Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Ustawa inwestycyjna może stać się "matką" specustaw budowlanych

06.10.2017

Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury przekazało do konsultacji publicznych projekt tzw. ustawy inwestycyjnej, która ma uprościć proces inwestycyjno-budowlany. Nowe prawo ma zachęcić do realizacji przedsięwzięć i ułatwić realizację takich projektów jak chociażby Centralny Port Komunikacyjny.

  • Poziom inwestycji wciąż nie wrócił do wartości sprzed 2015 r.
  • Podobne cele, czyli pobudzenie i ułatwienie ich realizacji, przyświecały także projektowi Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (KUB), który MIB skierowało do konsultacji publicznych we wrześniu 2016 r.

KUB jest jednak tak kompleksową regulacją, że do dziś nie poznaliśmy finalnej wersji projektu, ani nawet daty złożenia tego projektu w Sejmie - wskazał Jerzy Sawicki, radca prawny w Praktyce Infrastruktury i Energetyki kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. 

- Nie sposób pozbyć się wrażenia, że ustawa inwestycyjna to pragmatyczny kompromis pomiędzy ambitnymi założeniami KUB a rzeczywistością, która wymaga szybkiego usprawnienia tzw. wąskich gardeł procesu inwestycyjnego i punktowej nowelizacji kilku istotnych ustaw - ocenił. 

Dlatego - w opinii Sawickiego - projekt nowej ustawy to zbiór kilkunastu niekoniecznie powiązanych ze sobą rozwiązań regulacyjnych, które wprowadzają nowe instytucje prawne albo modyfikują obowiązujące przepisy.

Pełna treść artykułu jest dostępna na stronie: http://budownictwo.wnp.pl/ustawa-inwestycyjna-moze-stac-sie-matka-wszystkich-specustaw-budowlanych,307800_1_0_0.html 

Źródło: budownictwo.wnp.pl, 6 października 2017

Bądź na bieżąco z DZP