01.03.2023
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Debata z udziałem Aleksandry Auleytner, szefowej Praktyki IP&TMT, na temat systemów sztucznej inteligencji tj.: ChatGPT, MidJourney, czy DALL-E, wykorzystywanych do tworzenia nowych treści, w tym tekstu, obrazów, dźwięku i filmów.
ChatGPT i inne systemy sztucznej inteligencji - wyzwania prawne
Upowszechnienie się takich narzędzi jak ChatGPT, MidJourney czy DALL-E, których działanie opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, rodzi liczne pytania nie tylko o autorstwo generowanych w ten sposób treści, ale także o zakres odpowiedzialności producenta wobec efektów współpracy "twórcy" oraz narzędzia. Powszechna dostępność generatorów sztucznej inteligencji sprawiła, że dyskusja z poziomu teoretycznego przeniosła się na pole praktyczne, stając się wyzwaniem w takich obszarach jak biznes czy edukacja.
- Czy proces uczenia maszynowego narusza prawa autorów dzieł użytych do treningu tych narzędzi?
- Czy temu, kto wygenerował dzieło przy użyciu takiego narzędzia, przysługują prawa do tego dzieła?
- Jaki jest zakres praw producenta narzędzia do wygenerowanych dzieł?
Konferencja Generative AI - aspekty prawne i praktyczne
O konieczności pilnego wypracowania stanowiska wobec wyzwań stawianych przez platformy sztucznej inteligencji świadczą toczące się już pierwsze procesy sądowe pomiędzy twórcami dzieł użytych do treningu systemów generative AI a ich producentami. Dlatego, z inicjatywy Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii oraz kancelarii Bird&Bird, 1 marca odbędzie się konferencja "Generative AI - aspekty prawne i praktyczne", w której weźmie udział Aleksandra Auleytner, Partner z Praktyki IP&TMT. Zaproszeni eksperci spróbują wypracować praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z systemów tak, by znaleźć rozwiązania dla omawianych problemów w duchu dążenia do porozumienia i kompromisu.
Szczegóły spotkania na stronie organizatora.