Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Warto oddzielić aktywa prywatne od firmowych

05.11.2013

Autorzy:
Joanna Wierzejska

Sporządzenie odpowiedniego testamentu jest ważnym punktem w zakresie zabezpieczenia i ochrony własności w spółce – mówi Joanna Wierzejska, Tax Partner z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Rz: Czy polscy przedsiębiorcy zwracają uwagę na prawne aspekty związane z prowadzeniem firmy?
Joanna Wierzejska: Z naszych obserwacji wynika, że polscy przedsiębiorcy działający w sektorze MSP swój główny wysiłek i uwagę skupiają na rozwoju biznesu i na działalności operacyjnej. Bardzo często prowadzą swoje biznesy, często o przychodach   dochodzących do kilkudziesięciu milionów złotych, w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do
ewidencji. Powodem takiego stanu rzeczy jest często to, że w takiej właśnie formie prawnej, szczególnie w latach 90., zakładano swoje firmy. Teraz, kiedy firma odniosła sukces, zdarza się, że forma prawna nie przystaje do skali prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynali biznes 20 lat temu, to pierwsze pokolenie właścicieli, którzy głównie koncentrowali się na działalności operacyjnej. Kwestie prawne i zabezpieczenie majątku nie były w centrum uwagi. Teraz świadomość w obszarze bezpieczeństwa prawnego rośnie. Prowadzenie dużego biznesu w formie jednoosobowej działalności jest dużym zaniedbaniem?
To najbardziej ryzykowna, z punktu widzenia nieprzewidzianych sytuacji, forma prowadzenia firmy. Choroba, wypadek, inne zdarzenie losowe spowoduje bowiem przy takiej formie prowadzenia biznesu szereg komplikacji, również dla spadkobierców, którzy w przypadku śmierci przedsiębiorcy będą chcieli kontynuować prowadzony przez niego biznes.

Źródło: Rzeczpospolita, 5 listopada 2013

Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF

Bądź na bieżąco z DZP