Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Nowe pomysły na walkę z dyktatem ceny w przetargach

08.03.2017

Autorzy:
Michał Wojciechowski
Michał Gajdek
W wyniku prac Rady Ekspertów przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa, został opracowany katalog pozacenowych kryteriów oceny ofert. W założeniu autorów ma on stanowić wytyczne dla zamawiających, w tym w szczególności dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W lutym bieżącego roku znalazł on zastosowanie w przypadku dwóch ogłoszonych przetargów na odcinki drogi S61 Via Baltica. Nad tym, czy przygotowanie kryteriów pozacenowych jest krokiem w dobrą stronę, zastanawiają się eksperci Kancelarii DZP.
Dla określenia celów, którym mają służyć wytyczne opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury, a w konsekwencji do oceny zasadności takiego działania, konieczne jest cofnięcie się w czasie aż do 2009 roku. Wówczas to chińskie konsorcjum Covec wygrało przetarg na budowę dwóch odcinków autostrady A2, zobowiązując się do zbudowania drogi za 1,3 mld złotych, podczas gdy GDDKiA szacowała, że budowa ta powinna kosztować o połowę więcej. Dalszy ciąg tej historii jest powszechnie znany - w maju 2011 roku chińska firma przestała płacić podwykonawcom i zażądała renegocjacji kontraktu. GDDKiA miesiąc później zerwała umowę, zaś opinia publiczna długo żyła tą sprawą, zastanawiając się, czy droga będzie przejezdna na odbywające się w kolejnym roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo na stronie http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/nowe-pomysly-na-walke-z-dyktatem-ceny-w-przetargach-publicznych--57679.html

Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl, 8 marca 2017

Bądź na bieżąco z DZP