rozwiązania w zakresie elastycznego czasu pracy firma może uzgodnić z pracownikiem, a na jakie jest potrzebna zgoda załogi?

cały tekst

Mama na etacie to wciąż problem

15.05.2013 Rząd w błyskawicznym tempie przygotował znaczące rozszerzenie uprawnień rodzicielskich pracowników. Jak pracodawcy radzą sobie z dotychczasowymi przywilejami?

cały tekst

Usługi w chmurze w działalności ubezpieczeniowej

09.04.2013 Cloud computing- co to jest?

cały tekst

Specyfikacja umów o pracę oraz kontraktów menadżerskich w branży hotelarskiej

06.10.2012 Przepisy prawa pracy określają jedynie minimalne wymagania dotyczące treści umowy o pracę.

cały tekst

Kiedy pracodawca samodzielnie ustala treść regulaminu pracy?

05.10.2011 Regulamin pracy jest jednym z podstawowych (obok regulaminu wynagradzania oraz układu zbiorowego pracy) wewnątrzzakładowych aktów normatywnych regulujących kwestie z zakresu prawa pracy.

cały tekst

Czy pracodawca wyśle pracownika żłobka na szkolenie

22.06.2011 Firma podpisze umowę i zapłaci za szkolenie na opiekuna w żłobku

cały tekst

Prawo pracy w komentarzach na nowym blogu DZP

21.03.2011 Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka uruchomiła kolejny specjalistyczny blog – Labour Law Blog, prowadzony przez ekspertów z Zespołu Prawa Pracy.

cały tekst

Czy pracownicy żłobków otrzymają wypowiedzenia

10.03.2011 Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która zacznie obowiązywać 4 kwietnia, wprowadza istotne zmiany dla działających dziś żłobków. Z mocy prawa przestaną one być zakładami opieki zdrowotnej, a staną się żłobkami w rozumieniu tej ustawy.

cały tekst

Jakie są konsekwencje podania nieprawdziwych informacji w CV?

14.02.2011 Pracodawca zatrudnił pracownika, który napisał nieprawdę w CV podczas ubiegania się o pracę. W jaki sposób pracodawca może dochodzić swoich praw?

cały tekst

Składka wypadkowa

19.01.2011 ZUS często bezpodstawnie podwyższa składkę wypadkową, przedsiębiorcy coraz skuteczniej odwołują się w takich sprawach

cały tekst

Raport Intranet a Prawo - nowa publikacja DZP

20.10.2010 Właśnie ukazał się raport pt. "Intranet a prawo – Vademecum dla Managerów, Redaktorów i Administratorów Intranetu”, który powstał we współpracy z firmą Kolibro Intranet & BMP Experts.

cały tekst