03.10.2023
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Aleksandra Auleytner, Partner i Szefowa Praktyki IP&TMT, podczas wydarzenia poprowadzi panel dyskusyjny poświęcony wprowadzeniu do regulacji prawnych w zakresie dezinformacji.
Zjawisko dezinformacji w przestrzeni publicznej stale przybiera na sile. Rozwój technologii i sztucznej inteligencji oraz ich powszechność dodatkowo wzmaga procesy związane produkcją i z szerzeniem się tego zjawiska. Choć próby przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się misinformacji i dezinformacji są podejmowane na wielu poziomach, problem zdaje się narastać.
Mierząc się z wyzwaniem Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii wraz z Wydawnictwem C.H.Beck zaprasza do udziału w dyskusji na temat możliwości i potrzeb prawnych w zakresie regulacji zmierzających do zabezpieczenia społeczeństw przed skutkami dezinformacji.
Wydarzenie zaplanowane na 3 października w formule online będzie ważnym głosem w dyskusji prawniczej. Eksperci przedstawiają informacje na temat działań dezinformacyjnych, szczególnie w polskiej infosferze, oraz środków prawnych wykrywania i zwalczania dezinformacji. Omówią także aspekty społeczne związane z tymi zjawiskami, takie jak wpływ na procesy demokratyczne, destabilizacja społeczeństwa czy naruszanie prywatności.
Podczas konferencji omówione zostaną m.in.:
- obowiązki mediów w zwalczaniu dezinformacji – wnioski i wyzwania praktyczne,
- efekty działań polskich i europejskich regulatorów mediów w zakresie zwalczania dezinformacji,
- regulacje dotyczące dezinformacji w kontekście obowiązków wynikających z Aktu o Usługach Cyfrowych,
- regulacje w zakresie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej,
- reguły walki z dezinformacją wynikające z kodeksów branżowych w sprawie przeciwdziałania nielegalnemu nawoływaniu do nienawiści w Internecie i zwalczania dezinformacji,
- zasady zwalczania dezinformacji w kontekście swobody wypowiedzi – jak zachować równowagę między kontrolą rozprzestrzeniania się dezinformacji a wolnością słowa,
- zagadnienie generatywnej sztuczna inteligencja i dezinformacja – czy dotychczasowe i projektowane regulacje są wystarczające,
- regulacje w zakresie ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa a kampanie dezinformacyjne, fake news i digital cloning.
Aleksandra Auleytner, Partner i Szefowa Praktyki IP&TMT, poprowadzi pierwszy panel dyskusyjny poświęcony wprowadzeniu do regulacji prawnych w zakresie dezinformacji. Dyskutantami w panelu będą:
- Martyna Czapska, Baker McKenzie,
- Xawery Konarski, TKP,
- Mateusz Mrozek, NASK,
- Marcin Olender, Google,
- Zbigniew Okoń, Rymarz Zdort Maruta.
Podczas panelu eksperci przedstawią m.in. unijne podejście do regulacji w zakresie dezinformacji, próby przeciwdziałania temu zjawisku na poziomie branżowym oraz wpływ rozwoju AI na poziom dezinformacji. Tematem rozmowy będzie także definicja reklamy i nowe obowiązki dla partii politycznych, wydawców i branży marketingu cyfrowego w kontekście rozporządzenia ws przejrzystości i targetowania reklamy politycznej oraz rezolucje Parlamentu Europejskiego dotyczące obcych ingerencji w procesy demokratyczne UE.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie organizatora.