Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

Przyspieszenie prac nad negocjacjami w ramach Grupy Wyszechradzkiej

31.01.2018

Autorzy:

Michał Czarnuch
Marcin Pieklak

Praktyka:

Life Sciences

Specjalizacje:

Prawo farmaceutyczne

W zeszłym roku na naszym Life Sciences La Blog informowaliśmy Państwa o planach współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej w zakresie wspólnego ustalania cen produktów leczniczych (https://www.dzp.pl/blog/pharma/deklaracja-wspolnych-negocjacji-cenowych-lekow-w-ramach-grupy-wyszehradzkiej/). W marcu 2017 r. przedstawiciele Ministerstw Zdrowia Węgier, Słowacji, Chorwacji i Litwy, a następnie również Słowenii, podpisali Memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze uczciwych i przystępnych cen produktów medycznych.

Dokument ma charakter deklaracji politycznej, jednak obecnie intensyfikowane są prace nad wprowadzeniem jego założeń w życie. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Ministerstwa Zdrowia w pierwszym kwartale 2018 r. planowane jest skierowanie do firm farmaceutycznych zaproszeń do rozmów w sprawie pilotażowych wspólnych negocjacji.

Jednocześnie nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pierwsze spotkania z firmami mają odbyć się na początku marca w Bratysławie. Najprawdopodobniej spotkania te będą miały na celu wypracowanie zasad negocjacji akceptowalnych dla obu stron. Jednakże nie możemy wykluczyć, że w ich trakcie pojawią się również pierwsze dyskusje cenowe.

Kancelaria DZP od początku monitoruje prace nad współpracą w zakresie polityki lekowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, zapoczątkowaną w 2016 r. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Bądź na bieżąco z DZP