Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Zakres swobody państw członkowskich UE w kształtowaniu reżimu konfiskaty niebazującej na wyroku skazującym

30.12.2023

Autorzy:
Gniewomir Wycichowski-Kuchta

W numerze Nr 4 (2023) czasopisma Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny, ukazał się artykuł, w którym Gniewomir Wycichowski-Kuchta, Associate z Zespołu Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance, porusza problematykę stosowania w prawie krajowym państw UE konfiskaty niepoprzedzonej wyrokiem skazującym.

Tekst zatytułowany „Zakres swobody państw członkowskich UE w kształtowaniu reżimu konfiskaty niebazującej na wyroku skazującym w świetle orzecznictwa TSUE i ETPC” opiera się na analizie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Jak wynika z badania, o ile TSUE pozostawia krajom członkowskim szeroką swobodę regulacyjną, to już ETPC tworzy linie orzeczniczą, która wyznacza dość precyzyjne granice dotyczące pojęcia konfiskaty niepoprzedzonej wyrokiem skazującym. Tym samym na szczeblu unijnym tworzy się system zapewniający zarówno gwarancje dla osób fizycznych, jak i kształtujący wytyczne dla krajowych ustawodawców.

Szczegółowa analiza opublikowana jest w języku angielskim w czasopiśmie Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny Tom 85 Nr 4 (2023) dostępnym online.

Bądź na bieżąco z DZP