Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Czemu prosta spółka akcyjna to strzał w dziesiątkę

22.07.2019

Autorzy:
Dr Michał Przychoda

W każdym aspekcie funkcjonowania nowego typu spółki, od jej założenia przez codzienną działalność po likwidację, zainteresowanym zaproponowano rozwiązania, które powinny wiele uprościć.

Nie mam wątpliwości, że prosta spółka akcyjna stworzy nową jakość dla polskich przedsiębiorców. Na wstępie warto jednak odpowiedzieć na ważne pytanie, często podnoszone przez przeciwników PSA. Właściwie po co nam ona, skoro w kodeksie spółek handlowych z powodzeniem funkcjonuje już sześć typów spółek? Powodów jest wiele, kilka najważniejszych przytoczę w niniejszym artykule. Pierwszy, to brak realnej alternatywy. Aż 84 proc. funkcjonujących w Polsce spółek to spółki z o.o. Pokazuje to dobitnie, że możliwość wyboru jest w zasadzie iluzoryczna. Niemal wszyscy przedsiębiorcy, i mali, i duzi są skazani na spółkę z o.o.

Tymczasem konstrukcja spółki z o.o. już się nieco zestarzała. Pochodzi z 1892 r. i równo sto lat temu, tj. w 1919 r., przywędrowała do Polski z Niemiec. Przepaść cywilizacyjna między 1919 a 2019 r. jest dla każdego oczywista. Dlaczego zatem nie dostosować także prawa spółek, podobnie jak innych dziedzin życia, do wyzwań współczesnego świata?

Pełna treść artykułu dostepna jest tutaj.

Bądź na bieżąco z DZP