Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Absencje pracowników z powodu oddawania krwi – czy pracodawca może nimi zarządzić?

19.01.2024

Autorzy:
Justyna Tyc-Brzosko

Wielu pracodawców zmaga się z licznymi absencjami swoich pracowników powodowanych oddawaniem przez nich krwi. Zdarza się, że takie absencje prowadzą do dezorganizacji pracy, a w skrajnych przypadkach nawet do wstrzymania produkcji z uwagi na brak pracowników obsługujących maszyny. Jak już niejednokrotnie bywało w przeszłości, jednoczesne oddawanie krwi przez wielu pracowników tego samego dnia, może też być swego rodzaju akcją protestacyjną wymierzoną przeciwko pracodawcy.

Jedno jest pewne – pracodawca nie może skutecznie zabronić pracownikom oddawania krwi. Ale czy ma jakiekolwiek narzędzia, aby tego rodzaju absencjami zarządzić?

Obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów prawa

Dla przypomnienia – jeszcze do niedawna, za oddanie krwi pracownikowi przysługiwał jeden dzień wolny od pracy. W styczniu 2021 r., w związku z epidemią COVID-19, ustawodawca uznał, że oddanie krwi lub osocza, uprawniać będzie dawcę do dwóch dni zwolnienia od pracy. Według ówczesnych zapowiedzi, zwiększony wymiar zwolnienia miał przysługiwać wyłącznie przez czas określony, tj. do czasu trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Jednakże, 20 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz.U.2023.650), która zmieniła ustawę z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U.2023.318, dalej „ustawa o krwi”).

Cały artykuł Justyny Tyc-Brzosko, Senior Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Magazynie HR na szpilkach, dostęny na stronie wydawcy.

Bądź na bieżąco z DZP