Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Min. Zdrowia odmawia leczenia śmiertelnie choremu dziecku

20.01.2017

Mimo przegranej przed NSA Ministerstwo Zdrowia wydało dzisiaj decyzję, którą odmówiło wydania zgody na refundację leku Translarna dla cierpiącego na postępującą chorobę genetyczną Pawła. U podstaw decyzji Ministerstwa leży m.in. ocena skuteczności klinicznej i praktycznej stosowania Translarny w leczeniu choroby, na którą cierpi wnioskujący o refundację ośmioletni pacjent. Ponadto, Ministerstwo wskazało na znaczne koszty leczenia Translarną oraz na istniejące alternatywne leki.

Przypomnijmy, że 6 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, którym udało się doprowadzić do korzystnej dla pacjentów, prokonstytucyjnej wykładni ustawy refundacyjnej i tym samym przełamać dotychczasową linię orzeczniczą NSA w tego typu sprawach. Przygotowana przez kancelarię DZP argumentacja dotycząca bezpośredniego stosowania konstytucji i konieczności jej uwzględnienia w toku interpretacji art. 39 Ustawy refundacyjnej została zaakceptowana przez NSA. Sąd przychylił się do argumentacji przygotowanej przez prawników z Praktyki Life Sciences DZP - Martę Balcerowską, Associate, Szymona Łajszczaka, Associate, Annę Hlebicką-Józefowicz, Associate, i Sabinę Sztabę, Associate.

Komentarz eksperta

Marta Balcerowska, Radca prawny, pełnomocnik mamy Pawła w sprawie

Dzisiejsza decyzja jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Liczyłam, że Ministerstwo wykonując wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wyda zgodę na refundację leku. Zgodnie z moją najlepszą wiedzą, Translarna jest jedynym dostępnym na rynku lekiem nowej generacji pozwalającym skutecznie walczyć z chorobą, na którą cierpi Paweł. Wskazane przez Ministerstwo alternatywne sposoby leczenia nie są de facto alternatywą, lecz dodatkowym, niestety nie w pełni skutecznym sposobem leczenia, w dodatku podjętym przez pacjenta, czego Ministerstwo powinno mieć świadomość. Dokumentacja medyczna stanowi bowiem część akt sprawy. Odnosząc się z kolei do kosztów leczenia to nie ulega wątpliwości, że są one znaczne. Z tego właśnie względu pacjent wnioskował o refundację kosztów leczenia. W przeciwnym razie terapia jedynym dostępnym na rynku i skutecznym lekiem nie jest w ogóle osiągalna. Kluczową kwestią jest natomiast prawidłowość zastosowania przez Ministerstwo kryteriów i przepisów, które legły u podstaw odmowy refundacji. Naszą wątpliwość budzi możliwość powołania się na nie w ocenianej sprawie.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu Klary Klinger (Dziennik Gazeta Prawna, 8 lutego 2017) - To nie jest kraj dla chorych dzieci. Urzędnicy szukają kolejnych powodów, by nie płacić za leczenie

Bądź na bieżąco z DZP