Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Unijne dyrektywy można już stosować choć nie są wdrożone

01.12.2015

Zdaniem ekspertów, choć nie wdrożyliśmy jeszcze unijnych norm dotyczących zamówień publicznych, niektóre z nich można już stosować.

Mamy czas do kwietnia na wdrożenie nowych unijnych dyrektyw dotyczących zamówień publicznych. Zdaniem wielu ekspertów część tych norm można stosować już dziś. Pomoc w wykładni Wojciech Hartung, ekspert zajmujący się zamówieniami publicznymi w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, powołuje się na opinię rzecznika generalnego Niila Jaaskinena z 8 września tego roku. – Wskazał on, że już dzisiaj jest możliwe interpretowanie obowiązujących w prawie krajowym przepisów w świetle norm nowych dyrektyw, jeśli nie wprowadzają one regulacji sprzecznych z dotychczasowymi, lecz jedynie kodyfikują orzecznictwo – mówi Wojciech Hartung. Elżbieta Gnatowska, ekspert z Instytutu Allerhanda, również zwraca uwagę, że nowe przepisy należy stosować ostrożnie – w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z prawem krajowym. I jako pomoc w interpretacji przepisów krajowych (np. dotyczących zmiany umowy). 

Pełna treść artykułu jest dostępna na stronie: http://www.rp.pl/Firma/312019997-Zamowienia-publiczne-unijne-dyrektywy-mozna-juz-stosowac-choc-nie-sa-wdrozone.html&template=restricted 

Źródło: Rzeczpospolita, 1 grudnia 2015

Bądź na bieżąco z DZP