Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Po pandemii trzeba zadbać o przeładunki na torach

01.08.2023

Autorzy:
Tomasz Zielenkiewicz

Wykorzystujący kolej do transportu towarów – np. spożywczych czy budowlanych – muszą, jeśli zarządzają bocznicą, wystąpić o specjalne pozwolenie. I choć termin mija w grudniu, to wniosek należy złożyć już. Prawie cztery miesiące trwa bowiem sama procedura wydawania tego dokumentu.

Co ważne, temat eksploatacji bocznic kolejowych i wykorzystania transportu kolejowego w procesie logistycznym i produkcji wbrew pozorom dotyczy nie tylko branży kolejowej, lecz także wielu podmiotów z innych branż – zarówno dużych przedsiębiorców, jak i mniejszych. Przy wielu zakładach produkcyjnych i magazynach znajdują się bowiem bocznice kolejowe, które realnie umożliwiają terminowy transport materiałów do fabryk i produktów do klientów. W wielu przypadkach jest to wręcz krytyczny element funkcjonowania zakładu. W sytuacji zaburzeń na tym odcinku może zostać zakłócona cała działalność, gdyż w razie przerwy w funkcjonowaniu bocznicy nie zawsze da się łatwo (o ile w ogóle) zastąpić kolej ciężarówkami – z powodów czysto fizycznych lub z przyczyn ekonomicznych. Dlatego właśnie przedsiębiorcy z różnych branż, którzy zarządzają bocznicami, powinni zadbać o ciągłość uprawnień umożliwiających niezakłóconą eksploatację takiej infrastruktury ‒ w szczególności na podstawie świadectwa bezpieczeństwa użytkownika bocznicy kolejowej.

(...)

Cały artykuł Tomasza Zielenkiewicza, Senior Associate z Praktyki Infrastruktury i Energetyki dostępny jest na stronie Dziennika Gazety Prawnej.

Bądź na bieżąco z DZP