Katarzyna Kuźma

Partner

"Praca z doświadczonym i zaangażowanym zespołem to wielka przyjemność. To także możliwość rozwiązywania najbardziej skomplikowanych problemów i proponowania klientom skutecznych rozwiązań prawnych."

vcard katarzyna.kuzma@dzp.pl
 • Kieruje pracami wieloosobowych zespołów zamówień publicznych oraz ochrony środowiska specjalizując się w prawie polskim i unijnym. 
 • Doradza w skomplikowanych projektach inwestycyjnych realizowanych przy zastosowaniu struktur partnerskich (PPP, koncesje) lub innych modeli współpracy publiczno-prywatnej, w szczególności z udziałem podmiotów zagranicznych.
 • Doradza podmiotom prywatnym i publicznym na wszystkich etapach postępowań o udzielenie zamówień publicznych, w tym w zakresie wnoszenia środków ochrony prawnej oraz w obszarze realizacji umów o zamówienie publiczne.
 • Posiada bogate doświadczenie w doradztwie na rzecz klientów z sektorów budowlanego, energetycznego i gospodarki odpadami, m.in. w zakresie realizacji inwestycji infrastrukturalnych, jak również sektora usług komunalnych.
 • Wspiera przedsiębiorców zarówno na etapie analiz prawnych skutków projektowanych zmian legislacyjnych w obszarze zamówień publicznych i ochrony środowiska, jak i w trakcie samych prac.
 • Od wielu lat strategicznie doradza przedsiębiorcom zagranicznym wchodzącym na rynek polski, jak również przedsiębiorcom polskim zainteresowanym rozwojem za granicą.
 • Kieruje pracami zespołu zajmującego się obsługą klientów hiszpańskojęzycznych (przez sześć lat pracowała w renomowanych kancelariach hiszpańskich).
 • Prelegentka na wielu seminariach i konferencjach dotyczących problematyki związanej z inwestycjami infrastrukturalnymi i polsko-hiszpańską wymianą gospodarczą.
 • Wiceprezes Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
 • Wiceprezes Rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.
 • Członek w International Association of Young Lawyers.
 • Członek Izby Adwokackiej w Barcelonie i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

artykuły powiązane

Przetargowe kontrowersje w ustawie antykorupcyjnej

05.11.2017

Projekt ustawy o jawności życia publicznego wprowadza dodatkową, nieznaną obecnie Prawu zamówień publicznych przesłankę wykluczenia z przetargów - komentuje Katarzyna Kuźma.

cały tekst

Wykluczenie z przetargu bez realnych zarzutów

30.10.2017

Projekt ustawy o jawności życia publicznego, w zakresie, w jakim ingeruje w zamówienia publiczne, wydaje się sprzeczny z prawem unijnym – pisze Katarzyna Kuźma.

cały tekst

PZP - konsekwencje wyroku TSUE w sprawie Esaprojekt - Katowice

26.10.2017

26 października w Katowicach odbędzie się seminarium "PZP - konsekwencje wyroku TSUE w sprawie Esaprojekt". Spotkanie poprowadzą Katarzyna Kuźma, Wojciech Hartung i dr hab. prof. UŚ Michał Kania.

cały tekst

Ku nowoczesnej i innowacyjnej ekonomii - seminarium w Madrycie

17.10.2017

17 października w Madrycie odbędzie się seminarium poświęcone możliwościom inwestycyjnym w Polsce. Zapraszamy wszystkie firmy zainteresowane inwestycjami na polskim rynku.

cały tekst

PZP - konsekwencje wyroku TSUE w sprawie Esaprojekt - Warszawa

12.10.2017

12 października wraz z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa organizujemy śniadanie biznesowe pt. "PZP - konsekwencje wyroku TSUE w sprawie Esaprojekt".

cały tekst

Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

11.10.2017

Eksperci i praktycy zajmujący się zamówieniami publicznymi spotkali się na debacie poświęconej funkcjonowaniu środków ochrony prawnej z zakresu PZP w Polsce oraz innych krajach UE.

cały tekst

Debata Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych

28.09.2017

W czasie debaty prezentowany będzie raport "Funkcjonowanie środków ochrony prawnej w krajach UE", a w wydarzeniu udział wezmą Katarzyna Kuźma i Wojciech Hartung.

cały tekst

PZP - konsekwencje wyroku TSUE w sprawie Esaprojekt - Gdynia

14.09.2017

14 września w Gdyni odbędzie seminarium dot. konsekwencji wyroku TSUE w sprawie Esaprojekt. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Kuźma, Wojciech Hartung i Tomasz Michalczyk.

cały tekst

Opportunities and threats for Chinese contractors

12.09.2017

Together with the China Council for the Promotion of International Trade we are pleased to invite you to a business seminar on public procurement in Poland, which will be held on 12 September.

cały tekst

Wina we wprowadzeniu w błąd - przesłana wykluczenia

30.08.2017

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-387/14 Esaprojekt komentują Katarzyna Kuźma i Wojciech Hartung z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

cały tekst

Udział konsorcjów w postępowaniach o zamówienie

24.08.2017

Wskazanie przez członka konsorcjum, że uczestniczył w wykonaniu zamówienia publicznego, nie oznacza jeszcze, że może wykazać się on doświadczeniem. Musi faktycznie brać w nim udział.

cały tekst

Uzupełnianie i wyjaśnianie dokumentów

28.07.2017

Punktem wyjścia do rozważań na temat wyroku\ w sprawie C-387/14 powinno byç przypomnienie, że Trybunał interpretował zapisy nieobowiązującej już dzisiaj dyrektywy 2004/18/WE.

cały tekst

Doświadczenie konsorcjum a członków konsorcjum

27.06.2017

Komentowany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie C-387/14 Esaprojekt wywołuje zrozumiałe emocje wśród wykonawców zamówień publicznych.

cały tekst

Unijny Trybunał może przemodelować polskie konsorcja

16.06.2017

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiej spółki Esaprojekt (C-387/14) może istotnie wpłynąć na praktykę udziału konsorcjów w postępowaniach o zamówienie publiczne.

cały tekst

Prawnicy chcą pomóc w zmianach systemu zamówień publicznych

29.05.2017

Nowelizacja prawa zamówień publicznych miała dostosować polskie przepisy do prawa unijnego. Czas zmienić system zamówień publicznych z uwzględnieniem polskiej specyfiki.

cały tekst

Samorząd gospodarczy w zamówieniach publicznych

19.05.2017

Ostatnio obserwujemy, że organizacje samorządu gospodarczego częściej korzystają z prawa do odwołania. Z drugiej strony KIO przez literalne stosowanie przepisów ogranicza taką możliwość.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "Konsorcjum - razem lepiej?"

26.04.2017

26 kwietnia zapraszamy na śniadanie biznesowe pt. "Konsorcjum - razem lepiej?". Spotkają się z Państwem: Katarzyna Kuźma, Tomasz Darowski, Paweł Lewandowski i Krzysztof Dyba.

cały tekst

Seminarium "Jak przeprowadzić procedurę zakupu taboru?"

20.04.2017

W dniach 20 i 25 kwietnia organizujemy seminarium pt. "Jak skutecznie przeprowadzić procedurę zakupu taboru?", które poprowadzą Katarzyna Kuźma i Michał Wojciechowski.

cały tekst

Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych

29.03.2017

29 marca odbędzie się Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych. W spotkaniu udział weźmie Katarzyna Kuźma, Partner w Praktyce Infrastruktury i Energetyki.

cały tekst

Konferencja "Nowelizacja ustawy PZP"

21.03.2017

21 marca w Warszawie odbędzie się konferencja "Nowelizacja ustawy Prawa Zamówień Publicznych - istotne zmiany i zastosowanie praktyczne przepisów w sektorze energetycznym".

cały tekst

Poszukiwanie nowych kryteriów pozacenowych

15.03.2017

Po nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca, obserwujemy wśród zamawiających wzmożone poszukiwania pomysłów na pozacenowe kryteria oceny ofert.

cały tekst

Seminarium "Zamówienia publiczne po nowelizacji"

28.02.2017

28 lutego odbędzie się seminarium "Zamówienia publiczne po nowelizacji - pierwsze doświadczenia z perspektywy wykonawców". W spotkaniu udział wezmą Katarzyna Kuźma i Wojciech Hartung.

cały tekst

Katarzyna Kuźma jedną z założycielek Stowarzyszenia PZP

08.02.2017

3 lutego powstało Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych. Członkiem założycielem jest m.in. Katarzyna Kuźma, która została także Wiceprezesem Stowarzyszenia.

cały tekst

DZP dołącza do Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

09.01.2017

Nasza kancelaria została przyjęta w poczet członków IGEiOŚ. Wierzymy w korzystną dla obu stron współpracę w działaniu na rzecz stabilnego rozwoju energetyki oraz ochrony środowiska.

cały tekst

Spanish Desk de DZP celebra su 10° aniversario

10.12.2016

Muchas gracias por su asistencia a la celebración del décimo aniversario de nuestro Spanish desk. Fue un placer contar con la agradable presencia de amigos y clientes.

cały tekst

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2016

05.12.2016

5 grudnia odbędzie się 2. edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016, którego DZP jest Partnerem. W spotkaniu wezmą też udział nasi eksperci.

cały tekst

"Pierwsze doświadczenia w stosowaniu znowelizowanego PZP"

14.11.2016

14 listopada zapraszamy na kolejne warsztaty organizowane w ramach akcji "Zmieniamy zamówienia publiczne", które poprowadzą Katarzyna Kuźma i Michał Wojciechowski.

cały tekst

Spanish Desk w kancelarii DZP ma już 10 lat!

10.11.2016

10 lat temu z myślą o klientach hiszpańskojęzycznych rozwijających biznes w Polsce oraz o rodzimych firmach inwestujących w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej, powstał Spanish Desk.

cały tekst

Konferencja "Nowe Prawo Zamówień Publicznych"

28.10.2016

28 października odbędzie się konferencja "Nowe Prawo Zamówień Publicznych - Praktyka stosowania przepisów". W spotkaniu udział weźmie nasza ekspertka, Katarzyna Kuźma.

cały tekst

Jornada Polonia y su nueva estrategia económica

27.10.2016

Tenemos el agrado de anunciarles que DZP organiza junto con Syrena Invest y la Cámara de Comercio de Madrid una jornada para las empresas españolas centrada en las oportunidades en Polonia.

cały tekst

PZP: Fakultatywne przesłanki wykluczenia cz.2

25.10.2016

Fakultatywne przesłanki wykluczenia w zakresie prawa pracy i o zabezpieczeniu społecznym zostały wprowadzone do PZP bez pogłębionej weryfikacji stosownych przepisów.

cały tekst

Firmy zainteresowane startem w przetargach zmieną swoją strategię

24.10.2016

Znowelizowana w lipcu ustawa PZP modyfikuje m.in. zasady udzielania zamówień oraz sposób przygotowania i prowadzenia postępowań, promuje też pozaekonomiczne cele zamówień.

cały tekst

PZP: Fakultatywne przesłanki wykluczenia cz. 1

18.10.2016

Dzięki zmianom wprowadzonym nowelizacją ustawy PZP, która weszła w życie 28 lipca br., zamawiający uzyskał daleko idące uprawnienie do kształtowania warunków udziału w postępowaniu.

cały tekst

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

10.10.2016

W dniach 10-11 października odbędzie się XX Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. W wydarzeniu wezmą udział Wojciech Hartung i Katarzyna Kuźma.

cały tekst

Zamówienia publiczne: Nowe przesłanki wykluczenia

19.08.2016

O kontrakty finansowane ze środków publicznych mogą ubiegać się jedynie przedsiębiorcy, którzy dają gwarancję należytego wykonania umowy z podmiotem publicznym.

cały tekst

Śniadanie DZP dla sektora obronnego

05.07.2016

5 lipca zapraszamy na śniadanie! Porozmawiamy na temat offsetu i wyłączeń stosowania PZP. Prelekcje poprowadzą Katarzyna Kuźma, Małgorzata Darowska i Wojciech Hartung.

cały tekst

Wrocławskie Seminarium dla sektora przemysłowego

09.06.2016

Zapraszamy 9 czerwca seminarium dla sektora przemysłowego. Nasi eksperci poruszą kwestię pozwoleń środowiskowych, awarii przemysłowych czy szkód w środowisku.

cały tekst

Spotkanie eksperckie dot. nowelizacji pzp

31.05.2016

31 maja w Ambasadzie Brytyjskiej odbędzie się spotkanie eksperckie organizowane przez BPCC pt. "Dobre praktyki zakupowe w świetle nowelizacji prawa zamówień publicznych".

cały tekst

DZP | EKG 2016 | Kolejna udana edycja już za nami

30.05.2016

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach była dla DZP bardzo satysfakcjonująca. Ponownie mieliśmy okazję współtworzyć wydarzenie istotne dla rozwoju polskiej gospodarki.

cały tekst

VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

18.05.2016

W dniach 18-20 maja odbędzie się VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, którego ponownie jesteśmy partnerem.

cały tekst

Śniadanie biznesowe dla sektora obronnego

11.05.2016

11 maja odbędzie się kolejne śniadanie dla sektora obronnego. Porozmawiamy o zamówieniach publicznych w sektorze obronnym w związku z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych.

cały tekst

Katarzyna Kuźma ponownie wybrana na wiceprezesa PHIG

15.04.2016

Miło nam poinformować, że Katarzyna Kuźma, Szefowa Spanish Desk w naszej kancelarii, ponownie została wybrana na 2-letnią kadencję wiceprezesa Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.

cały tekst

Zamówienia publiczne 2016. Kierunki wprowadzania zmian

14.04.2016

W dniach 14-15 kwietnia odbędą się warsztaty poświęcone ostatnim zmianom w zamówieniach publicznych. Katarzyna Kuźma i Wojciech Hartung poprowadzą sesję ćwiczeniową!

cały tekst

Benchmarking Public Procurement 2016

30.03.2016

Assessing public procurement systems in 77 economies all over the world - the World Bank Report includes the Polish perspective with i.e. DZP law firm 's lawyers insight.

cały tekst

Co się zmieni w zamówieniach publicznych?

15.03.2016

Przedstawiciele samorządów w przeważającej mierze sprowadzają dyskusję na temat nowego Prawa zamówień publicznych do zagadnień związanych z in house.

cały tekst

Zmiany w zamówieniach publicznych - jak się przygotować?

10.03.2016

Zapraszamy na spotkanie biznesowe, w trakcie którego omówimy najważniejsze zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych. Przewidujemy trzy terminy spotkań - 10, 16 i 23 marca.

cały tekst

Polski Kongres Gospodarczy w Warszawie

27.01.2016

27 stycznia w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Polskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem "Stop biurokratyzmowi!".

cały tekst

Zamówienia publiczne: najpierw implemendacja, potem prace nad ustawą

11.12.2015

11 grudnia odbyła się konferencja prasowa Lewiatana i DZP poświęcona m.in. kwestii implementacji dyrektyw UE dotyczących udzielania zamówień publicznych do polskiego porządku prawnego.

cały tekst

MSP chcą prostszych zamówień publicznych

20.11.2015

Podstawową przeszkodą zniechęcającą sektor MSP do większego zaangażowania się w kontrakty publiczne jest nadmierna biurokratyzacja i wysoce sformalizowane procedury.

cały tekst

Komentarz do Dyrektywy 2014/24/UE w spr. zamówień publicznych już w księgarniach

30.10.2015

Książka naszych ekspertów z Praktyki Infrastruktury i Energetyki - "Dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych. Komentarz" już w księgarniach.

cały tekst

Odpowiedzialność kadry menadżerskiej oraz samej spółki

29.10.2015

Już 29 października zapraszamy Państwa do udziału w śniadaniu biznesowym "Odpowiedzialność kadry menadżerskiej oraz samej spółki - aktualna sytuacja, wyzwania i możliwości ochrony".

cały tekst

DZP z Bankiem Światowym analizują zamówienia publiczne

23.10.2015

Informujemy, że 19 października Bank Światowy opublikował raport pt."Benchmarking Public Procurement 2016", którego współautorami są eksperci Praktyki Infrastruktury i Energetyki.

cały tekst

Katarzyna Kuźma uhonorowana Złotą Odznaką KIG

20.04.2015

16 kwietnia Katarzyna Kuźma podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Madrycie, odebrała Honorową Złotą Odznakę Krajowej Izby Gospodarczej za działalność na rzecz rozwoju Samorządu Gospodarczego.

cały tekst

Chambers Global 2015 wyróżnia DZP

12.03.2015

W opublikowanym właśnie rankingu Chambers Global: The World's Leading Lawyers for Business kancelaria DZP oraz nasi eksperci zostali ponownie rekomendowani.

cały tekst

Spalarnie śmieci będą zyskiwać na znaczeniu?

06.02.2015

Od 6 lutego 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o odpadach. Wprowadza ona zmiany bardzo istotne i kontrowersyjne dla rynku przetwarzania odpadów komunalnych, związane m.in. ze spalarniami oraz innymi instalacjami przetwarzania odpadów

cały tekst

Co nowelizacja zmienia w przetargach

01.10.2014

Nowe przepisy, stare nawyki. Przełomu nie będzie

cały tekst

BAT, czyli Bardzo Aktualny Temat z dziedziny emisji przemysłowych

19.09.2014

5 września 2014 r. weszła w życie ustawa istotnie zmieniająca przepisy dotyczące ochrony środowiska. Z perspektywy polskiego przemysłu duże znaczenie będą miały zmiany w idei najlepszych dostępnych technik (Best Available Techniques – BAT).

cały tekst

DZP law firm distinguished in prestigious global ranking

30.06.2014

The Spanish Desk of the DZP law firm has recently been distinguished in the Corporate/M&A – Foreign Desks category of the prestigious Chambers Global: The World’s Leading Lawyers for Business 2014 ranking.

cały tekst

Dotacje unijne. Jak uniknąć korekty

14.05.2014

Utrata europejskiego wsparcia nie musi być nieuchronna

cały tekst

Chambers Europe po raz kolejny rekomenduje DZP i jej ekspertów

25.04.2014

Wczoraj ukazała się rozszerzona wersja rankingu Chambers & Partners: Chambers Europe. Mamy przyjemność poinformować, że zarówno kancelaria DZP jak i nasi eksperci zostali rekomendowani w 7 kategoriach.

cały tekst

Lepszy mądry wykonawca niż tania bylejakość

22.04.2014

Kryterium najniższej ceny w przetargach powoduje coraz poważniejsze problemy ekonomiczne i inwestycyjne. Wykazał to choćby niedawny raport NIK. A zgodnie z wyrokiem TSUE warto promować m.in. kompetencje.

cały tekst

Spirala zmian pułapką zamówień publicznych

21.03.2014

Konieczna jest zmiana podejścia do zamówień – odejście od utartych schematów myślenia i interpretacji – postulują prawnicy.

cały tekst

Wyróżnienia Chambers Global 2014 dla DZP

13.03.2014

Informujemy, że w opublikowanym właśnie rankingu Chambers Global: The World's Leading Lawyers for Business kancelaria DZP oraz nasi eksperci zostali ponownie rekomendowani.

cały tekst

Konferencja "Ekspansja zagraniczna polskich firm 2014. Kierunki inwestycji i strategiczne rynki eksportowe"

05.12.2013

5 grudnia Ministerstwo Gospodarki, ośrodek analityczny THINKTANK oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na konferencję "Ekspansja zagraniczna polskich firm 2014. Kierunki inwestycji i strategiczne rynki eksportowe".

cały tekst

Zaokrąglać, czy nie zaokrąglać? Oto jest pytanie

22.07.2013

Opłata za gospodarowanie odpadami budzi kontrowersje. W związku z rozpoczęciem uiszczania opłaty przez właścicieli nieruchomości pojawiły się wątpliwości co do konieczności zaokrąglania opłaty do pełnego złotego.

cały tekst

Śmieciowa rewolucja: czy falstart jest nieunikniony

15.05.2013

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że wciąż bardzo duża grupa gmin nie rozstrzygnęła przetargów na odbiór odpadów, a wiele jest takich, które w ogóle nie ogłosiły postępowań.

cały tekst

Katarzyna Kuźma dołączyła do grona Partnerów DZP

01.01.2012

Partnerzy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka mają przyjemność poinformować, że z dniem 1 stycznia 2012 roku do ich grona dołączyła mec. Katarzyna Kuźma (Praktyka Infrastruktury i Energetyki).

cały tekst