Co słychać w DZP?

Nasze aktualne projekty.

Sukces DZP doceniony w rankingu DGP

13.12.2010

Autorzy:
Artur Nowak

13 grudnia Dziennik Gazeta Prawna w dodatku Tygodnik Podatkowy opublikował ranking dziesięciu najważniejszych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych wydanych w 2010 roku. Mamy ogromną przyjemność i satysfakcję poinformować, że w rankingu wymieniony został wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 583/10) wydany w prowadzonej przez kancelarię DZP sprawie dotyczącej zwrotu nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego przy łączeniu spółek.

Postępowanie dotyczyło zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z dokonaniem tzw. połączenia odwrotnego. Organy podatkowe, obu instancji, odmówiły zwrotu podatku stojąc na stanowisku, iż podwyższenie kapitału zakładowego, pomimo iż stanowiło jedynie element procesu łączenia spółek, podlega opodatkowaniu PCC. Zdaniem organów fakt, iż zamierzonym efektem i ostatecznym skutkiem połączenia było obniżenie kapitału zakładowego, nie miał znaczenia.

W wyniku rozpatrzenia skargi WSA w Warszawie uznał stanowisko organów podatkowych za niezasadne. Sąd stwierdził, iż jeżeli w wyniku połączenia spółek dochodzi najpierw do podwyższenia kapitału zakładowego, a następnie jego obniżenia poniżej pierwotnej wysokości, to taka czynność nie podlega opodatkowaniu PCC. Tym samym czynnością podlegającą prawnej ocenie z punktu widzenia podatkowego jest połączenie spółek jako cały proces złożony z poszczególnych etapów, a nie jedynie jego fragment.

Klienta w przedmiotowym postępowaniu reprezentował Artur Nowak, Radca Prawny, Partner w naszej kancelarii.

Bądź na bieżąco z DZP