Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Weryfikacja kontrahentów w dobie sankcji szczególnie ważna

31.03.2023

Autorzy:
Julia Besz
Maria Papis

Sankcje nakładane na Rosję i Białoruś to temat, który nie schodzi z tytułów pierwszych stron gazet już od ponad roku – a mimo tego w sektorze przedsiębiorstw pozostaje on nadal nieprawidłowo rozpoznany. Chociaż panuje powszechne przekonanie, że nałożenie środków ograniczających na te kraje jest słuszne i powinno się je stosować, wielu przedsiębiorców nie wie, jak w praktyce to zrobić również we własnej organizacji. Jest to szczególnie istotne z uwagi na odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą brak zgodności z przepisami sankcyjnymi – kara pieniężna do 20 milionów złotych oraz kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata dla osoby odpowiedzialnej za zawarcie niedozwolonej transakcji handlowej.

Jak zmieniają się przepisy sankcyjne?

Sankcje międzynarodowe (znane również jako: szczególne środki ograniczające) nie są nowym instrumentem prawnym, natomiast szczególnego znaczenia dla polskich przedsiębiorców nabrały w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odpowiedź na wydarzenia za naszą wschodnią granicą w postaci rozbudowanego pakietu sankcji sprawiła, że rynek musiał zacząć brać pod uwagę środki, które zostały nałożone na osoby lub podmioty (np. zakaz udostępniania zasobów gospodarczych czy środków finansowych) oraz towary (np. zakaz importu lub eksportu konkretnych grup produktów).

Z obserwowania globalnych i europejskich trendów wynika jasno, że sankcje zostaną z nami na dłużej, a ich kolejne pakiety będą dalej systematycznie wprowadzane. Bezpośrednim dowodem na to jest już 10. pakiet sankcji unijnych, w którym restrykcjami objęto kolejne 121 osób i podmiotów, co sprawia, że łącznie sankcjom w związku z ostatnimi wydarzeniami podlegają obecnie 1473 osoby i 205 podmiotów. Dodatkowo do „katalogu” środków możemy dopisać między innymi zakaz eksportu technologii krytycznych i wyrobów przemysłowych, rozszerzenie listy towarów podwójnego zastosowania podlegających ograniczeniom eksportowym, zakaz tranzytu przez Rosję eksportowanych z UE towarów i technologii podwójnego zastosowania czy zakaz importu towarów, które przynoszą Rosji znaczne zyski (np. asfaltu czy kauczuku syntetycznego).

(...)

Cały artykuł Julii Besz, Senior Associate oraz Marii Papis, Associate z zespołu compliance dostępny jest w serwisie prawo.pl.

Bądź na bieżąco z DZP