Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Problemy z wyliczaniem odszkodowania za inwestycje sieciowe

07.03.2013

Autorzy:
Paweł Grzejszczak

Trwają prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych, jedną z najważniejszych trudności w trakcie prac jest ustalenie algorytmu wyliczania odszkodowań dla właścicieli nieruchomości. To doprowadziło do impasu w pracach nad projektem ustawy w Radzie Ministrów - mówi Paweł Grzejszczak, partner w kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka.

Trwają prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych. Jedną z najważniejszych trudności w trakcie prac nad tą ustawą okazało się wprowadzenie algorytmu wyliczania odszkodowań dla właścicieli nieruchomości. Z jakiego rodzaju problemami mamy tu do czynienia?
- To jedna z najbardziej spornych kwestii, które towarzyszą pracom nad tą ustawą, przy czym dyskusja nie dotyczy tylko kwestii konstrukcji algorytmu ustawowego, ale samej jego dopuszczalności. Przeciwnicy ustawy wręcz zarzucają niekonstytucyjność proponowanych w tym zakresie rozwiązań przywołując argument, iż proponowane zasady ustalania odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu naruszają zasadę słusznego odszkodowania wyrażoną w art. 21 ust. 2 Konstytucji.
Zwolennicy proponowanych rozwiązań podnoszą, iż nie można interpretować Konstytucji w ten sposób, iż zakazuje ona wprowadzenia jakiejkolwiek zestandaryzowanej metody wyceny prawa do odszkodowania. Posługiwanie się obecnie stosowanymi dla wyliczenia odszkodowań zindywidualizowanymi operatami szacunkowymi nie zostało przecież usankcjonowanie norma konstytucyjną, jako wymóg, od którego nie ma odstępstwa.

Źródło: www.wnp.pl, 7 marca 2013
Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF

 

 

Bądź na bieżąco z DZP