Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

RODO: powstaje kodeks dla placówek medycznych

19.01.2018

Autorzy:
Piotr Najbuk

Kodeks dla ochrony zdrowia ma doprecyzować regulacje zawarte w unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych RODO oraz ułatwić administratorom danych osobowych ich interpretację - wyjaśnia mecenas Piotr Najbuk z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Placówki medyczne na terenie całej Unii Europejskiej od 25 maja 2018 roku będą zobowiązane do stosowania nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych (RODO). Czy tworzenie kodeksu to obowiązek wynikający z RODO?

Nie jest to obowiązek, ale możliwość. W art. 40 rozporządzenia państwa członkowskie, organy nadzorcze, Europejska Rada Ochrony Danych oraz Komisja zachęcają do sporządzania kodeksów postępowania mających pomóc we właściwym stosowaniu rozporządzenia - z uwzględnieniem specyfiki różnych sektorów dokonujących przetwarzania oraz szczególnych potrzeb mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Pełna treść artykułu jest dostępna na stronie: https://www.zdrowie.abc.com.pl/aktualnosci/rodo-w-ochronie-zdrowia-powstaje-kodeks-dla-placowek-medycznych,118275.html 

Źródło: Wywiad Magdaleny Okoniewskej z Piotrem Najbukiem, www.zdrowie.abc.com.pl, 19 stycznia 2018

Bądź na bieżąco z DZP