Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Jak reagować, gdy pacjent nagrywa lekarza

04.11.2015

Zdecydowana większość produkowanych dzisiaj kieszonkowych urządzeń elektronicznych, takich jak telefon lub odtwarzacz muzyczny ma wmontowaną kamerę bądź przynajmniej dyktafon. Dzięki temu posługiwanie się tą technologią jest powszechne i coraz prostsze dla rosnącej liczby użytkowników. Efekt jest taki, że coraz częściej zdarza się, iż pacjent postanawia nagrać swoją wizytę u lekarza. Najczęściej lekarz jest zaskoczony taką sytuacją i nie wie, jak ma zareagować lub zabezpieczyć się przed pacjentem.

Chęć nagrania przebiegu wizyty przez pacjenta jest często podyktowana jego obawą przed popełnieniem przez lekarza błędu medycznego, naruszenia procedury lub innego zaniedbania, które mogłoby doprowadzić do niechcianego przez niego skutku, jak uszczerbek lub szkoda na zdrowiu.

Jakie mogą być scenariusze wydarzeń, gdy pacjent zechce zarejestrować swoją wizytę u lekarza? Te różne okoliczności są o tyle ważne, że często mogą wpłynąć na to, czy takie nagranie będzie mogło zostać wykorzystane przeciwko lekarzowi lub podmiotowi leczniczemu przez sądem.

Pełna treść artykułu dostępna w załączonym pliku PDF.

Źródło: Puls Medycyny, 4 listopada 2015

Bądź na bieżąco z DZP