Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Jak bezpiecznie zatrudniać obywateli Ukrainy na podstawie specustawy

13.04.2022

Autorzy:
Agata Mierzwa

Obowiązująca od 24 lutego ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej „specustawa”) znacząco odformalizowała proces zatrudniania Ukraińców. Nie zniosła jednak wszystkich obowiązków pracodawców, którzy nadal muszą spełnić pewne formalności, aby legalnie zatrudniać Ukraińców. 

Co więcej, obecna fala migracji uchodźczej - w stopniu dotąd niespotykanym na polskim rynku pracy - sprowadziła potencjalnych pracowników władających wyłącznie językiem ukraińskim i posługujących się cyrylicą. W artykule opisujemy więc, jak prawidłowo i bezpiecznie zatrudniać na podstawie specustawy.

Jakie działania podjąć przed zatrudnieniem?

Aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy na podstawie specustawy pracodawca musi w pierwszej kolejności ustalić, czy taka osoba jest w ogóle objęta zakresem specustawy. Tu pracodawca będzie miał do czynienia z dwoma kategoriami potencjalnych pracowników.

---

Cały artykuł autorstwa Agaty Mierzwy, Partnera z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jest dostępny w kwietniowym wydaniu magazynu "HR na szpilkach" (nr 5/2022).

Bądź na bieżąco z DZP