Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Zgłoszenie o naruszeniu może od razu wyjść na zewnątrz

21.03.2024

Autorzy:
Dr Anna Hlebicka-Józefowicz
Gniewomir Wycichowski-Kuchta

6 marca 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy o ochronie sygnalistów (numer z wykazu RCL: UC1). Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu. Wielkimi krokami zbliża się więc finał prac legislacyjnych i wejście w życie ustawy wdrażającej Dyrektywę 2019/1937. Najnowsza wersja projektu ustawy to efekt rozmów ministerstwa z przedstawicielami strony społecznej. Jako współautorzy społecznego projektu ustawy o ochronie sygnalistów, z którego szereg rozwiązań trafiło do projektu rządowego, z zadowoleniem przyjmujemy te zmiany, w tym zmianę w tytule ustawy. Dzięki temu pojęcie sygnalisty zostanie wprowadzone do polskiego języka prawnego.

Wybór sygnalisty

To, co nie uległo zmianie w projekcie ustawy, to rozwiązania określające kolejność korzystania przez sygnalistę z dostępnych kanałów zgłoszeń. O co chodzi? O to, czy sygnalista ma obowiązek skorzystać z wewnętrznego kanału zgłaszania nieprawidłowości zanim przekaże informacje o naruszeniu na zewnątrz organizacji. Oczywiście przy założeniu, że spełnione są określone w ustawie warunki. Projekt rządowy przewiduje, że sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego, czyli do właściwego organu publicznego, bez konieczności uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego. Kanał wewnętrzny i kanał zewnętrzny są więc wzajemnie konkurencyjne, a wybór należy do sygnalisty.

(...)

Cały artykuł Anny Hlebickiej-Józefowicz, Szefa Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance oraz Gniewomira Wycichowskiego-Kuchty, Associate dostępny w serwisie Rzeczpospolitej

Bądź na bieżąco z DZP