19.04.2024

Autorzy:

Praktyki:

Specjalizacje:

Tomasz Michalczyk zwraca uwagę na kwestie w prawie zamówień publicznych, które wymagają uregulowania, odnosi się również do proponowanych zmian dot. raportowania ESG.

Jakich regulacji wymaga prawo zamówień publicznych?

Pilnego uregulowania wymaga problem zabezpieczania roszczeń wykonawców. Precyzując, w przypadku wszczęcia postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą, zamknięta zostaje możliwość zawarcia umowy aż do wyroku. Gdy wyrok zostanie wydany, fakt wniesienia skargi nie wstrzymuje natomiast zawarcia umowy. Sytuację z pewnością ułatwiłoby umożliwienie przez jedyny sąd zamówień publicznych, czyli Sąd Okręgowy w Warszawie, dopuszczenie możliwości występowania z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia. Na wniosek skarżącego sąd udzielałby zabezpieczenia, które zazwyczaj sprowadzałoby się do zakazu zawarcia umowy o zamówienie publiczne do momentu rozpatrzenia skargi.

Obecnie jest to jedynie walka o przekonanie, ponieważ po wyroku KIO zamawiający może zawrzeć umowę i często ją zawiera, zatem wniesienie skargi po zawarciu umowy przez wykonawcę nie jest zasadne. Jedyny efekt jaki wykonawca osiągnie to fakt, że ewentualnie sąd przyzna rację, że wyrok KIO był błędny i należy go zmienić, ale umowa jest już wtedy zawarta i nie ma możliwości odzyskania tego zamówienia. Można jedynie z takim wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie próbować występować z roszczeniami odszkodowawczymi.

(...)

Cała rozmowa z Tomaszem Michalczykiem, Partnerem, ekspertem prawa zamówień publicznych dostępna w serwisie Rzeczpospolitej.