Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

To nie wstyd wspierać rodzime firmy

16.05.2017

Autorzy:
Dr Bartosz Marcinkowski

Uczestnicy sesji poświęconej dyplomacji ekonomicznej ocenili jakość wsparcia polskich przedsiębiorstw przez władze państwowe i służby dyplomatyczne

Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Selena FM, mówił o współpracy z resortem spraw zagranicznych. — Piłem szampana z sześcioma ostatnimi szefami MSZ. 15 lat współpracy z tym resortem oceniam dobrze. Dlatego apeluję — wspierajmy naszą gospodarkę bez względu na sympatie polityczne, bo ona tworzy nasz dochód narodowy i podatki — mówił Krzysztof Domarecki.

Trudniej poza Europą

— Z naszych obserwacji wynika, że polscy przedsiębiorcy czują się już w miarę komfortowo na rynkach Unii Europejskiej. Staramy się więc zachęcać firmy, by wychodziły poza tę biznesową europejską oczywistość — mówił Cezariusz Kwaterski naczelnik departamentu współpracy ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Podkreślał, że rynki pozaeuropejskie są znacznie trudniejsze, chociażby ze względu na większe odległości, wyższy poziom ryzyka i trudniejszy dostęp do informacji. Źródłem dodatkowych problemów są odmienne systemy prawne, a także czasami — mówiąc kolokwialnie — nie dość ścisłe przestrzeganie zasad gospodarki rynkowej czy CSR. Dlatego działalność na tych rynkach wiąże się ze znacznie większym ryzykiem, a przedsiębiorcy oczekują zupełnie innego wsparcia niż w Europie.

O rozpoczęciu działalności na Filipinach i pomocy, na jaką mogła liczyć Grupa Pietrucha ze strony wydziału handlowego ambasady w Kuala Lumpur, opowiadał Jerzy Pietrucha, prezes tej firmy. — Rozpoczęcie działalności na rynkach wschodzących niesie ze sobą dość duże koszty. To nie tylko wydatki na wyjazdy, ale przede wszystkim czas potrzebny na znalezienie i weryfikację kontrahentów. Od początku tworzenia joint venture mogliśmy liczyć na pomoc polskiej administracji. W otwarciu firmy uczestniczyła pani wiceminister. Takie działania uwiarygodniają nas w oczach partnerów i lokalnych władz — ocenił Jerzy Pietrucha.

Pełna treśc artykułu jest dostępna na stronie: https://www.pb.pl/to-nie-wstyd-wspierac-rodzime-firmy-861568

Źródło: Puls Biznesu, 16 maja 2017

Bądź na bieżąco z DZP