Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

TSUE - istotne rozstrzygnięcie dot. transferu danych osobowych do USA

16.07.2020

16 lipca 2020 r. zapadło w TSUE bardzo istotne rozstrzygnięcie dot.:

  1. Programów „Privacy Shield”
  2. Stosowania standardowych klauzul umownych

TSUE uznał, że Privacy Shield jako mechanizm legalnego transferu danych osobowych z Europy do USA jest nieważny. Wszędzie tam, gdzie stosowany jest ten mechanizm musi zatem dojść do korekty podejścia. Często ten mechanizm był wykorzystywany do transferu danych w obszarze marketingu, wsparcia IT, nowoczesnych aplikacji. Zwracamy uwagę aby zweryfikować również czy gdzieś w łańcuchu przetwarzania na dalszym etapie, ten mechanizm nie był wykorzystywany.

Co do standardowych klauzul umownych – ten instrument został utrzymany. TSUE wskazał jednak na obowiązek badania poziomu ochrony danych osobowych w państwie, do którego ma nastąpić transfer na podstawie klauzul. Na ten moment jest za wcześnie aby ocenić jak ten wymóg będą egzekwować organy nadzorcze. Nasze pierwsze wątpliwości dotyczą tego czy SCC będzie można stosować „automatycznie” do transferu danych osobowych do USA.

Wyrok w dalszym ciągu analizujemy. Całość dostępna tutaj: https://noyb.eu/en/cjeu?fbclid=IwAR3vcFuF8HpwR0avQJJ9bo-x0kOFVQRAH3mV-ldX_is7DUZOlkdt528SPVg

Jesteśmy do Państwa dyspozycji aby omówić konkretne przypadki i wątpliwości.

Bądź na bieżąco z DZP