04.02.2022
Autorzy:
- Marcin Krakowiak
- Daniel Chojnacki
- Tymon Grabarczyk
- Klaudia Skubiszak
- Marta Rusakiewicz
Praktyki:
Specjalizacje:
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki DZP doradzali PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w precedensowym sporze międzynarodowym, który został zakończony podpisaniem 3 lutego 2022 r. w Pradze umowy międzynarodowej przez premierów Polski i Czech.
Kancelaria DZP doradzała PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w związku z pierwszym w historii sporem pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska. Nasze doradztwo obejmowało m.in. negocjacje poprzedzające zawarcie umowy międzynarodowej w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie.
Spór pomiędzy Polską a Czechami o Kopalnię Węgla Brunatnego w Turowie trwał od lutego 2021 r. Czesi wnieśli wówczas skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE wraz z wnioskiem o zastosowanie wobec Polski środka tymczasowego w postaci nakazu wstrzymania wydobycia. We wrześniu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie nakładające na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia.
Podpisana 3 lutego umowa międzynarodowa zakłada m.in. polubowne zakończenie sporu Polski i Czech przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, bieżącą współpracę w dziedzinie ochrony środowiska, wieloaspektowy monitoring środowiskowy (wód podziemnych, hałasu, jakości powietrza) oraz powstanie niezależnego mechanizmu ekspertów.
Z ramienia DZP klientowi doradzali specjaliści z Praktyki Infrastruktury i Energetyki: Marcin Krakowiak, Partner, Daniel Chojnacki, Counsel, Tymon Grabarczyk, Associate, Klaudia Skubiszak, Associate oraz Marta Rusakiewicz, którzy współpracowali z prawnikami z Departamentu Prawa i Zarządzania Korporacyjnego PGE S.A.
.