Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Granice kontroli pracownika zdalnego

01.12.2022

Autorzy:
Magdalena Stępień

Potrzeby firm w zakresie nadzoru nad osobami pracującymi zdalnie są inne niż w przypadku pracy stacjonarnej. Wprowadzając środki kontrolne należy zwrócić uwagę na wiele zasad, które wynikają nie tylko z projektowanej nowelizacji kodeksu pracy.

Praca zdalna na dobre zadomowiła się w wielu firmach, jednak jej właściwa organizacja stanowi wyzwanie. Jednym z elementów, który nadal wzbudza zainteresowanie pracodawców, są możliwości dotyczące kontroli pracownika podczas wykonywania pracy w formie zdalnej.

Aktualnie obowiązujące rozwiązania w zakresie pracy zdalnej, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, nie poruszają tego zagadnienia. Również nowoprojektowane przepisy nie regulują tych kwestii szczegółowo. Nie oznacza to jednak, że pracodawca dysponuje pełną swobodą w zakresie wyboru środków i metod kontroli. Konieczne jest bowiem stosowanie się do obowiązujących przepisów kodeksu pracy i zasad wynikających z innych aktów prawnych.

(...)

---

Cały artykuł autorstwa Magdalena Stępień, Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jest dostepny na stronie dziennika Rzeczpospolita.

Bądź na bieżąco z DZP