30.11.2022
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Maciej Orkusz w rozmowie z Anną Wojdą w programie „Rzecz o prawie” tłumaczy, dlaczego jednorazowe zawieszenie spłaty odsetek opartych o wskaźnik WIBOR nie jest przełomem w sporach dotyczących kredytów złotowych.
Niedawno katowicki sąd, na wniosek kredytobiorczyni, czasowo zawiesił spłaty odsetek opartych o WIBOR. Za sprawą wydanego postanowienia zabezpieczającego, rata kredytu wnioskodawczyni zmniejszyła się o 5 tys. zł. W prasie pojawiło się wiele opinii, że decyzja sądu to przełom i zapowiedź powtórzenia się scenariusza frankowego. Decyzja sądu nie rozstrzyga jednak sporu na tym tle, a do sądu nie wpłynął jeszcze pozew przeciwko bankowi.
Maciej Orkusz, będący pełnomocnikiem banku, w rozmowie z Anną Wojdą w programie „Rzecz o prawie” studzi emocje, tłumacząc, dlaczego trudno na tym etapie sprawy mówić o przełomie. Wskazuje również jakie ewentualne argumenty mogą podnosić kredytobiorcy w potencjalnych analogicznych postępowaniach sądowych.
- Możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania klientów banków prowadzeniem sporów z bankami. Na razie są to pojedyncze sprawy, dlatego trudno ocenić jakie argumenty w tego typu sprawach będą podnoszone i jak będzie kształtowała się linia sporów. – ocenia.
Pełna treść rozmowy dostępna jest poniżej: